Sağlık

Cilde İyi Gelen Vitaminler

Ciltte oluşan akneler, cilt kırışıklıkları ve cilt problemleri için doğru vitamin takviyesi oldukça önemlidir. Özellikle A, E ve C vitaminleri cilt için en önemli vitaminlerdir. Bu 3 vitaminin; cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanıldığını görüyoruz. Cilt lekelerinin tedavisi, ince kırışıkların oluşumunu ve elastikiyetini kaybetmesini engellemede bu 3 vitamin büyük önem taşımaktadır.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Sağlık

“Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanın yolu vitaminlerden geçiyor”

Hem içeriden hem dışarıdan yapacağınız vitamin takviyeleri ile daha sağlıklı, daha parlak, ışıl ışıl ve sorunsuz bir cilde kavuşabilirsiniz. Özellikle beslenme burada büyük önem taşıyor. Cildinizi, beslenme tipinizin bir aynası olarak görebilirsiniz. Sebze ve meyveler yönünden zengin bir beslenme; özellikle bu 3 vitamini içeren besinleri tüketmek, cildinize çok iyi gelecek. Peki, cilde iyi gelen vitaminler arasında yer alan A, C ve E vitaminleri ne işe yarıyor?

A Vitamini 

Kuru ciltlerin ihtiyaç duyduğu hayat A vitamininde. Özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında ciltte oluşan pullanmaların önüne geçmek için önemli bir takviye. Cilt dokularının yenilenmesinde önemli bir rol oynayan A vitamini hangi besinlerde bulunur diyorsanız; ıspanak, brokoli, kayısı, havuç, portakal, peynir, süt ve tereyağı gibi besinleri tüketebilirsiniz.

C Vitamini 

Antioksidan bir vitamin olan C vitamini, ciltteki kolajen üretimini arttırarak cilt yaşlanmalarının önüne geçer. Zamanla elastikiyetini kaybeden cilt için karnabahar, domates, salatalık, brokoli ve brüksel lahanası gibi C vitamini yönünden zengin besinleri tüketmek önemlidir. Ayrıca cilt bakım rutinine C vitamini içeren ürünler eklenmelidir.

E vitamini 

Ciltteki güneş lekeleri ve akne izleri için E vitamini çok önemli bir vitamindir. Serbest radikaller ile savaşmada önemli bir rol oynayan E vitamininin, anti-aging özelliği de bulunmaktadır. Zeytin ve zeytinyağı, ayrıca balık yağı, fıstık ezmesi,badem ve ceviz gibi besinleri tüketmenizde yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu