Vücut Ağırlığı

Çilekli süt zayıflatır mı, zararı var mı?

Çilekli süt zayıflatır mı, çocuklara zararı var mı?

Çilekli süt ile zayıflama yöntemi kullanabilirsiniz ancak sütü ve çileği organik almalısınız. Marketlerde satılan hazır çilekli sütlerden zarar görürsünüz bu zararlar hem size hem de çocuğunuza oldukça etki eder.

Aşağıda hazir meyveli sütlerin zararları konusunda detaylı bir açıklama bulabilirsiniz.

Çilekli süt zayıflatır mı, zayıflamak için süt kullanılabilir mi?

Çilekli veya meyveli süt ile zayıflama yöntemi çok etkili veya tercih edilen bir yöntem değildir. Ayrıca kilo almanıza da neden olabilir.

Kullananların yöntemleri ise şu şekildedir;

Kilolarında fazlalık olduğunu düşünenlerin süt ile zayıflamaya çalışmaları bazen faydalı olabilmektedir. Çilekli sütü hazırlayarak öğün aralarına sıkıştırıp tok kalmayı sağlayabilirsiniz. Tadı ile tatlı ihtiyacınızı kesecek ve tok kalmanızı sağlayacaktır.

Fazla yemekten şıkayet ederek kilo aldığını düşünenler evde hazırladıkları çilek ve süt karışımını yemeklerden hemen önce yerlerse doğal olarak iştah azalır ve yemek az yenir. Yemeği kıstıkça kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Kendi başın sadece süt içerek veya meyveli süt karışım yaparak zayıflayamazsınız.

Çilekli sütün ve meyveli sütün zararları

Çilekli süt çocuklara zararlı mı?

Hazır markette satılan karışımlı (meyveli sütler) uzun vadede size şişmanlık olarak geri döner. Çocuklara da ayrıca büyük zararları olan bu ürünleri tüketmek sağlık acışından fayda yerine zarar verir. Bu içeceklerin içerisinde çok fazla basit şeker bulunur. Özellikle büyüme çağındaki çocukların enerji ihtiyaçlarını sağlıklı ve doğal almaları gerekmektedir. Sağlığınızı korumak adına ihtiyaç olan enerjiler doğal besinlerden alınmalıdır.

Bu tip ürünlerde tatlandırıcı yerine genelde mısır şurubu kullanılır. Hem ucuz hem de zararlıdır. Şurubun içerisinde fazla oranda glikoz bulunur ve bunlar içeceğin, hacmi, şekerin kristalleşme özelliğini kaldırmada, aromanın tatlandırılmasında kullanılan glikoz şurupları doğal olmayan bir enerji kaynağıdır.

  • Siklamat (E952) Şekerden 45 Kat tatlı
  • Aspartam(E951) Şekerden 200 Kat tatlı
  • Sakari Şekerden 300 Kat tatlı
  • Sukraloz(E955) Şekerden 600 Kat tatlı

Şunu düşünmelisiniz. Evde kendinizin hazırladığı bir meyve suyu normal olarak 20 dakika sonunda ekşimeye başlıyor? İşte bu durumları önlemek adına sitrik asit kullanılarak bu durumun önüne geçilmekte doğal olarak içene zarar vermektedir.

Kullanırsanız ne olur?

  • İlk 10 dakika içinede kanınıza hemen 2 kaşık kadar şeker girer. Normal alınması gereken dozun 100 katı. İçerisinde fosforik asit olmasından dolayı bulantı olmaz.
  • 20. dakikada kan şekeri yükselir. Pankreas yüksek seviyede insülin salgılar, şekerin fazlası karaciğerde yağ deposuna gider.
  • Açlık hemen oluşmaya başlar yine o tadı veya tatlı isteğiniz artar. Bu döngü sonucunda ise karaciğer, böbrek yağlanmaları artar, hücrelerde leptin ve insülin direnci gelişme gösterir.
  • Şişmanlamak için adım atılarak kilo alımı başlar, hastalıklar için en önemli sebeptir.

Not: Okuldaki çocukların beslenme çantalarına meyve karışımlı süt yerine ayran kullanın.!

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu