Yemek Tarifleri

Brokoli Haşlama Süresi Nedir Brokoli Nasıl Kaynatılır Kaynama Süresi

Brokoli Haşlama Süresi Nedir Brokoli Nasıl Kaynatılır Kaynama Süresi, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Brokoli Haşlama Süresi Nedir Brokoli Nasıl Kaynatılır Kaynama Süresi ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Brokoli Haşlama Süresi Nedir Brokoli Nasıl Kaynatılır Kaynama Süresi ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Brokoli Haşlama Süresi Nedir Brokoli Nasıl Kaynatılır Kaynama Süresi

Brokoli, içindeki zengin lif, C vitamini, K vitamini, demir ve potasyum bundan dolayı sağlık için çok faydalı bir sebzedir. Ayrıca, çok yaygın bilinmese de brokolideki protein oranı bir çok sebzeden fazla daha fazladır. Brokoliyi ister çiğ olarak ister pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

Brokoli Kaç Dakika Haşlanmalıdır?

Haşlama suda kaynatma demektir. Brokoli haşlama süresi 8-10 dakikadır, ideal süre budur. Lakin brokolinin daha diri olmasını istiyorsanız bu süreyi kısa tutup 5 dk haşlayabilirsiniz. Daha yumuşak, ağızda kolay eriyen bir brokoli istiyorsanız haşlama zamanını 15 dakikaya çıkarabilirsiniz.Haşlama süresi damak tadına göre değişir kimileri daha sert ve diri brokoli yemekten hoşlanırken, bazı bireyler ise daha yumuşak brokoli yemeyi tercih eder.

Brokoli Nasıl Haşlanır?

Malzemeler

  1. 500 gr. brokoli
  2. Üç kaşık zeytinyağı
  3. Yarım limon
  4. Tuz

Yapılışı

Öncelikle brokolileri saplarından ayırın ve dal dal olacak biçimde kesip bir yıkama kabına alın.  Yıkadıktan sonra süzüp bir tencereye kaynamakta olan su içine koyun ve kısık ateşte hemen hemen 2-8 dakika kadar haşlayın.Brokoli haşlaması bu kadardır. Brokolinin üzerine tarifini vereceğimiz sosu dökebilirsiniz.  Brokoli haşlarken dikkat edeceğiniz en mühim püf noktası renginin solmaması için tencerenin ağzını kapalı tutabilir veya brokoli haşlandıktan sonra buzlu yahut soğuk su dolu bir kapta soğutabilirsiniz. Bundan sonra brokoliye bir servis tabağına alıp üzerine limon sıkın. Ardından başka bir kapta limon suyu, tuz ve zeytinyağını karıştırıp brokolinin üzerine gezdirin. Brokoli lezzetli olduğu kadr çok da hafif bir yemektir, eğer isteğe göre tek başına, isteğe göre et yahut balık yemeklerinin yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz.

Brokoli Nasıl Tüketilmelidir?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Yiğitoğlu bu hususta şu bilgileri vermektedir;

Brokoli çok faydalı bir sebzedir. Lakin brokoliyi pişirme yönteminiz önem arz etmektedir. Brokolinin içindeki vitaminlerin yok olmaması için kızartmaktan kaçınmalısınız. Brokoliyi tüketmek için en sağlıklı pişirme metotları suda haşlamak, buharda pişirmek yahut direkt çiğ olarak tüketmektir. Bunun bunun yanında brokoliyi haşlamak için kullandığınız haşlama suyu da bol vitaminlidir, brokoliyle birlikte tüketebilirsiniz. Brokoliyi çorba şeklinde de tüketebilirsiniz, brokoli çorbası hem çok lezzetli hem de çok besleyicidir.”

Brokoli Haşlanınca Besin Değerini Kaybeder mi?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek bu hususta şu bilgileri vermektedir;

Brokoliyi pişirme yönteminiz içindeki vitaminlerini kaybetmemesi için çok mühimdir. Suyun içinde haşlanarak pişirildiğinde brokolinin tüm faydaları kaybolmuş olur. Bundan dolayı brokoliyi buharda birkaç dakika pişirmeli yahut direkt çiğ tüketmelisiniz. Bu araştırılan ve önerilen en iyi brokoli pişirme metotlarıdir. Eğer brokoliyi çiğ tüketecekseniz, parçaladıktan sonra üzerine zeytinyağı ve limon gezdirip tüketebilirsiniz. Bunun yanında sağlıklı ve bir o kadar da faydalı bir detoks öğünü yapmış olursunuz.”

Brokolinin Faydaları Besin Değeri Brokoli Nedir Çiğ Yenirmi? Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu