Güzellik

Cips Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı?

Cips Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Cips Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Cips Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Cips Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı?

Cipsler lezzetli fakat zararlı olan aperatif yiyeceklerdendir. Cipslerin sağlık için çeşitli zararları mevcuttur. İşte bu zararlar;

Cipsin Zararları Nelerdir 

Cipsin Kalorisi Yüksektir Kilo Aldırır 

Cips, hem kalori değeri hem de yağ oranı yönünden zengin besinlerdir. Bu nedenle obezite ve aşırı kilo alma gibi riskli problemlere neden olmaktadır. Bir paketinin içinde genelde 15 ila 20 parça cips bulunur. Bu miktarda bir paket cips, 10 gram yağ ve 154 kalori demektir. İşlenmiş et, işlenmemiş et ve tatlandırıcı olarak şeker kullanılan gıdalarda olduğu gibi cips de kilo almada hayli etkilidir. Aşırı kilo almak ise şeker hastalığı, obezite, kanser hastalıkları ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini büyük miktarda artırır. Bu nedenle bir kez daha cips yemeden önce iyice düşünmenizi öneririz.

Cildi Bozar

Cipslerin bir diğer zararı da cildi bozmasıdır. Her gün düzenli cips yemek ciltte sivilcelenme ve yağlanmaya neden olabilir.

Kötü Koleterolü Yükseltir

Cipsleri sık yemek, kötü kolesterol değerinin artmasına neden olmaktadır. Bu durum, cips üretimi sırasında bol miktarda kullanılan zararlı yağlar sebebiyle görülmektedir. Birçok üretici marka, hepimizin çok sevdiği çıtırlığı verebilmek ve cipslerin dayanıklılığını yükseltmek için kızartma işlemini trans yağlarla gerçekleştirir. Bu yağlar, insan sağlığı için en zararlı olan ürünler içinde yer alır. Yürütülen çalışmalar, trans yağ tüketen bireylerin iyi kolesterol düzeysinin düştüğünü ve kötü kolesterol düzeysinin yükseldiğini ispatlamıştır.

Cips Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı?

Kalbe Zarar Verir

İşlenmiş gıdaların hazırlık aşamasında genelde trans yağlar tercih edilir. Bu durum, patates cipsi üretiminde de çok fazla görülür. Trans yağ tüketimi ile arterlerde tıkanıklık meydana gelir ve kan aracılığıyla taşınan oksijen kalbe iletilemez. Bunun neticesinde ise kalp krizi, koroner kalp hastalıklarına yakalanma ve birinin yaşamını kaybetme riski büyük miktarda artış gösterir. Trans yağ tüketen bireylerin koroner kalp hastalığına yakalanma oranının artış göstermesi, Harvard Sağlık Enstitüsü aracılığıyla yürütülen çalışmalarla ispatlanmıştır. Bu nedenle uzman kişiler, sağlıklı bir ömür sürmek için trans yağ tüketiminden kaçınılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Besin Değeri Düşüktür

Cipslerin içinde bulunan vitamin ve mineral oranı hayli düşüktür. Cips üretiminde kullanılan patates, C vitamini ve potasyum yönünden kuvvetli bir sebzedir. Lakin trans yağlarla kızartılınca tüm besin değerleri kaybolur.

Tansiyonu Yükseltir

Patates cipsinin lezzetini yükseltmek için bol miktarda tuz kullanılır. Yapılan araştırmalar, yemek yerken alınan tuz miktarının artması ile bir çok hastalık riskinin de çoğaldığını ispatlamıştır. Cipslere eklenen tuz, kan basıncı değerlerinin artması yol açar. Bu durum neticesinde ise kalbin iflas etmesi, felç, böbrek hastalıkları ve koroner kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık problemleri meydana gelir. Bir paket cips hemen hemen 20- 30 gramdır. 20 ila 30 gram miktarındaki cips ise 120 ila 180 mg içinde tuz içerir. Birçok kişi cips yerken ne kadar tuz tükettiğinin ve sağlığını ne kadar riske attığının bilincinde değildir.

Kanser Riskini Artırır

Cips üretiminde kullanılan akrilamid maddesi, sinir hasarı ve kanser riskini yükselten kimyasal bir üründür. Patatesin içinde asparagin ve şeker bulunur. Bu iki madde yüksek ısıya maruz kalınca kimyasal tepkimeye girer ve akrilamid maddesi meydana gelmiş olur. Bu nedenle cips tüketimi, kansere yakalanma riskini ciddi anlamda yükseltmektadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu