Tedaviler (Tıp)

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler İçin Tedaviler

Tüp Bebek Tedavisi

İnfertilite, bir korunma yöntemi olmaksızın düzenli ilişkiye girilmesine rağmen, çocuğun 1 yıl içinde olmamasıdır. 100 çiftin 15-20’sinde infertilite yaşam süresince gözlemlenmektedir. İnfertilite üreme sistemi ile ilişkili bir sağlık sorunudur. Tek bir nedene bağlı olmamaktadır. Birçok faktörün kombinasyonundanortaya çıkar. İnfertiliteyi önlemek için birçok güvenli ve etkili tedavi vardır. Bu tedaviler çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin şansını arttırır. Hastaların tüm çabalarına rağmen % 10-15’inde bir ilerleme gözlemlenemeyebilir.

 

Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Eğer korunmasız şekilde düzenli ilişkiye girilmesine rağmen, bir yıl içinde gebelik sağlanamazsa, infertilite merkezleri kullanılmalıdır. İşin uzmanı olan bir hekime danışılmalı ve tedavi hakkında görüşülmelidir.
Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla iletişim kurabilirsiniz:
• Gebe kalmayı planlıyorsanız ve 30 yaşından büyükseniz ve 6 ay boyunca adet kanaması geçirmiyorsanız,
Adet döneminiz düzensiz veya ağrılı ise, pelvik ağrılarınız varsa, endometriozis (çikolata kistleri gibi) veya tekrarlayan düşükler (2 veya daha fazla abortus) gözlemleniyorsa,
• Düşük sperm sayısı, testis ve prostat hastalığı veya cinsel problemler erkeklerde görülürse hekime gitmeniz gerekir.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler İçin Tedaviler

1. Aşılama Tedavisi
Aşılama, invitrofertilizasyondan önce, özellikle erkeklerde ve açıklanamayan vakalarda, infertilite vakalarının önde gelen tedavisidir. Transplantasyon sırasında, in vitrofertilizasyonda olduğu gibi, dişi yumurtalıkları uyarılır ve yumurtaların kırılmasından sonra, erkek spermleri uterusakanalize edilir. Aşıların mevcut olması için kadın tüplerinden en az birinin açık olması gerekir. Sperm analizinin sonuçları normal olmalıdır. Ek olarak, kadının hamileliğinin yakalanmasını önleyen endometriyal bir patolojisi olmamalıdır.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler İçin Tedaviler Tedaviler (Tıp)
2. Tüp Bebek Tedavisi
Invitrofertilizasyon en çok tercih edilen yardımcı üreme tekniğidir. Halk dilindeki tabiri ile tüp bebek tedavisidir. Tedavi süreci, yumurtalıkların uyarılması için infertilite ilaçlarının kullanımıyla başlar ve böylece kadın normal olarak daha fazla yumurta üretebilir. IVF tedavisinde iki yöntem kullanılmaktadır. InVitro Döllenme (IVF) veya Mikroenjeksiyon (ICSI) bu yöntemlerdir. IVF işleminde yumurta toplama işleminde yumurtalar toplanır ve hemen sonrasında da özel olarak hazırlanmış kültür tüplerine yerleştirilir ve spermler belirli aralıklarla eklenmeye başlanır.Spermin yumurtalar ilekendiliğindenbirleşmesi beklenir. IVF’nin mikroenjeksiyondan tek farkı, yumurta ve sperm parametrelerinin birbirine uyumlu olması gerektiğidir. Mikroenjeksiyon (ICSI), tek bir spermin özel bir mikroskop ve mikromanipülatör yoluyla kadının yumurtasına enjekte edilme işlemidir. Enjekte edilen yumurtalar, embriyo gelişimi için geliştirilen kuyucuklarda annenin vücut çevresine benzer bir ortam sağlayan bir kuluçka odasına yerleştirilir. Sperm, özel bir mikroskop altında yüksek büyütme mekanizması altında seçilirse ve mikroenjeksiyon yapılırsa, IMSI (yüksek büyütme sperm seçimi) olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu