Bebek ve Çocuk

Çocuğun tuvalet eğitimi ne kadar sürer, çocuğu tuvalete alıştırma teknikleri

Çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir, erkek veya kız bebek tuvalete nasıl alıştırılır?

Çocukları tuvalete alıştırma; Asıl mesele bebeğin tuvaleti altına yapmaması gerektiğinin öğretilmesidir. Tuvaleti altına yapmanın yanlış olduğunu algılayabilmesi için gerekli olgunluğa erişmesi gerekmektedir. Bu dönem biraz zaman ve sabır gerektiren bir süreçtir.

Bebek tuvalete kaç yaşında alıştırılır, bebeği tuvalete ne zaman alıştırmak gerekir

Artık bez almaktan sıkılan ve bezden kurtularak bebek altı silmekten bıkan anneleri hep şunu düşünür; “bebeğe tuvalet eğitimi ne zaman vermeliyim”. Burada yanlış düşünce ise bebeğim 1 yaşına geldi, 2 yaşına geldi, 3 yaşına geldi artık hazır mı gibi sorular yerine sadece bebeğin yaşı ile eğitim olmayacağı gibi bazı şeylerinde yerli yerinde olması gerekmektedir. Eğer bebeğinizde aşağıdaki durumlar oluştuysa tuvalet eğitimine balşayabilirsiniz;

  1. Anne yardımı olmadan bebek, külodunu, pantolunu veya alt elbisesini çıkarabiliyor mu?
  2. Bebek lazımlığa çıkıp inmekte başarılı mı?
  3. Bebeğe taktığınız bezi çıkarmaya başladı mı, bezden rahatsız oluyor mu?
  4. Tuvaletinin geldiğini haber verecek kadar konuşma becerisi var mı?
  5. Bebek bezinin 2 saat kadar kuru kalmaya başladığı görülüyor mu?

Yukarıdaki bebekte olan gelişimler hazırsa bebek tuvaletini kendi kendine yapmaya başlamak için hazırdır. Eğer bu seçenekler eksikse biraz daha sabra ve zamana ihtiyacınız ver demektir. Eğer bu seçeneklerdeki sorularına yanı hayır ise uğraş vermeniz gerekir ve bu eğitim süresi uzar gider.

Bebek tuvalete nasıl alıştırılır

Bebeğin kendi kendine tuvaletini yapması “bebeği tuvalete alıştırma teknikleri” için şunları yapmalısınız;

Bebeğe tuvalet eğitim aşaması 1:

  • Öncelikle bir lazımlık almalısınız. İlk başlarda bu eğitim için bebeğin en çok bulunduğu odayı veya salonu seçin.
  • Bebeği lazımlık üzerine altı bağlıyken veya açıkken oturtun. Alışmasını sağlayın. Kendi kendine oturmaya başlamasını sağlayın ve gözlemleyin. Daha sonra bez içerisine kakasını yaptığında bu bezi veya içindekini lazımlığın içine koyarak veya dökerek ona gösterin kavramasını sağlayın.
  • Lazımlık üzerinde oturarak biraz zaman geçirmesini sağlayın. Altı açıkken oturtun ve onunla oyunlar oynayın. Mutlu olmasını ve anlayacağı dilde kaka yapmasını söyleyin en azından bunu anlatmaya çalışın. Günde 2-3 sefer bunu yapın. Özellikle mutlu olduğu zamanları seçin.

Bebeğe tuvalet eğitim aşaması 2:

Bu aşamada bebeğin eğitimi biraz daha gözlem isteyecektir. Bebeğin kakasını veya çişini yaptığı anlardaki davranışlarını iyi gözlemleyin. Sıkıştığında veya kakasını yapmaya çalıştığı anlarda lazımlığa oturmasını sağlayın. Bu biraz huzursuz edebilir ama oturup oraya yapması gerektiğini öğrenmeli. Bu işlemi 1 hafta boyunca sürekli hale getirin. Alışacaktır ve kakasını yapmaya başlayacaktır.

2. eğitim aşaması tamamlandıktan sonra 3. aşama en önemli aşamadır. Bu aşamada gerçek uygulama yani tuvalet uygulaması yapılır.

Bebeğe tuvalet eğitim aşaması 3:

Yukarıdaki süreç tamamlandıktan sonra bebeğin tuvaleti için sizinle aynı tuvaleti kullanma dönemleri gelmiştir. Artık çişi veya kakası geldiğinde onu gerçek tuvalete götürmelisiniz. Burada eğer tuvalete oturamıyorsa bebekler için olan oturma aparatları satılmaktadır. Onlardan alarak tuvaletin üzerine yerleştirin rahatça oturacaktır. Tuvaleti yaptığında birlikte sifon çekilmeli, eller yıkanmalı ve önemini anlaması sağlanmalıdır.

Not: Kız çocukların altını su veya bezle silinmesi/temizlenmesi önden arkaya doğru olmalıdır.

Bebeğe tuvalet eğitim aşaması 3:

Bu aşama bebeğin bezden kurtularak sadece külot giydirileceği aşamadır ve en sinir bozucu olandır.

Bebek artık hazır dediğinde veya tuvaletinin geldiğini ifade edebildiğinde külot giydirilir. Bu aşamada bebeklerin tuvaleti geldiğinde kolayca çıkarabileceği altlıklar giydirilmelidir. Külot üzerine rahat bir pijama olabilir.

Bebek bu dönemlerde veya oynarken unutabilir altına yapabilir. Bez olmadığından yaptığının bir hata olduğunu daha iyi anlayacaktır ama anneler için sabır gerektiren dönemlerdir. Yatmadan önce tuvalete oturtarak bekleyebilir, yemeklerden sonra tuvalete oturmasını isteyebilir veya oturtabilirsiniz. Kazalar böyle durumlarda aza iner.

Çoğu anne bebeklerin tuvalet eğitimlerini yaşına bağlı olarak erken dönemlerde yapmaya çalışarak kendilerine eziyet ederler. Bebek hazır olmadan algı kapasitesi gelişmeden eğitim vermek çok zordur. Biraz daha beklemelisiniz. Bebeğin tuvalet eğitim yaşı yeterli değildir. Yaşının yanında yukarıdaki becerileride gelişmiş olmalıdır.

Bunlarıda öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu