Güzellik

Burundaki Siyah Noktalara Çözüm

Burundaki Siyah Noktalara Çözüm

Burun üstündeki siyah noktalar görüntü itibariyle hoş görünmeyen ve insanın canını sıkan oluşumlardır. Bu noktalar yağlı ciltlerde olur. Aynı zamanda sağlığına dikkat etmeyen kişilerde de çok fazla görülmektedir. Kozmetik ürünlerini aşırı kullanan kişilerde ve beslenmesi yetersiz olan kişilerde bu cilt problemine daha çok rastlanmaktadır.

Burun üstündeki siyah noktalar nasıl oluşur?

Vücudun yağlanması, ölü cilt, bakteriler ve kirler ciltteki gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. Gözeneklerin tıkanması ile yağ bezeleri meydana gelir. Ve şişliğe dönüşür.

Burun üstündeki siyah noktalar nasıl temizlenir?

Sabah ve akşam olmak üzere temizleyici bir ürün ile mutlaka yüz yıkanmalıdır. Kullanacağınız ürünün gözenekleri tıkayıp tıkamadığın dan emin olmak için etiketin arkasındaki non-komedojen yazısına dikkat edin. Alkol içermemesi de çok önemlidir. Yüzünüzü tahriş edecek kese ya da farklı şeyleri yüzünüzde kullanmayın.

Bakterileri öldürmeye yarayan aynı zamanda içeriğinde salisilik asit olan cilt ürünleri kullanmaya özen gösterin. Bu maddeler siyah nokta akne ve diğer cilt sorunlarında kullanılabilmektedir. Yatmadan önce mutlaka yüzünüzü temizleyerek uyuyun aksi halde daha fazla sivilce ve siyah noktaya sahip olursunuz. Daima yağsız nemlendiriciler kullanmak bir başka çözüm yoludur. Bronzlaşma kabinleri gibi yerlerde cildinize daha çok zarar vermekten uzak durun. Buhar uygulaması da siyah noktalar için oldukça faydalıdır. Siyah nokta çıkarıcı bantlar ile de burun üzerindeki noktalardan kurtulmanız mümkündür.

Siyah noktalar için yapılacak olanlar sadece dışarıdan uygulanacak uygulamalar değildir. Bol bol su içmek cilt için en önemli kuraldır. Günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Problemsiz bir cilt için su içmek çok önemlidir. Ayrıca sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek çok önemlidir. Et ve et ürünlerinden az yağlı olanlar tercih edilmelidir. Eller mümkün mertebe yüzden uzak tutulmalıdır. Birçok mikrop ve bakteri el yoluyla cildinizde kire sebep olur.

Burun üstündeki siyah noktalara neler iyi gelir?

Limon suyu, soğan ve sarımsak suyu, bal tarçın karışımı siyah noktalar iyi gelen karışımlardır. Pamuk yardımı ile cilde nazikçe uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu