Faydalı Bilgiler

Çay Bardağı Nasıl Beyazlatılır?

Çay Bardağı Nasıl Beyazlatılır?

Ülkemizde çay sudan sonra en çok tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Bu nedenle çay bardakları ülkemiz için çok kullanılan mutfak eşyaları arasında yer almaktadır. Çay bardakları çok kullanıldığından sararabilmektedir. Ancak sararma halinin meydana gelmesi için çay bardaklarının kullanım sıklığı ve temizlik yapma alışkanlığı önemli bir yere sahiptir.

Zamanla sararan çay bardaklarının özenle temizlenmesi gerekmektedir. Çay bardakları bulaşık makinesinde fazla bekletme, elde yıkarken tam temizlenmeme ve temizlik malzemelerinin yetersiz kalması gibi sebeplerle sararabilmektedir.

Çay bardağındaki sararmaları giderebilmek için farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Ancak çay bardakindeki sararmaları giderebilmek için sağlık açısından en uygun ürünler kullanılmalı ve kimyasal ürünlerden uzun durulmalıdır.

Çay Bardağı Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış Çay Bardaklarını Çamaşır Suyu İle Temizleyin

Sararmış çay bardaklarını temizlemenin geleneksel yollarından biri çamaşır suyu kullanmaktır. Bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkayanlar deterjan bölümüne birkaç damla çamaşır suyu damlatarak çay bardaklarını beyazlatabilir.  Bulaşık makinesinde çamaşır suyu kullanırken önce ön yıkama yapılmalı ardından standart yıkamaya geçilmelidir.

Elde bulaşık yıkayanlar çamaşır suyunun içerisinde bir süre çay bardaklarını bekletmelidir. Ancak çamaşır suyu kullanımında bardakları iyice durulamak çok önemli bir yere sahiptir. Çamaşır suyu kimyasal bir madde olduğu için ne kadar durulanırsa durulansın çay bardaklarında kalıntı kalması muhtemeldir.


İnsan sağlığını tehdit edebileceği için bol su ile çamaşır suyunun arındırılması gerekmektedir. Sararmış çay bardaklarında çamaşır suyu kullanımı artık pek çok kadın tercih edilmeyen bir yöntemdir. Sağlığa zararlı olması nedeniyle çamaşır suyu yerine doğal ürünler tercih edilmektedir.

Sararmış Çay Bardaklarını Sirke ile Temizleyin

Sirke temizlik konusunda kullanılmaya başlayan önemli unsurlardan biri haline gelmiştir. Sirkenin mucizelerini saymakla bitmez. Sararan bardakları eski haline döndürebilmek içinde sirke sıklıkla kullanılmaktadır.

Sararan çay bardaklarını temizlemek için sirke kullanabilirsiniz. Sirkeyi bulaşık makinesinde kullanabileceğiniz gibi elde yıkamalarda da kullanabilirsiniz.

Bulaşık makinesinde sirke kullanırken parlatıcı kısmına sirkeyi ekleyin ve bulaşık makinesini çalıştırın. Elde yıkamalarda ise bulaşık suyunun içerisine sirke katabilirsiniz. Sirke sayesinde çay bardakları bembeyaz hale gelmekte ve parlak bir görünüm kazanmaktadır. Çay bardaklarınızdaki tüm lekelerden sirke kullanarak kurtulabilirsiniz.

Sararmış Çay Bardaklarını Karbonat ile Temizleyin

Sararmış çay bardaklarını temizlemek için karbonat kullanımı da oldukça yaygındır. Sararmış çay bardaklarını temizlemek için bulaşık süngerinin üstüne 1 çay kaşığı karbonat dökün ve çay bardaklarını iyice ovalayın. Suyla duruladığınız çay bardakları lekesiz ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Sararmış bardakları karbonat yöntemi ile temizlemeyi tercih eden ev hanımları gönül rahatlığıyla bardaklarını temizlemektedir. Herhangi bir kimyasal madde kullanımına gerek kalmadan bardaklardaki sararmalar giderilebilmektedir.

Karbonat ile çay bardaklarındaki sararmaları gidermek biraz zaman alsa da karşılaşacağınız harika sonuç buna değecektir. Karbonat kullandığınızda bardaklarınız lekesiz bir görünüme kavuşarak parlak bir hal alacaktır. Kimyasal madde kullanmadan sararmış çay bardaklarınızı kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu