Faydalı Bilgiler

Çocuk Tuvalet Eğitimi

Çocuğum Tuvalet Eğitimine Hazır Mı Kontrol Edelim

Yürümeye başladığı, ilk bebek bezi değiştirdiği günü dün gibi hatırlıyorsunuzdur ve zamanın çok hızlı geçtiğini, büyümeye başladığını fark ettiğiniz zaman tuvalet eğitimine başlama zamanı mı? diye merak ediyoruz. Tuvalet eğitimi, çocuklar ve aileler için büyük bir adım. Başarının sırrı? Zamanlama ve sabır.

Zamanı geldi mi?

Tuvalet yetiştirme başarısı, belirli bir yaş değil, fiziksel ve duygusal hazırlık üzerine kuruludur. Birçok çocuk 2 yaşına kadar tuvalet eğitimine ilgi gösteriyor ancak diğerleri 1/2 yaşına kadar hazır olmayabilir, acelesi olmaz. Tuvalet eğitimine çok erkenden başlıyorsanız çocuğunuzu eğitmek daha uzun sürebilir.

Çocuğunuz hazır mı? Kendinize şu soruları sorun:

  • Çocuğunuz, tuvalet sandalyesi ya da tuvalet ile mi, yoksa iç çamaşırıyla mı ilgileniyor gibi görünüyor?
  • Çocuğunuz temel talimatları anlayabilir ve takip edebilir mi?
  • Çocuğunuz size sözler, yüz ifadeleri ya da duruşlarını söyleyecek mi?
  • Çocuğunuz gündüzleri iki saat veya daha uzun süre kuru kalır mı?
  • Çocuğunuz ıslak veya kirli bezlerden şikayet ediyor mu?
  • Çocuğunuz pantolonunu çekip tekrar yukarı çekebilir mi?
  • Çocuğunuz oturup bir tuvalet sandalyesinden kalkabilir mi?

Çoğunluğunu evet olarak kabul ettiyseniz, çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olabilir. Çoğunlukla hayır cevabı aldıysanız, beklemek isteyebilirsiniz özellikle de çocuğunuz yeni bir zorlukla karşı karşıya geldiğinde veya yeni bir kardeş gelinceye kadar büyük bir değişiklikle yüz yüze gelecekse.

Hazırlan, ayarla, git!

Tuvalet eğitimi için ne zaman olduğuna karar verirken, çocuğunuzu başarı için hazırlayın. Olumlu bir tutum izleyerek başlayın. Sonra bu adımları izleyin.

Ekipmanı çekin

Tuvalete ya da başlangıçta çocuğunuzun zamanının çoğunu harcadığı yere bir tuvalet sandalyesi yerleştirin. Çocuğunuzun sandalyesini süslemesini sağlayın. Çocuğunuzu bezi olsun veya olmasın, tuvalet sandalyesinde oturmaya özendirin. Çocuğunuzun ayaklarının yere ya da dışkıya sıkı bir şekilde oturduğundan emin olun.

Çocuğunuzun banyo hakkında basit ve doğru terimleri kullanarak nasıl konuşacağını anlamasına yardımcı olun. Amaçlarını göstermek için kirli bir bezin içeriğini tuvalet sandalyesine atabilir veya çocuğunuza tuvaleti kullanarak aile üyelerini görmesine izin verebilirsiniz.

Kapitone molaları planla

Çocuğunuz ilgileniyorsa, günde birkaç kez çocuk bezi olmadan eğitim sandalyesinde veya tuvalette oturmasını sağlayın. Çocuklar için genellikle oturarak idrara çıkmayı öğrenmek en iyisidir ve daha sonra bağırsak egzersizi tamamlandıktan sonra ayağa kalkmak için hareket ettirmek en iyisidir.

Bir tuvalet eğitimi kitabı okuyun veya çocuğunuza, tuvalet sandalyesinde veya tuvalette otururken kullanacakları bir oyuncak verin. Banyoda olduğunda çocuğunuzla birlikte kalın. Çocuğunuz basitçe orada otursa da, denediğiniz için övgüde bulunur ve çocuğunuza daha sonra tekrar deneyebileceğini hatırlatın. Tutarlılığı sağlamak için, çocuğunuzla birlikte evden uzaktayken tuvalet sandalyesi veya taşınabilir bir tuvalet yanınızda getirmeye çalışın.

Oraya git – Hızlı!

Çocuğunuzun tuvaleti kullanması gerektiği yönündeki işaretleri fark ettiğinizde (genital alanı sarmak, çömelmek veya saklamak gibi) hızlı bir şekilde yanıt verin. Çocuğunuzun bu sinyalleri tanımasına yardımcı olun, yaptıklarını durdurun ve tuvalete gidin. Ne zaman gitmesi gerektiğini söyleyen çocuğunuza övgüde bulunun.

Kızları rektumdan vajinaya veya mesaneye getirmekten alıkoymak için ön-arka kısımdan dikkatli bir şekilde silinmesini öğretin. Çökmenin vakti geldiğinde, çocuğunuzun onurlarını yapmasına izin verin. Çocuğunuzun daha sonra ellerini yıkadığından emin olun.

Teşvikleri düşünün

Bazı çocuklar tabloda bulunan çıkartmaları veya yıldızları yanıtlarlar. Diğerleri için parka geziler veya yatmadan önce okunan öyküler etkili. “Ne kadar heyecan verici, büyük çocukların yaptığı gibi tuvaleti kullanmayı öğreniyorsun!” Gibi sözel övgü ile çocuğunuzun gayretini güçlendirin. Tuvalete gidişi başarılı olmasa bile olumlu olun.

Altını aç

Başarılı bir kaç dakika aradan sonra çocuğunuz pantolon veya iç çamaşırı eğitimine hazır olabilir. Kutlayın. Özel gezintiye çıkın. Çocuğunuzun iç çamaşırını çıkartmasına izin verin. Çocuğunuz eğitim pantolonu veya düzenli iç çamaşırı giydikten sonra tulum, kemer veya soyunmasını engelleyebilecek diğer öğelerden kaçının.

Gürültülü uyku

Çoğu çocuk gündüz mesane kontrolünü birinci, genellikle tutumlu tuvalet eğitiminin yaklaşık iki – üç ay içinde üstlenir. Gece eğitimi aylarca ya da yıllarca sürebilir. Bu arada, çocuğunuz uyurken tek kullanımlık eğitim pantolonu veya yatak örtüsü kullanın.

Aramayı ne zaman bırakacağını bilin

Çocuğunuz, tuvalet sandalyesini veya tuvaleti kullanmaya karşı direnirse ara verin. Henüz hazır değil. Birkaç ay içinde tekrar deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu