Sağlık

Çil (efelid) Nedir Neden Oluşur?

Çil (efelid) Nedir Neden Oluşur?

Günümüzde çoğu kişi pek çok farklı nedenden dolayı yüzünde veya bedeninde çıkan çil nedir ve neden oluşur? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Özellikle kızıl veya açık renkli olan hasta hastanelerde sıklıkla karşılaşılan cilt sorunları arasında yer almaktadır. Ayrıca renkli gözlü insanlarda daha çok karşılaşılmaktadır.

Sıcak yaz aylarında genellikle daha çok sivilce oluşumu gözlenmektedir. Melanin pigmentinin birikmesi sonucunda ortaya çıkan çiller yüzde ve ayrıca vücudun farklı bölgelerinde oluşabilir.

Özellikle göz altlarında, burun veya yanak kısımlarında sıklıkla görülmektedir. Açık kahverengi veya altın sarısı şeklinde oluşan çitler küçük noktalar halinde gözlenmektedir. Çoğu zaman biri hastalığı olarak düşün özledi çiller deri hastalığı değildir.

Çiller Nasıl Oluşur?

Bazı durumlarda yüzde oluşan çiller sevimli gösterse de çoğu kişi bu durumdan şikayetçidir. Çoğu zaman bu yüzden kişiler çilleri aldırmayı tercih edebilirler. Küçük yaştan itibaren çoğu kişinin sıklıkla yaşamak zorunda kaldığı sorunlar arasında yer almaktadır.

Çiller bazı durumlarda genetik olarak nesiller arası geçebilir. Özellikle küçük yaşlarda oluşmasının nedeni genetik yatkınlık durumudur. Yaz aylarında yoğun güneşe maruz kalınması yüz dışında özellikle omuz, göğüs ve boyun gibi pek çok farklı bölgede çillerin oluşmasına neden olmaktadır.

Ultraviyole ışınları çillerin oluşumuna neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle solaryuma girilmesi durumunda ya da güneş altında herhangi bir koruyucu olmadan güneşlenmesi durumunda çillerin oluşumu daha da artmaktadır.

Çillerin Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Çileğin oluşumunu engellemek isteyenler özellikle yaz aylarında SPF’si yüksek olan güneş kremlerini tercih etmeleri gerekir. Ayrıca güneşlenmekten ve direk güneş ışınlarına maruz kalmaktan uzak durmaları gerekir. Bu sayede çillerin koyulaşmasının engellenmesi ayrıca vücudun kaybederek yaşlanmasına geciktirilmesi sağlanabilir.

Yüzde veya vücutta oluşacak olan çillerden kurtulmak yerine oluşumunu engellemek daha etkili olmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında yeterli dikkatin gösterilmesi daha sonrasında oluşacak sorunlara karşı önlem alınmasını sağlamaktadır.

Oluşacak olan çillerin oluşumunu önlemek için cildinizi güneşe karşı korumanız ve aynı zamansa ultraviyole ışınlarına maruz kalmamak adına solaryumun tercih edilmemesi gerekir.

]}
Etiketler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı