Sağlık

Çakra sistemi, 7 çakra rengi, çakra renkleri, çakralar

Çakra sistemi, insan vücudundaki çakraların yerleri ve çakraların görevleri

Çakra, insan vücudunda yedinci çakra, altıncı çakra, beşinci çakra, dördüncü çakra, üçüncü çakra, ikinci çakra, birinci çakra olmak üzere 7 çakra bulunur. Bu çakralar bulundukları alanlara göre renklendirilerek çeşitli görevler yapar. Aşağıda çakraların görevleri, renkleri ve bulundukları konumlar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

İnsan vücudundaki çakraların renkleri, görevleri ve yerleri

7. çakra, beyaz çakra (Taç çakrası)

Yedinci ya da taç çakrası başın üstünde yer alır. Bedende beyin epifizi olarak tezahir eder ve üst beyinle sağ gözü yönetir. 7. çakra vasıtasıyla insan en sonunda Tanrı’yla bütünleşme hissine ulaşabilir. Rengi menekşe bazense tüm renklerin bileşimi olan beyaz ışık olarak görülür.

6. çakra, çivit çakra

Altıncı çakra alının ortasında bulunur. Üçüncü göz olarak bilinen 6. çakra bedende hipofiz salgı bezi olarak tezahür eder. 6. çakra alt beyini, sinir sistemini, kulakları, burnu ve kişilik gözü olan sol gözü yönetir. Bu merkez vasıtasıyla ruhsal doğamız üzerine düşünürüz. Rengi kırmızı ve mavinin canlı bir karışımı olan çivit rengi olarak görülür.

5. çakra, mavi çakra

Beşinci çakra boğaz çakrasıdır. Bedende troid salgı bezi olarak tezahür eder ve akciğerleri, ses kirişlerini, bronşlara ait takımı ve metabolizmayı yönetir. Bu ifade, iletişim ve yargılama merkezi mavi renkte görülür.

4. çakra, kalp çakrası, yeşil çakra

Dördüncü çakra kalp çakrasıdır. Bedende timüs salgı bezi olarak tezahür eder. 4. çakra kalbi, kanı ve dolaşım sistemini yönetir; bağışıklık ve iç salgı bezi sistemlerini etkiler. Bu merkez vasıtasıyla sevgiyi hissederiz. Rengi yeşil olarak görülür.

3. çakra, sarı çakra

Üçüncü çakra güneş sinirağında (karın boşluğu) bulunur. Bedende pankreas olarak tezahür eder; karaciğerin, midenin, safra kesesinin, dalağın çalışmasını ve sinir sisteminin belirli durumlarını yönetir. Bu merkez duygusal hassasiyetlerin ve kişisel güç konularının kliring odasıdır. Rengi sarı olarak görülür.

2. çakra, turuncu çakra

İkinci çakra cinsel organlarda (kadınlarda yumurtalıklarda, erkeklerde ise testislerde) bulunur; 2. çakra yaratıcılık çakrasıdır. Rengi turuncu olarak görülür.

1. çakra, kök çakrası, kırmızı çakra

Birinci çakra veya kök çakra belkemiğimizin dibinde bulunur ve madde boyutu anlayışını yöneten çakra olarak tanımlanır. Bu, tehlike karşısında savaşacağımızı mı yoksa kaçacağımızı mı belirleyen enerji merkezidir. Bedende böbreküstü bezi olarak tezahür eder; böbrekleri ve belkemiğini yönetit. 1. çakranın rengi kırmızı olarak algılanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu