Sağlık

Çift Görme (Diplopi) Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çift görme (diplopi), paralel olması gereken görme ekseninin bozulması sonucu oluşur. Bu bozulma, aşağıdakiler gibi çeşitli koşullardan kaynaklanabilir:

– Şaşılık.

– Göz küresinin gerginliği.

– Gözde çekiş.

– Katarakt.

– Glokom.

Bu makalede, çift görme yaşıyorsanız ne yapmanız gerektiği ve gelecekte olmasını nasıl önleyeceğiniz konusunda daha fazla bilgi vereceğiz.” Çift görme ( diplopi), bir kişinin farklı zamanlarda odaklanan iki farklı görsel imgesi olduğunda oluşur ve bu da derinlik veya hareketi algılamada kafa karışıklığına neden olabilir. Bu, göz hizasına müdahale eden koşullardan veya görsel bilgilerin işlenememesinden kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, bir nesne her iki gözde de görüldüğünde ancak tek bir görüntü olarak yorumlandığında çift görme oluşur.

Çift Görme (Diplopi) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çift görmeyi tedavi etmenin ilk adımı, soruna neyin neden olduğunu belirlemektir. Nedenlerden bazıları göz yorgunluğu, uyku eksikliği, migren ve reçeteli veya eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımıdır.”

– Çift görmenin (diplopi) reçeteli ilaçlardan veya keyif verici ilaçlardan kaynaklandığını düşünüyorsanız, hemen doktorunuzla konuşun.

– Çift görmenin uykusuzluktan kaynaklandığını düşünüyorsanız karanlık bir odaya gidip uyumaya çalışmalısınız.

– Çift görmenizin göz yorgunluğundan kaynaklandığını düşünüyorsanız şu adımları izleyin:

  1. Gözlerinizi kuru hissediyorsanız sık sık göz kırpın ve suni gözyaşı kullanın.
  2. Aydınlatmanın üzerinde çalıştığınız görevlere uygun olduğundan ve çok parlak olmadığından emin olun, böylece gözleriniz yorulmaz”.

Daha önce çift görme (diplopi) teşhisi konduysa, bir daha olmamasını sağlamak için birkaç dakika boyunca ekranınızdan başka bir şeye bakmak, dik oturmak ve sık sık göz kırpmak gibi yapabileceğiniz bazı şeyler var. ”

Çift görme (diplopi), paralel olması gereken görme ekseninin bozulması sonucu oluşur.

Çift Görme (Diplopi) Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
çift görme

Çift görme (diplopi) tedavisi görüyorsanız, tekrarlamanın önlenebilmesi için tüm gelişmelerin tıbbi geçmişinize kaydedilmesi önemlidir. Çift görme (diplopi) tekrar ortaya çıkarsa, çift görmeyi önlemek için atabileceğiniz basit adımlar da vardır:

– Bilgisayarla çalışırken veya gözleriniz yorulur ve şaşı başlarsa ekrandan uzağa bakın.

– Odanın iyi aydınlatıldığından, ancak çok parlak olmadığından emin olun.

– Düzenli olarak ara verin ve sık sık çift görme (diplopi) oluşuyorsa doktora görünün. – Size zaten Çift görme (diplopi) teşhisi konduysa, bir daha olmamasını sağlamak için birkaç dakika boyunca ekranınızdan başka bir şeye bakmak, dik oturmak ve sık sık göz kırpmak gibi yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. ”

Çift görme (diplopi) sorunu devam ediyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Doğru bir teşhis yapmak için eksiksiz bir tıbbi geçmiş gerekli olacaktır. Bu makaleye ek olarak, Çift görme (diplopi) teşhisinizde size yardımcı olabilecek kaynaklar sağladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu