Bebek ve ÇocukHamilelik - GebelikHastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Bebeğe Etkisi Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalık, ana yolunun cinsel yol olan ve bu yol ile bulaşabilen etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen enfeksiyonlardır. Yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bir kişinin birden fazla cinsel birlikteliği olduğu arkadaşı olabildiği gibi, birden fazla kişi bir kişinin cinsel partneri olabilir. Bir kişiye cinsel yolla bulaşan hastalık tanısı koyulduğunda bunun anlamı aynı hastalığı taşıyan en az bir kişinin daha olmasıdır. Sonuç olarak tanı alan kişi ile birlikte partnerinin de tedavi edilmesi gerektiğidir.

 

Bir kadının gebe olması kadını ve bebeği cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz. Gebelik sürecinde kadına bu hastalıklardan herhangi biri bulaşmış ise hem anne adayı hem de bebek açısından ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Korunmadan girilen ilişkilerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülmesi yüksek bi olasılıktır. Hasta olan anne ve babadan oluşan gebelikte bebek büyük tehdit altındadır. Klamidya, gonore, sifiliz veya herpes simpleks gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar da enfeksiyon fark edilmediğinde  veya tedaviye geç kalındığında bebekte menenjitten körlüğe kadar pek çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için bu hastalıkların hamilelik öncesinde  veya en geç ilk üç ayında mutlaka tedavi edilmeleri gerekiyor.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların anne adayına ve bebeğe etkileri;

* Rahim ağzı kanseri veya diğer kanserlere sebep olur. Kronik hepatit, PID, kısırlık gibi. Bu hastalıklar belirtisiz seyredebilir.

* Bebeğe doğum öncesi, doğum sırasında veya  doğumda sonra da bu hastalıklar bulaşabilir. Frengi ve HIV plasentayı geçer ve rahim içindeki bebeğe bulaşır. Gonore, klamidya, hepatit-B, genital herpes bebeğe doğumda doğum kanalındanda bulaşır.

* Hastalık mevcut ise gebelikte bebeği sarmalayan zarda yırtılma olur. Doğum sonrası, rahim içi enfeksiyonu meydana gelir.

 

Daha ileri seviyede etkileri;

* Ölü bebek doğumu

* Düşük ağırlıklı bebek

* Bebekte göz enfeksiyonu ve körlük

* Zatüre

* Kan enfeksiyonu

* Nörolojik bozukluklar

* İşitme kaybı

* Akut hepatit

* Menenjit

* Kronik karaciğer hastalığı ve siroz

 

Hangi Hastalıklar Bebekte Nasıl Etki Bırakır?

 

1 – Klamidya; Bebekte zatürreye neden olur.


3 kadından birinde ve 6 erkekten birinde görünür. Çoğunlukla belirti vermeden sessizce ilerleyen ve bu nedenle vücutta kolayca yayılan enfeksiyon, bazı kadınlarda; hafif sarımsı akıntı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, vajinal bölgede yanma ve kaşınma, kızarıklık, şişlik, cinsel ilişki sırasında ağrı gelişmesi ile anormal kanama belirtileri görülmektedir. Tedavi edilmezse doğum sırasında bebeğe bulaşır.

 

2 – Gonore ( bel soğukluğu); Bebekte körlük yapabilir. Sadece erkeklerde görünüyor olarak bilinsede kadınlarda da görünen bir hastalıktır. Kasık ağrısının da eşlik edebildiği akıntı ve ateşle seyredebilirken, karın içine ve hatta eklemlere yayılırsa yüksek ateş, aşırı halsizlik ve karında aşırı hassasiyet gibi çok daha şiddetli belirtiler görülebiliyor. Kadınlarda genellikle geniz, rahim, kalın bağırsağın son bölümü ve gözlerde ortaya çıkar. Tedavi edilmeyen gebelerin bebeklerinde genellikle doğumdan sonra 3. günde gözde cerahatli akıntı ve şişlik oluşur. Konjoktivit oluşmuşsa antibiyotik tedavisi ile sorun ortadan kalkar. Ancak eğer zamanında tedavi edilmezse korneada hasar kalıcı hale gelir. Bu yüzden önlem olarak, doğumdan hemen sonra yenidoğanın her iki gözüne koruyucu ilaç damlatılıyor veya antibiyotikli merhem uygulanır.

 

3 – Sifiliz; Bebekte organ hasarları oluşturur.

Genital bölgede ülser şeklinde görülür. Tedavi edilmeyen ülserler kendiliğinden kaybolur ancak iyileşmiş olmaz ve gizlice ilerleye decam eder. Belirtisiz geçen yaklaşık bir on yılın ardından sifiliz kadında ciddi kalpdamar hastalıkları, nörolojik hasarlar ve diğer iç organ tutulmaları gibi vücutta ciddi hasarlar oluşturabilir. Tedavi edilmezse, hamilelik döneminde annedeki antikorlar plasenta yoluyla fetusa geçiyor. Bunun sonucunda düşük ve ölü doğum olabilir.

 

4 – Herpes Simpleks Virüsü;  Bebekte nörolojik hasar yaratır.

Halk arasında uçuk olarak biliyor. Belirtiler virüs ile temastan 3-7 gün sonra ortaya çıkar. Vajinal bölgede yanma, kaşıntı, bacaklarda, kalça ve genital bölgede ağrı, vajinal akıntı ile karın boşluğunda dolgunluk hissi oluşabilir. Ardından vajinada ve rahim ağzında uçuk tarzı yaralar gelişmeye başlar. Ateş, halsizlik ve baş ağrısı beraberinde görülen diğer belirtilerden. Herpes atağı hamilelikte ortaya çıkarsa virüs kan yoluyla bebeğe geçerek erken doğuma neden olabilir. Ayrıca virüs doğum sırasında doğum kanalı ile bulaşırsa beyin iltihabı gibi nörolojik hasar oluşturabilir veya ölü doğuma sebeb olabilir.

Bunların dışında gözde herpes döküntüleri ve ciltte de döküntüler ortaya çıkabilir.

 

5 – Human Papilloma Virüs;  Bebekte solunum zorluğu yaşatır.

cinsel temasla genital bölgeye bulaşarak, değişik sayı ve büyüklükte siğil lezyonları oluşturur. Siğillerde kanamalar ve kaşıntılar görülebilir. Tedavi edilmeden doğum gerçekleşirse ve virüs doğum kanalında bebeğe bulaşırsa, bebeğin solunum yollarında siğiller oluşabilir. Bu da bebekte solunum zorluklarına neden olabilir. Siğiller cerrahi girişimle ortadan kaldırılsa da hastalık tekrar nüksedebilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu