Sağlık

Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olur. Grip ve nezle haricinde en sık görülen bulaşıcı hastalıklar arasında cinsel yolla bulaşan hastalıklar gelmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bazıları tedavi edilebilirken bazıları tedavi edilememektedir.

Cinsel yaşamı olan herkes cinsel enfeksiyonlara karşı tedbirli olmaları gerekir. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar bazen belirti vermeyebilir. Bu hastalıklar kişilere vücut sıvıları, makat, ağız, genital organlar ya da deri yoluyla bulaşabilmektedir.

Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar

 

Bel Soğukluğu (Gonore) Ve Klamidya

Klamidya ve gonoreye bakteriler sebep olmaktadır. Genelde bu iki hastalık beraber görülmektedir. Klamidya ve Gonore bazen belirti vermeyebilir. Klamidya ve Gonore belirtileri hastalıkla kişiyle temas ettikten 2-21 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Belirtileri ise şunlardır;

  • Büyümüş ya da şişmiş lenf düğümleri
  • Boğaz ağrısı
  • Ara kanamalar
  • Vulvada şişlik ya da kızarıklık
  • Vajinada kaşıntı ya da yanma
  • Kasık veya karın ağrısı
  • İdrar yaparken acıma, yanma ya da sık idrara çıkma
  • Erkekte penisten kadında vajinadan akıntı gelmesi

Klamidya ve Gonore antibiyotik ile tedavi edilebilir. Klamidya ile gonoreden kurtulmak için partnerinizle birlikte ilaçlarınızın tamamını kullanmanız gerekmektedir. Tedavi bitinceye kadar partneriniz ve sizin cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. Çünkü ilaçları kullansanız bile hastalığı bulaştırabilirsiniz. Eğer gonore ve klamidya tedavi edilmezse kadında kısırlık ve rahimde yumurtalık iltihabına neden olmaktadır.

 

Genital Siğil (HPV)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık bulaşanlardan birisidir. Bu genital siğiller kadınlarda anüs, rahim ağzı, vajina ve vulvada çıkabilir. Erkeklerde ise testis, torba, penis ya da herhangi bir genital bölgede de çıkabilir. Siğiller bazen kendiliğinden geçebilir ya da geçmeyebilir. Ancak reçetesiz satılan siğil ilaçları genital siğillere kullanılmamalıdır. HPV virüsü iyileşmiş olsa dahi vücutta yıllarca varlığını sürdürebilir. HPV tiplerinin bazıları hem kadınlarda hem erkeklerde kansere neden olabilir. Hatta bu nedenle rahim ağzı kanserinin başlıca nedenleri arasında bulunur. Bu nedenle kadınların önlem alması için HPV aşısı olmaları gerekir.

Frengi

Frengiye bir çeşit bakteri sebep olmaktadır. Eğer tedavi edilmezse birçok önemli sağlık sorunları ve hatta ölüme bile yol açabilmektedir. Çoğu cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi belirti göstermeyebilir. Fakat ilk belirtisi ise enfeksiyon bölgesinde düzgün şekilli ağrısız yaralardır. Erken evrede tedavi edilmesi mümkündür. Diğer belirtileri arasında ise deri döküntüleri ve siğiller bulunmaktadır. Frengi mukoza ya da ciltte ki kesi ya da yara yolu ile vücuda girer. Frengi yaraları genellikle rektum, anüs veya vajinada oluşmaktadır.

AIDS (HIV Virüsü)

AIDS’e neden olan virüs HIV’dir. HIV enfeksiyonu cinsel ilişki ile daha çabuk yayılır. HIV’in kana giriş yolları vücut sıvılarıyla (meni, kan) olur. HIV virüsü bağışıklık sistemini zayıflatıp AIDS oluşumuna sebep olur. AIDS’in kesin tedavisi bulunmamaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu