GüzellikKadın

Cildi Sıkılaştıran Bitkiler Ve Meyveler

Cildi Sıkılaştıran Bitkiler Ve Meyveler

Kadınların cilt bakımları için önem verdikleri en önemli konulardan birisi de ciltlerin sıkılaştırılmasıdır. Cilt sıkılaştırmak için sadece keremler ve kozmetik ürünler yeterli gelmemektedir. Cildi sıkılaştırmak için yenilen ve içilen gıdalara da büyük önem vermek gerekmektedir. Bazı gıdalar cildin sıkılaştırılması için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Cildi sıkılaştıran bitkiler ve meyveler insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.  Yapılan araştırmalarda cildi sıkılaştıran meyve ve sebzeler ise şunlardır; elma, mandalina, muz, portakal, kayısı, şeftali ve mangodur. Cildi sıkılaştırmada yardımcı olan bitkiler ise biberiye, limon, lavanta, yulaf, ısırgan, soya, kabak ve papatyadır.


Biberiye bitkisi içeriğinde ihtiva ettiği etken maddeler ile kan dolaşımını hızlandırarak cildin daha canlı görünmesini sağlamaktadır. Yemeklerde baharat niyetine kullanılabileceği gibi cilt bakımı içinde biberiye yağları kullanılabilir. Limon bitkisi ise içerdiği etken maddeler ile ciltteki yağların sarkmasını engelleyerek cildin güzel görünümünü sağlar. Lavanta bitkisi de limon gibi cilt sıkılaştırılmasında kullanılmaktadır. Lavantadan cilt bakım maskeleri yapılarak kullanılabileceği gibi yağları da masaj yolu ile kullanılabilmektedir. Yulaf da sıcak su ile karıştırıldığında cilt toniği olarak kullanılabilmektedir. Yulafında cildi sıkılaştırma özelliği mevcuttur. Isırgan bitkisinin cilde çok büyük faydaları bulunmaktadır. Isırgan bitkisi içerdiği etken maddeler ile cilt üzerinde bulunan kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca cildi sıkılaştırma özelliği de vardır.

Soya bitkisi içerdiği E vitamini sayesinde cildin tazelenmesine ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğu gibi cildin sıkılaştırılmasında da oldukça faydalı bir bitki olarak dikkat çekmektedir. Kabak bitkisi ile bitkisel yağların karışımı ile cilt maskesi yapılarak da cildin sıklaşması sağlanabilir. Papatya bitkisi ise genellikle gözaltlarında meydana gelen renk değişimleri ve şişliklerde sıcak su ile kaynatılıp soğumaya bırakılır ve bir pamuk ile sürülürse bu şikâyetleri iyi gelmektedir. Bu şikâyetleri ortadan kaldırmasının ana nedeni cildi sıkılaştırma özelliğinin olmasıdır.  Cilt bakımı için doğal meyve ve sebzelerin kullanımı hem sağlık açısından oldukça önemlidir hem de cilt bakımı için pratik çözümler üretmektedir. Sağlık açısından bu tür doğal besinlere ilgi duymak oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu