Vücut Ağırlığı

Çilek zayıflatır mı, çilek kilo yapar mı, çilek kilo verdirir mi?

Diyette çilek yenir mi, çilek kaç kalori, çilek zayıflatır mı, kilo vermek için çilek yenir mi?

Çilek hakkında 4 soru kafamızı kurcalar; Bu yazımızdan çilek hakkında öğrenmek istediğiniz ve yanıt alabileceğiniz 4 etki şunlardır;

  1. Çilek kaç kalori?
  2. Çilek kilo yapar mı,
  3. Çilek zayıflatır mı,
  4. Çilek diyetle kilo verdirir mi?

Çilek, günlük C vitamini ihtiyacına karşılık veren zengin içeriğe sahiptir. Aynı zamadan çilekte lif, kalsiyum, potasyım ve magnezyum gibi mineraller bulunur. Doğal olarak kalori miktarı da merak edilir.

Çileğin kalorisi şu şekildedir;

  • 1 çilek = 3.7 kalori
  • 100 gr çilek = 37 kalori
  • 250 gram çilek = 92 kalori
  • Yarım kilo çilek = 185 kalori
  • 1 kg çilekte 370 kalori vardır.
  • 1 bardak çilekte = 45 kalori bulunur.

Çilek kilo verdir mi, çilekle kilo verenler var mı?

Çilek yapısı itibari ile tok tutan besinler arasındadır. Lifli oluşu ile tok kalma kilo vermeyi kolaylaştırmaya yorulur. Günlük alınması gereken lif miktarı 25 gram civarındadır. Çilekten eğer 1 porsiyon yerseniz 4 gram kadar lif alımı yapmış olursunuz. Eğer yemek öncesinde badem ve çilek yerseniz iştahınız kesilerek yemek yeme isteğiniz azalır. Yani özetlemek gerekirse kilo vermek için çok faydası olacağı söylenemez.

Kilo vermek için çileği şu şekilde kullanabilirsiniz;

Yemek öncesinde çilek (7-8 tane), 1 bardak süt, 2 kaşık yulaf ezmesi, 5 yaban mersini ve yarım kaşık hindistan cevizi yerseniz tok kalırsınız. Bu tavsiye 1 güne sığdırılması gereken adetlerdir. 2-3 öğünde tüketirseniz fayda sağlayacaktır.

Çilekle zayıflanır mı, çilek zayıflatır mı?

Çilekle zayıflama konusu ilişiğini şu şekilde açıklayabiliriz;

Metabolizmanın hızanmasını sağlar, açlığı gideren hormon salgılanmasını sağlar. Bunlar zayıflama için etkili gereksinimlerdir. Nişastalı beslenmelerde oluşan sindirim hızının yavaşlatılması ile kandaki şekerin yükselmesine engel olarak diyabet hastaları için faydalıdır.

Çilek aynı zamanda zayıflamaya yarayan hormonların düzgün çalışmasına fayda sağlar.

Yemeklerden sonra yenilen çilek ara öğünlerde atıştırmalık, abur cubur beslenmeyi tok tutma etkisi ile önler. Eğer lifi bol olan gıdalarla beslenirseniz diğer besin kaynaklarının tüketim oranı düşüyor. Zayıflama açısından az yeme isteğinin olması önemlidir.

Çilekteki antioksidan ve anti-enflamatuar eznimler ile lifler sindirim açısından bolca içeriğinde bulunur. Bölgele kiloların gitmeinde de ayrıca bölgedeki yağlanmalar açısından fayda sağlar. Çileğin yağlanma etkisini gidermek adına tahıl, yoğurt, yulaf ezmesi ile birlikte yenmesi daha etkilidir. Yüksek kalorisi olmayan besinlerle birlikte çilek yerseniz faydasını görürsünüz. Buna dikkat edin.

Çilek aynı zamanda vitamin ve mineralleri ile cildin yaşlanmasını önleyerek metabolizmanın hızlanmasını, yağ depolama yerine yağların yakılmasını sağlar. Metabolizma hızlandırma etkisini ise içeriğindeki C vitamini özleri ile sağlar.

Yurtdışı önemli bir diyet programında çileğin yağları yakması ve metabolik hormonları arasındaki adiponektin ve leptinin salgını artırdığı belirtilmektedir. (Kaynak: Fat Resistance Diet)

Diyet ve çilek

Yukarıda belirtildiği gibi hormonel salgılanma fazlalaştıkça metabolizma hızlanır ve daha çok zayıflama (kilo verme) meydana gelir. Sağlıklı bir diyet programı için kahvaltı ve ara öğünlere çilek takviyesi yapılarak zayıflama hızı artırılabilir.

Şu bilgileride öğrenmek isteyebilirsiniz!

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu