Evlilik

Boşanma Kararınızdan Emin Misiniz?

Boşanma Kararınızdan Emin Misiniz?

 

Büyük bir heyecanla başlayan evlilikler, bazen hayal kırıklığınla sonuçlansa da, çiftlerin boşanma kararı vermeleri kolay olmamaktadır.

Birbirini yeterince tanımayan ve acele karar verdiğini düşünen çiftler, aynı evde yaşamaya başladıklarında ve akrabalarla bir araya geldikten sonra evlilikle ilgili yanlış beklentileri olduğu anlaşılır. Bu durumda tek çare boşanmak olmadığı gibi, uyum sorunları da çiftlerin birbirlerinden uzaklaşmasına neden olabilir.

Genelde evlilik sorunlarında, en son çare olarak düşünülen boşanma çiftlerin ortak kararı olarak tercih edilmelidir. Ancak şiddet söz konusu olduğundan, boşanma süreci özellikle kadınlar için zorlaşabilir.

Boşanma Kararı Vermeden Önce  Ne Yapmalısınız?

 

Boşanmak istiyorum kelimesini bir kez söyledikten sonra, artık aranızdaki bağ kopmaya başlar. Evliliğiniz devam etse bile, güven sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle boşanma kararı vermeden önce dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgi edinmelisiniz. Eğer ;

  • Eşinizin ev içindeki davranışları ve rahatlığı sizi rahatsız ediyorsa,
  • Akrabalarından hoşlanmıyorsanız,
  • Aranızda cinsel ve fikirsel uyum olmasına rağmen anlaşamıyorsanız,
  • Eşiniz ailesiyle zaman geçirmek istiyorsa,
  • Kendinizi evlilik hayatında sıkıntılı hissediyorsanız, bunların çözümü var.

Bu sorunları konuşarak da halledebilirsiniz. Önemli olan iyi bir iletişim kurmak, sabırlı ve anlayışlı olmaktır. Evlilik kararı verirken, eşinizin her halini göreceğinizi ve bu halleri ile onu seveceğinizi göze alarak evlendiniz. Bu nedenle yukardaki sorunlar, boşanmak için bahane olamaz.

Boşanma Kararınızdan Emin Misiniz?

Boşanma Kararının Alınması Gereken Durumlar

 

Boşanmak istediğinizde geçerli bir sebebinizin olması, kararlı ve kendinize karşı dürüst olmanız gerekmektedir.

Ancak bazı durumlarda, boşanma en iyi çözümdür. Bu durumlar ;

  • Fiziksel, psikolojik, ekonomik ve sözel şiddet,
  • Aldatmak,
  • Birbiri ile geçirilen zamanlarda rahatsızlık duymak,
  • Katlanılmayacak davranışların değişeceğini düşünmektir.

Kadınlar şiddet ve çocuklar nedeniyle boşanma kararını geciktirirler. Ekonomik güçsüzlük, çevre baskısı ve değişeceğine inanmak boşanma kararını erteleme gibi durumlara neden olur.

Boşanma Gerekçeleri ve Vazgeçme Durumu

 

Eğer boşanma davası açarsanız ve bu davadan feragat ederseniz, aynı sebeple yeniden dava açamazsınız. Bu nedenle boşanma kararı vermeden önce, uzman bir hukukçudan destek almalı ya da konu hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olmanız önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu