Hastalıklar

Çatlak Diş Sendromu Nedir?

Çatlak diş sendromu genellikle azı dişlerinde görülen bir sendrom olup çoğunlukla röntgenle tespit edilemeyen çatlaklardır. Azı dişlerinde veya diş etlerinin altında görülür. Bu sendrom birçok insanda görülebilir ancak hemen fark edilemediği için bireyler uzman bir hekime başvurmadan günlük yaşamlarını sürdürebilmektedir. Bu sendromun nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Özellikle diş yüzeyinde veya dişin daha derin kısımlarında bir kırık hattı meydana gelir. Ve dişte oluşan çatlağın hangi dişte oluştuğu bu kırık hattından dolayı anlaşılamaz. Ayrıca çatlak dişte ağrının oluşması durumunda ağrı bütün çeneye ve ağza yayılabileceğinden ağrının kaynağı migren sanılabilmektedir. Özetle çatlak diş sendromu sebebi tam olarak bilinmemekle veya tek bir sebebi olmamakla  beraber dişte bir kırık hattının oluşması ve dişin çatlamasıdır.

Çatlak Diş Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Çatlak diş sendromu sıcak veya soğuk bir yiyeceklerin veya içeceklerin tüketilirken oluşan ağrı hissiyle anlaşılabilir. Ancak oluşan bu ağrı çürüklerdeki gibi süreklilik arz etmez yani gelip geçicidir. Çatlak diş sendromu baskın fakat kısa süreli ağrı oluşturabilmektedir. Aynı zamanda dişlerin daha hassas olmasına yol açar. Şekerli, sıcak veya soğuk bir şeyler tüketildiğinde ortaya çıkar. Bir belirtisi de ısırma eylemi gerçekleştirilirken ağrının oluşmasıdır. Diş çatlaklarından dolayı oluşan ağrı zor anlaşılır ancak belli başlı belirtileri bunlardır. Eğer siz de bu belirtileri gösteriyorsunuz erkenden diş hekimine görünmelisiniz.

Çatlak Diş Sendromunun Nedenleri

Çatlak diş sendromunun nedenlerinin başında kanal tedavisi ve büyük dolguların yapılması gelir. Kanal tedavisi herhangi bir dişin çatlamasına neden olabilmektedir. Kanal tedavisi en genel tanımıyla bir dişin güçlendirilmesi işlemidir. Dolayısıyla bir diş güçlendirilirken başka bir diş zayıflayabilir ve bu zayıflayan dişte çatlaklar oluşabilmektedir. Çatlak dişler eğer yüzeysel değilse gözle görülemez. Hatta röntgenle de teşhis edilemeyebilir.Bu sendromun oluşma nedenlerinden birisi de diş sıkmak veya diş gıcırdatmaktır. Bu da dişlerde çatlakların oluşmasına sebep olabilir.  Bunun dışında alt ve üst dişlerinin üst üste gelmesiyle de bu sendrom oluşabilmektedir. Özellikle kaplama yapılan dişlerde bu duruma rastlanılır. Çatlak diş sendromunda bütün etkenler gözetilmelidir. Çünkü bu sendromun tek bir kaynağı olmamakla birlikte hangi koşullarda oluşabileceği de kesin olarak bilinmemektedir.

Çatlak Diş Sendromu Nedir?

Çatlak Diş Sendromunun Teşhisi Nasıl Yapılır?

Çatlak diş sendromunun teşhisi bir hayli zordur. Çünkü genellikle bu sendrom arka dişlerde ortaya çıkar ve hasta genellikle hangi dişte çatlak olduğunu tam olarak söyleyemez. Ayrıca oluşan bu çatlak veya çatlaklar röntgende de görünmeyebilir. Eğer üst dişlerde çatlak varsa anlaşılması daha da zordur. Çünkü üst dişlerde oluşan çatlağın neden olduğu ağrı migren zannedilebilmektedir.  Eğer Hasta daha önceden dolgu veya kanal tedavisi yaptırmadıysa teşhis daha da zorlaşır. Çatlak diş sendromunun en büyük belirtisi çiğneme, sıcak veya soğuk şeyler tüketme durumunda oluşan ağrıdır. Hastalar genellikle bu şikayetle doktora başvururlar. Doktor muayeneyi ağza etki eden etkenleri uzak tutarak yapar. Küçük bir ısırma testi veya doktorun bir cisim ile dişlere dokunmasıyla anlaşılabilir. Çatlak diş sendromu  eğer yüzeysel ise hasta da kendisi görebilir.

Çatlak Diş Sendromunun Tedavisi

Çatlak diş sendromunun tedavisi beş farklı şekilde yapılabilir:

Bunlardan birincisi dolgu yöntemidir. Eğer dişin canlı kısmı sağlıklı ve çatlak yalnızca dişin mine boyutunda ise çatlak kısımları içeren dolgu yapılabilir. Eğer çatlak dişin canlı kısmına ulaşmış ve oluşan mikroorganizmalar da bu kısma ulaşmış ise kanal tedavisi yapılmalı ve dişin kronlanması gerekmektedir. Çatlak köklere kadar ulaşmış ise dişin çekilmesi gerekebilir. Çatlak eğer dişin yapısından veya öncül temastan kaynaklanıyorsa bu temas düzeltilmelidir.

Son olarak çatlak kişinin özellikle uyku halinde dişlerini sıkmasından kaynaklanıyorsa bu durum ortadan kaldırılmalıdır. Çatlak tedavi edilse dahi bu etken ortadan kaldırılmadan kişide bulunan semptomlar oluşmaya devam edecektir. Bireyde oluşan bu diş çatlağının iyileşme durumunda erken teşhis ve erken tedavi belirleyicidir.

Çatlak Diş Sendromundan Korunma Yöntemleri

Çatlak diş sendromunun sebep olduğu ağrıdan ve hatta diş çatlaklarından korunmak için belli başlı yöntemler mevcuttur. Bunların esasını beslenme alışkanlığımız ve ağız temizliğimiz oluşturmaktadır.

Diş çatlağından korunmak için ilk olarak yapacağımız şey şekerli ve asitli yiyecek ve içecekleri çok tüketmemektir. Çünkü şeker ağzımızda bakteri ve çeşitli mikro organizmalar üretmektedir. Asit ise diş minelerini zayıflatarak dişlerin çatlamasına ve hatta diş kayıplarına yol açmaktadır. Çatlak diş sendromunun tedaviden sonra da vücutta bazı semptomlarıyla devam etmesinin sebebi de esasında bu mikroorganizmalardır. Çünkü bu canlılar dişte oluşan çatlağa ulaşarak dişi daha da zayıflatırlar ve diş köküne kadar ulaşırlar. Bu bakımdan ağzımızda bu mikroorganizmaların oluşmaması ve çoğalmaması için şekerli ve asitli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

İkinci olarak ise belki de en önemlisi ağız temizliğidir. Ağız sağlığını sağlamanın yolu ağız temizliğine dikkat etmekten geçmektedir. Çünkü ağzımızda oluşan bakteriler ve diğer mikroorganizmalar ancak ağız temizliği ile temizlenebilmektedir. Dişlerimizi günde en az iki kere fırçalamak, diş ipi kullanmak, ağız temizliği için gargara yapmak en başta gelen yöntemlerdendir. Ayrıca düzenli olarak diştaşı temizliği yaptırmak da yine çatlak diş sendromundan korunmayı sağlar. Kısacası ağız bakımı çok dikkatli yapılmalıdır.

Çatlak diş sendromundan korunmanın bir yolu da aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıdaları tüketmemektir. Bu da dişi zayıflatan bir işlem olduğundan dolayı bu sendroma yol açabilir. Bir diğer yöntem ise yılda en az iki kez bir diş hekimine görünmek ve dişlerimizi kontrol ettirmektir. Bu sayede çatlak diş sendromundan korunulabilir veyahut en kolay, en erken şekilde tedavi olunabilir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu