Hastalıklar

Bronşit

Bronşit – Hastalık

Bronşit (Bronchitis), Akut ve kronik olmak üzere iki çeşit olan bronşitler, akciğerlere giden hava kanallarının iç yüzünde olan tıkanma sonucu meydana gelir. Kronik bronşit ciddi şekilde bir iltihaplanma olurken, akut bronşit ise grip ve benzeri hastalıklarla beraber gün yüzüne çıkabilir.

Bronşit
Bronşit (Bronchitis), Kronik ve Akut olarak iki çeşittir. Akciğere giden hava kanallarındaki tıkanmalardan meydana gelir.

Bronşların enfermasyonu ile alt sonulunum yollarındaki oluşan rahatsızlık herhangi bir sebepten dolayı enfekte olmaktadır. Kış ayları ile sonbaharda daha sık rastlanan bu hastalık, erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır. Tedavi edilmediği takdirde, ilk kronik bronşit sonradan bronşektaziye dönüşebilir. Belirtiler ile birlikte doktora zamanında muayene bu yüzden önemlidir ve erken teşhis yapılmalıdır.

Akut bronşit

Soluk borusununda içinde bulunduğu bronşların akut (ani)inflamasyonudur. Hastalık oluştuğunda alt hava yollarında ödem meydana gelir ve bronşial sekresyonda (mukus) artış oluşur. Genel olara, üst solunum yolu rahatsızlıkları ile birlikte başlar ve tedavisi gereklidir. Tedavi olunmadığı durumlarda kronik bronşit oluşumu görülür.

Nedenlerine bakacak olursak;

 • Soluk borusu ile bronşlarda oluşan iltihaplarını ve hava yolu ile enfeksiyonlarını,
 • Sigara, zehirli gazlar, egzoz dumanları gibi fiziksel etkenleri sıralayabiliriz.

Hastalığın ilerlemesi ise;

Yaşam kalitesinin düşmesi önemli etkenler arasındadır. Çevre ve iklim koşulları başta gelir. Otamların değişmesi ise diğer etkenler arasındadır örneğin; yaşam alanı sıcaktan soğuğa, nemli veya tozlu ortamlara geçişlerde hastalık için vücut biraz daha savunmasız kalır. İnce giyinmek ve vücudu üşütmek soğuk algınlığı hastalıklarına ve bronşite yakalanmayı arttırır. Sigara ise hızlandırıcı etkilerin arasında bulunur.

Akut bronşit belirtileri

 • Yüksek ateş ve sürekliliği (39º) “Subfebril ateş”,
 • Göğüs bölgesindeki acı hissi ve yanma oluşması,
 • Kişinin halsizleşmesi,
 • Nefes alış verişlerde zorlanma “Dispne”,
 • Nefes alıp verirken göğüste acı oluşması ile öksürük,
 • Nefes alıp verirken hırıltı çıkması,
 • Kanlı öksürük “Öksürürken kan gelmesi”.

Akut bronşit için en önemli belirti öksürmedir. Kuru başlayan öksürük balgamlı şekilde ilerler. Sürekli öksürme ihtiyacının oluşmasında bronşlardaki balgam gibi mukus çok fazladır. Vücut doğal olarak bronşlardaki balgamı dışarı atmak isteyecektir.

Akut komplikasyonları

Genel anlamda tedaviye başvurulmadığında ve tedavi yöntemleri kullanılmadığı durumlarda veya yetersiz tedavi yapıldığında görülen komplikasyonlar;

Hastalığın belirlenmesi için hastanın yaşadıklarını anlatıyor olması fiziki muayene için önemşdir. Belirtilen durumlardan sonra akciğer grafileri ile kan testi yaılır.

Kronik bronşit

12 aylı bir yıl içerisinde 9 ayını sağlam kalan 3 ayını ise yaş öksürme ve balgam çıkarma ile kendini gösteren en yaygın olan solunum hastalığı denilebilir. İlk başlarda hastayı rahatsız etmeyeceğinden ilerlemesi daha kolaydır. Sigara kullananların yarısında görülen bu hastalık zamanla ağırlaşır.

Nedenleri arasında ilk sırayı sigara alır. İçilen sigaranın verdiği zararlar arasında solunum yolları olduğundan hastanın kronikleşmesine neden olur. Büyük şehirlerin oluşturduğu hava kirliliği bronşlardaki balgamın artmasına ve kronik bronşit oluşmasına sebep olur. Nemli ve tozlu ortamların yanında egzoz dumanı gibi zehirli maddelere maruz kalanlarda kronik bronşitler oluşabilir.

Kronik bronşit belirtileri

 • Kış ayları ile gelen balgam, öksürme, el ve dudak morarmaları,
 • Az rastlanan ateş ve solunumda güçlük çekilmesidir.

Tedavileri iki bronşit için aynı sayılabilir. Tedaviye ek olarak oksijen tedavisine başvurulabilir. Bu hastalık teşhisi konulan hastalar için çalışma ortamları hastalığa elvermiyorsa iş değişikliği yapmaları istenilmektedir.

Korunma

Bazı alınabilir tedbirler hastalığın ilerlemesine veya yakalanmamak adına faydalı olabilir ve bunlar;

 • Tozlu ortamlarda bulunmamak,
 • Nem ortamı yeteri seviyede olan alanları tercih etmek,
 • Bol sıvı tüketmek (balgamları azaltır ve katılaşmayı önler),
 • Soğuk algınlığı için yapılan aşıları yaptırmak,
 • Egzoz dumanı ve benzeri gazlardan korunmak,
 • Temiz havalı bölgelerde yaşamak,
 • Sigaradan uzaklaşmak.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu