Güzellik

Börülce Nedir Kuru Börülcenin Faydaları Nelerdir?

Börülce Nedir Kuru Börülcenin Faydaları Nelerdir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Börülce Nedir Kuru Börülcenin Faydaları Nelerdir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Börülce Nedir Kuru Börülcenin Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Börülce Nedir Kuru Börülcenin Faydaları Nelerdir?

Börülce, sağlık için çok faydalı ve lezzetli bir gıdadır. Sindirimi kolay bir hale getirir, uyku problemlerine, şeker hastalığına iyi gelir ve kalbi korur. Aynı zamanda vücudu zararlı maddelerden arındırır, cildi güzelleştirir, kilo vermeye yardımcı olmaktadır ve kan dolaşımını hızlandırır.  A vitamini, B1, B2, B3, B5, B6, C, folik asit, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, selenyum, sodyum, çinko, bakır, fosfor, vb. dahil olmak üzere hemen hemen vücut için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir.

Yaşlanmayı Önler

Börülce, A ve C vitamini, antioksidan yönünden zengindir. Tüm bunlar cilt için çok iyidir, cildin yaşlanmasından sorumlu mikropları öldürür, ölü deri hücresini onarır. Cildi gençleştirir, temiz, sağlıklı ve pürüzsüz tutar. Börülcenin anti-oksidatif özellikleri; kırışıklıklar ve lekeler gibi çeşitli yaşlanma belirtilerini de yok eder. Sonuç olarak, pürüzsüz, sağlıklı ve göz alıcı bir cilde sahip olmuş olursunuz.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Börülce yüksek miktarda çözülebilir lif ve protein içeriği aracılığıyla vücuttaki kötü kolesterolü düşürür. Börülce içindeki fitosterol, kandaki iyi kolesterolü korumaya yardımcı olmaktadır. Börülcenin tüketimi kalp ve vücut sağlığınızı koruyabilir.

Börülce Nedir Kuru Börülcenin Faydaları Nelerdir?

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Börülce, vücudun toksinleri ve gereksiz yağları temizlemesine kolaylık sağlayan lif yönünden zengindir.  Börülce gibi lifli besinler kişiyi uzun süre tok tutup zayıflamakta etkili rol oynarlar. Eğer kısa bir sürede kilo vermek istiyorsanız, öğünlerinize sürekli olarak börülceyi eklemelisiniz.

Cildi Güzelleştirir

İyi bir protein kaynağı olmak, cildin ölü cildi onarması çok iyidir. Cildi güzelleştirir sağlıklı ve göz alıcı tutar.

Saç Dökülmesini Önler ve Saçların Uzamasına Yardımcı Olur

Börülce, protein yönünden zengin olmasıyla saç dökülmesini engellemeye yardımcı olabilir. Saç dökülmesi, çoğu insanın karşı karşıya geldiğı ortak bir sorun olup, bu sorunun üstesinden gelmek için börülce etkili rol oynayabilir. Börülcede bulunan protein, saç telini kökünden korumak için mühim bir bileşendir.  Börülcenin tüketimi vücuda protein sağlar ve saçı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır ve bunun bunun yanında saç uzamasını destekler. Börülce ile saçlarınızın büyük ölçüde uzamasını kolaylaştırabilirsiniz. Dolayısıyla, düzenli börülce tüketimi vücudumuzdaki protein miktarını arttırıp, saç dökülmesini önler, saçların sağlıklı ve bi hayli hızlı uzamasına yardımcı olabilir.

Şeker Hastalığına İyi Gelir

Börülcenin üstte sözü edilen özellikleri dışında diğer bir faydası da diyabetik hastalar için şeker düzeysini kontrol etmeye de yardımcı olması da sayılabilir. Çözünür lif, kanda bulunan fazla şeker miktarını emer ve şeker hastasıysanız beslenme düzeninizde börülce bulunması çok iyi olacaktır.

Çözünür lif yönünden zengin olması börülcenin diyabetik durumlar için şifa olmasını sağlar. Kan şekeri düzeylerini düzenler ve diabetes mellitustan korunmanıza yardımcı olabilir.

Mideye İyi Gelir

Börülcenin mide içinde güzel güce sahip olduğu bilinmektedir. Mide, pankreas ve dalak problemleri yaşayan bireylerin düzenli börülce tüketimi yararlı olacaktır.

Börülce Nedir Kuru Börülcenin Faydaları Nelerdir?

Vücudu Enfeksiyonlardan Korur

Börülcenin antioksidan yönünden zengin olması vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Börülcenin düzenli kullanımı vücudun sağlığı ve enfeksiyonlardan korunmak için mühimdir.

Kalp ve Damar Hastalıklarının Tedavisine Yardımcıdır

Börülce B1 vitamini (tiazin) bolca içermesi kalbin muhafaza edilmesina büyük bir role sahiptir. Bu vitamin, kalp yetmezliğini aktif olarak önler ve kalbin ventriküllerini kontrol eder. Dahası, börülcede bulunan çeşitli flavonoidler, iltihabı azaltır ve normal kalp çalışmasını korur. Lifler bunun bunun yanında vücuttaki kolesterol dengesinde mühim bir rol oynar: kalp krizi, felç ve bunun bunun yanında atardamarlardaki plak oluşumunu engelleyebilir.

Börülce, vücudun çeşitli kalp ve damar sorunlara karşı savaşmasına kolaylık sağlayan ikincil metabolitler flavonoidler içerir. Börülcenin düzenli tüketimi vücudunuzu çeşitli kalp hastalıklarına karşı savaşmasına yardım eder.

Börülce Besin Değerleri

         Porsiyon Miktarı: 100 g

 1. Kalori (kcal)        115
 2. Toplam yağ        0,5 g             
 3. Kolesterol              0 mg
 4. Sodyum               4 mg   
 5. Potasyum         278 mg
 6. Karbonhidrat    21 g          
 7. Diyet Lifi              7 g
 8. Şeker               3,3 g        
 9. Protein                8 g
 10. A Vitamini        15 IU     
 11. C Vitamini        0,4 mg
 12. Kalsiyum         24 mg    
 13. Demir               2,5 mg
 14. D Vitamini          0 IU        
 15. B6 Vitamini         0,1 mg
 16. B12 vitamini      0 µg       
 17. Magnezyum     53 mg

Bamyanın Sağlığa Faydaları Ve Bamya Besin Değeri Tıklayınız 

Hamilelikte Bakla Yemek Ve Gebe İle Bebeğe FaydalarıTıklayınız

Kırkkilit Otu At Kuyruğu Otu Faydaları Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu