Faydalı Bilgiler

Çalışan Annelerin Sorunları ve Çözümleri

Çalışan Annelerin Sorunları ve Çözümleri

 

Kadınların çalışma hayatına girmesi teknik, teknolojik, ekonomik ve toplumsal alanlarda birtakım değişikliklere yol açmıştır. Sanayileşmenin başlaması ile birlikte kadınlar prestij, çevre kazanmakta, yaşam standartlarını yükseltmektedir. Meslek sevgisi duyan kadınlar çocuklarını emanet edecek kişileri bulmakta sorun yaşamaktadır. Çocuğun çalışan anneye tepkisi bazen şiddetten yana olabilir. Çalışan kadınların büyük bir çoğunluğu ekonomik zorluklar nedeniyle, ailelerini geçindirmek ya da ailelerine katkıda bulunmak amacıyla çalışmaktadır.

Çalışan Annelerin Sorunları ve Çözümleri Faydalı Bilgiler

 

Annelerin Çalışma Hayatında Olmasının Getirdiği Sorunlar

 

Eğitim görüp uzman olduğu alanda çalışan kişilerin sayısı ise oldukça azdır. Kadınların çalışması beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Kadınlar evli ve çocuklu oldukları hallerde çalışma durumu daha da zorlaşmaktadır. Annenin olmadığı saatlerde çocukların bakımı, işinden yorgun ve gergin gelen annelerin çocuklara yeterince zaman ayıramaması, sağlıklı iletişim kuramamaları yaşanan en önemli sorunlar arasında olmaktadır. Çalışan kadınların sorunları ve çözümleri incelenmelidir. Annelerin çalışması, çocuklara ilişkin doğru yaklaşımları benimsemesi daha sağlıklı ortamlar yaratmasını da sağlamaktadır.

 

Annelerin İşlerini Tam Olarak Yapması Nasıl Sağlanmaktadır?

 

Çalışan anneler çocuklarını ihmal ettiklerini düşünerek suçluluk duygusuna rastlamaktadır. Çocuk bakıcısı arayışı da çocukların en büyük sorunları arasındadır. Bedensel ve zihinsel yorgunluklar çekilmesi aile içinde ve çocuklarla daha az ilgilenilmesine de neden olmaktadır. Çalışan anneler aşırı sorumluluk yüklendiği için ruhsal gerilimler yaşamaktadır. Bu zor süreçlerde evlilik hayatları da bozulabilen anne adayları evlilik terapistlerinden yardım alarak ilişkilerini düzeltebilmektedir. Çalışan anne çocuğuna nasıl davranmalı bilinerek uygun adımlar atılmalıdır. Çalışan kadınlar mükemmel organizatörler olmadığı zaman çevreleri ve kendileri gereksiz yere zaman kaybedebilir. Bu yüzden tüm hayatları da sekteye uğrayabilmektedir.

 

Bebek Sahibi Annelerin Psikolojik Olarak Rahat Hissetmesinin Önemi

 

Doğum sonrasında verilen izin süreleri annelerin hem kendini toparlamasına hem de annelik rolünü etkin şekilde benimsemelerine yardımcı olmaktadır. Özellikle ilk 3 yıl çocuk gelişiminde çok önemli olduğu için anne ve bebek ilişkisinde en önemli olan dönemlerden biridir. Anne ve çocuklar arasındaki paylaşımlar bu dönemde temel kazanmakta olup çocukların ileriki dönemlerde ki sosyal, duygusal ve bilişsel düzeylerini etkilemektedir. Çalışan anne ve bebek ilişkisi de kilit derecede önemlidir. Anne ile çocuk arasında temel güven ilişkisinin kurulmasında 0 ile 1 yaş arası kilit derecede önemli olup yanlış hareketler çocukların tüm yaşamını etkileyebilmektedir.

 

 

Çocukları Anlamak Niçin Gereklidir?

 

Çocukların ve bebeklerin ebeveynlerin her hareketini, her sözünü, her davranışını özümsediği ve incelediği unutulmamalıdır. Annelerin çalışmasının bebekle olan ilişkisini etkilemeyecek şekilde olmasına önem verilmelidir. Çocuklar 3 yaşından sonra yuvaya gideceği için artık kendi yemeklerini yiyebilmekte, tuvalet alışkanlığı gibi temel öz bakım becerilerini de etkili şekilde sağlamaya yardımcı olmaktadır. Çalışan anne çocuğu psikolojisi uzmanlardan bilgi alınarak araştırılmalıdır. Çalışan annelerin eve yorgun döndüklerinde çocuklarına bu durumu anlayışla anlatabilmeleri için uzmanlardan pedagoji eğitimleri almaları da önerilen noktalardandır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu