Faydalı Bilgiler

Çocuk Nasıl Büyütülür?

Çocuk Nasıl Büyütülür?

Anne ve babalar için çocuk büyütmek önemli meziyetlerden biridir. Çocuklarını doğru, iyi ve ahlaklı bir şekilde yetiştirmek isteyen anne babalar yaşamın getirdiği zorluklara rağmen topluma faydalı ve ruhsal yönden sağlıklı çocuklar yetiştirmek için çabalamaktadır.

Çocuk büyütülürken çocuğa özel ilgi ve alaka gösterilmeli ve çocuğun düzgün bir şekilde yetiştirilmesine katkı sağlanmalıdır. Çocuk büyütmenin altın kuralları bulunmaktadır.

Çocuk Nasıl Büyütülür?

Çocuklarınıza Özel Zaman Ayırın Ve Onlarla Vakit Geçirin

Anne babaların çocuk yetiştirirken dikkat etmesi gereken en önemli unsur çocuklarıyla geçirilen zaman dilimidir. Çocuklarla zaman geçirmek ve birlikte aktivitelerde bulunmak hem sizin hem de çocuğunuzun mutluluğu için çok önemli bir yere sahiptir.

Anne ve babalar çocuklarıyla zaman geçirirken çocuklarının istediği şeyleri yapmaya özen göstermeli ve ona uyum sağlamalıdır. Ancak çocukların zarar verici davranışlarda bulunması halinde çocuklar uyarılmalıdır.

Çocuklarınızla İlgili Olan Durumu Onlara İletin

Anne baba ile çocuk ilişkisinin doğru düzgün devam edebilmesi için çocuğunuzla ilgili sizleri endişelendiren bir durumun varlığı halinde durumu çocuğunuza belirtmekten kaçınmamalı ve onunla bu durumu paylaşmalısınız.

Anne ve babalar çocuklarına kızmak veya sinirlenerek, onu kırmak yerine onunla ilgili bir durumu ona belirtmeye özen göstermesi gerekmektedir.

Çocuklara Sorunların Nasıl Çözülebileceğini Öğretin

Çocuğunuzun problem yaşadığı konuları belirlemeli ve yaşadığı problemler ilgili çözüm önerilerini ona anlatmalısınız.

Herhangi bir problemle karşı karşıya kalması halinde izleyeceği yol ve yöntemleri göstermeli ve doğru yolu izlemesi için ona destek olmalısınız.

Çocuklara Yardımsever Olmayı ve Minnettar Kalma Duygularını Öğretin

Anne ve babaların çocuklarıyla ilişkileri esnasında ona evin bir parçası olduğunu hatırlatması çok önemlidir. Çocukların evin bir parçası olduğunu göstermek ve yardımseverlik duygusunu çocuklara aşılamak için ev işlerini bölüşmek oldukça etkili bir yöntemdir.

Çocuğun evin işlerine katkıda bulunmasını sağlayarak hem birlikte vakit geçirebilir hem de ev işlerinin nasıl yapılması gerektiğini öğrenme fırsatı sunabilirsiniz.

Çocuğa hayat boyu kullanacağı ev işleriyle ilgili tecrübeleri aşılarken sabırlı olmaya özen göstermeli ve teşekkür etmeyi öğretmelisiniz.

Çocuğun Yıkıcı Duygularına Karşı Dikkatli Davranın

Çocukların yıkıcı duygularına karşı anne ve babaların dikkatli olması gerekmektedir. Çocukların bu yıkıcı duyguları adlandırabilmesi ve anne baları ile birlikte sorunları çözüme kavuşturması çok önemli bir yere sahiptir.

Bu duygular sayesinde çocuklara bir sınır çizilmekte ve anne babaların çocuklarının iyiliğini düşündüğü gösterilmelidir.

Çocuklara Olması Gerekeni Gösterin

Çocuklar yakın çevresinde bulunan kişilere genel olarak iyi davranmaktadır. Ancak nasıl davranması gerektiğini net olarak kestiremeyen çocuğunuza nasıl tepki vereceğini ve olaylar karşısında nasıl davranması gerektiğini göstermeniz gerekmektedir.

Çocukların davranışları ve kaygıları konusunda anne ve babalar oldukça dikkatli davranmalıdır. Çocukların iyi bir dinleyici olması sağlanmalı ve kendisini karşısındaki kişinin yerine koyması gerektiği konusunda anne babalar gerekli öğretilerde bulunmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu