Doğal Tedaviler

Burkulan ayağa ne sarılır, ayak burkulmasına ne iyi gelir evde doğal tedavi

Ayak burkulmalarına doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri, Ayak burkulmalarına ne iyi gelir evde tedavi

Ayak burkulması, kaslarda gerilme veya kasların yırtılması ile meydana gelir. Dönem sancılı, ağrılı, şişlik ve kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayarak zor dönemler geçirmesine neden olur. Bu dönemde ayak üzerine basmak veya ayağı hareket ettirmek bile ağrıları oluşturabilir. Çok sancılı ise, kırık, çatlama gibi durumlar oluşabileceğinden doktora gidilmeli ayak filmi çekilerek kontrol edilmelidir.

Ayaklardaki burkulmalar ayağa yükün fazla binmesinden olabileceği gibi ters bir ayak hareketi sonucu da burkulma oluşabilir. Ayağınıza saracağınız veya ayağınızı içine koyarak kullanabileceğiniz bazı doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri ile bu bölgeye masaj gibi uygulamalar ile rahatlama sağlayabilirsiniz.

Bu durumlarda yapabileceğiniz bazı uygulamalar ise şu şekildedir;

Burkulan ayak için tedavi yöntemleri (Doğal)

Burkulan ayağa ne sürülür?

Ayak burkulmasına buz

Buz ile ayak bileklerindeki şişme ve yanma ile oluşan ağrıları hafifletebilirsiniz. Kompres olarak buzun yırtılan bağların kanaması ve iltihap kapmasınada ayrıca etkisi vardır. Biz bez içerisine buzları koyun ve ağrıyan bölge üzerinde 20 dakika kadar tutarak bekletin. Bu işlem 2 saat gibi aralıklarla tekrar edilir. Cildinize zarar gelmemesi için buzu direkt olarak deriye temas ettirmeyin pamuklu bez ile müdahale uygulayın

Burkulan ayak için tuz

Burkulan ayaklarda tuz olarak genelde ingiliz tuzu kullanılır. Bu tuzu aktar veya büyük eczanelerden temin edebilirsiniz. Tuzun içerisindeki kristaller kaslarda oluşan ağrıları hafifletir. Sinirlerin gevşemesine yardımcıdır. Bir bardak kadar tuzu ılık su içerine atarak iyice karıştırın. Ayağınızı bu suyun içinde yarım saat kadar bekletin ve bu uygulayı günde 3 sefer 3 gün boyunca tekrar edin.

Ayak burkulmasına ne sarılır

Ayak burkulması sarımsak

Ayaktağı burkulma etkilerini gidermek için sarımsak kullanılabilir ve yırtılmış olabilecek bölgenin iltihabı açısında iyi gelecektir. İyileşme sürecine etki edeceğinden tedavi amaçlı kullanılabilir. Sarımsağın suyunu çıkarmalısınız. Bunu rende yardımı ile yapabilirsiniz. 1 kaşık sarımsak suyunu hindistan cevizi yağı ile karıştırarak uygulayın. Yarım saat boyunca ayakta sürülmüş olarak bekletilir sonra yıkanır. Bu işlemi 1-2 gün günde 3-4 defa yapabilirsiniz.

Ayak burkulmasına soğan

Ayaktaki burkulmadan meydana gelebilecek bağların yırtılması ile iltihap oluşumunda giderici etkisi büyüktür. Bunların haricinde kireçlenme ve romatizmalar için tavsiye edilir. İltihap ve şişkinlikleri azaltmak için soğanı doğrayıp bir beze sarın ve burkulan bölgede 2 saat kadar sarılı olarak bekletin.

Başka yöntemde;

Soğan dondurulur ve alınarak tuz ilavesi ile soğuk şekilde parçalanır. Parçalara ayrılan soğanı tülbent içinde burkulan bölgeye sarıp 7 saat bekletilir. 1-2 gün yapın.

Ayak burkulması zeytinyağı

İçeriğinde fenoliğin bulunduran zeytin yağı, burkulma ile oluşabilecek iltihabı gider. Kullanımını zeytin yağını ısıtarak soğumaya alın ve ılıklaştığında masaj yapar gibi ayaktaki burkulan bölgeye sürün. Kaslarda rahatlama olacaktır ve günde 3-4 sefer yapın.

Diğer yöntem;

Yumurta sarısı ile zeytin yağı karıştırılır. Ayağın burkulan bölgesine sürülerek sarılır. 1-2 gün yapılabilir.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

  1. Ayak bileği ağrısı için hangi tedaviler uygulanır?
  2. Diyabetik ayak bakımı ve ayak sağlığı için bakım nasıl yapılır?
  3. Ayak ağrısı için bitkisel tedavi yöntemleri
  4. Ayak kasılmasına ne iyi gelir, Ayak kasılması nasıl geçer?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu