Faydalı Bilgiler

Cevizin Faydaları

Cevizin Faydaları

Ceviz, ağaçta yetişen ve ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen kabuklu bir meyvedir. Dışı yeşil kabuktan oluşmuştur ve içinde tahtamsı bir yapı vardır. Bu yapının içinde insan beynine benzeyen kısmı vardır.

Cevizin İnsan Beynine Faydaları Nelerdir?

Cevizin içyapısına baktığımızda insan beyni ile muhteşem benzerliğini görürüz. Cevizin kimyasal yapısı incelendiğinde ise bol miktarda gümüş iyonları olduğu görülür. İnsan vücudunda gümüş iyonlarına ihtiyacı olan tek organ beyindir. Yani cevizin faydaları için diyebiliriz ki insan beyni için vazgeçilmez, besleyici bir meyvedir. Ayrıca cevizin içeriğinde bulunan gümüş ve selenyum çocuklarda zekâ gelişimini destekler.

Cevizin Faydaları

Cevizin Kalp Üzerinde ki Faydaları

Yapılan araştırmalara göre düzenli ceviz yemek ya da ceviz yağı tüketmek kalp krizi riskini yüksek oranda düşürür. Ayrıca, kalp krizine karşı düzenli olarak korur. Düzenli ceviz tüketimi,  kan damarlarını hizalar ve damar esnekliğinde önemli rol oynar. Aynı zamanda cevizin kolesterolün dengelenmesinde ciddi faydaları vardır.

Cevizin Kemiklere Faydaları

Ceviz, kemiklerde yaşanan mineral kaybını en aza indirger. Özellikle ileri yaşlarda yaşanan kemik zayıflamasını önler.


Cevizin Cilde Faydaları

Cevizin içerdiği Omega3 yağı ile bakır sayesinde cildin elastikliği artar ve ciltteki hücrelerin daima canlı kalmasını sağlar.

Cevizin Diyabete Faydaları

Diyabet hastalarında ceviz, kan şekerini düzenler. Böylece diyabet hastalarının kalp rahatsızlıklarına yakalanmalarını önler.

Cevizin Diğer Faydaları

ceviz, içerdiği melatonin ile uykusuzluğu önler. Ceviz her ne kadar kalorisi yüksek besin olarak bilinse de zayıflamaya yardımcı bir meyvedir. Öğün aralarında yenildiği zaman tokluk hissi verir ve metabolizmayı hızlandırır.

Ceviz kabuğu; soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkilidir. Egzama ve mantara iyi gelir, kanı temizler ve bünyeyi güçlendirir.

 

Ceviz reçeli; kolesterolü düşürür, sinir sistemine faydalıdır, astım ve bronşite iyi gelir, kabızlığı giderir, beyin hücrelerini yeniler.

Ceviz yaprağı; bağırsak iltihaplarına iyi gelir, iştahı açar, kan şekerini düzenler, ağız içi yaralarına iyi gelir, mantar hastalığında etkilidir. Ayrıca; ceviz yaprağını kaynatılarak elde edilen suyu ile banyo edildiğinde sivilcelere ve ciltteki problemlere iyi geldiği bilinmektedir.

Cevizin içini kaynatıp elde edilen suyun içilmesi ise; strese faydalı olur, iştahı keser, kadınlarda adet düzenlenmesini sağlar.

Ne Kadar Ceviz Tüketilmeli

Tüm besinlerde olduğu gibi cevizi de belli miktarlar da tüketmeliyiz. Doktorlar özellikle günde 2 ceviz tüketilmesini öneriyorlar. Çok fazla ceviz tüketimi insan sağlığına zararlıdır ve fayda sağlayalım derken daha ciddi problemlere yol açabilir. Ne demişler; ‘’ Her şeyin azı karar, çoğu zarardır. ‘’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu