Doğal Tedaviler

Boğaz iltihabı ve geniz akıntısı adaçayı, Farenjit ve boğaz ağrısı için adaçayı gargara tarifi

Boğaz iltihabı, geniz akıntısı, Farenjit ve boğaz ağrısı için adaçayı gargara tarifi

Bitkisel olarak çay, gargara ve diğer içimlerde en çok tercih edilen çaylar arasında adaçayı bulunur. Gargara veya sıcak içimlerde birçok derde deva olan doğal bir bitkidir. Bir çok hastalığa faydası olan çayın gargarası için tarifi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi birçok uzman önermektedir.

Adaçayı gargara tarifi

Cezvede 1 bardak suya yarım kaşık adaçayı veya poşet varsa 1 poşet ya da 4-5gr kadar kurumuş adaçayını koyun 10 dakika kısık ocakta kaynatın. Ilıdıktan sonra sabah, öğle ve akşam günde 3 sefer gargara tapabilirsiniz.

Adaçayının bekleme süresi 1 gündür. 1 günden fazla bekletmeden içebilir veya gargara yapabilirsiniz.

Adaçayının neye faydası var?

Boğaz enfeksiyonu

Farenjit, boğaza iltihabı ve bademcik iltihabı olanlar için adaçayı gargarası faydalıdır. Boğaz ağısı yaşayanlar için doğal şifa kaynağıdır. Enfeksiyonların tedavisini ve ağrıların giderilmesine yardım ettiği gibi tekrarlamasına karşı da önlem almış olursunuz. Hastalığın ilk günlerinde 3 sefer kadar yapılırken iyileşme süreci sonunda 1-2 kez daha devam edilebilir. Boğaz enfeksiyonlarına karşı önlem almak için kullanılan doğal yöntemdir.

Öksürük için gargara

Adaçayında salvin, carnasol asit ve cirsimaritin maddeleri bildiğiniz doğan antibiyotik özelliği taşır.  Bakterilerin çoğalmasını önlemek ve tekrar etmesini engellemek için kimyasallardır. Cineol ise öksürük için fayda sağlar. Öksürük ve ağrılar için doğal antibiyotik özelliğidir.

Ağız kokusu için gargara

Ağız kokusundan muzdarip olan kişiler için her gün adaçayı ile gargara yapmak bakteri üremesi ve kokunun giderilmesine faydalıdır. Yukarıdaki tarifte belirtilen adaçayı gargarası ağız kokusunu 5 saatlik bir süre diliminde kesecektir. Yine gargara sonrasında 4 saat bekleyip maydanoz çiğnerseniz kokuyu gidermeye katkı sağlarsınız.

Geniz akıntısı için gargara

Adaçayı ile yapılan gargara geniz akıntılarını giderebilirsiniz. Uygulaması ise şu şekilde yapılır;

Sabah, öğle ve akşam yukarıdaki adaçayı gargara tarifi ile hazırladığınız çaydan gargara yapın. Akşam yatmadan ve sabahları gargarayı atlamayın. 1 ay boyunca hem gargara hem de günde 1 bardak ılık adaçayı içmeyi ihmal etmeyin.

Diş eti iltihabı için gargara

Diş eti ile alakalı sorunlar yaşayan kişilerin düzenli olarak adaçayı gargarası yapmasında doğal tedavi şekli uygulanmış olacaktır.

Adaçayı gargarası hamilelik

Hamilelikte dikkatli olunmalıdır. İbrahim Saraçoğu, adaçayı gargarası hamilelik için risk taşıdığını belirtmektedir. Adaçayı yapraklarında bulunan maddelerin düşük riskine neden olabileceğini belirterek hamilelikte adaçayının risk taşıdığını ve doğru olmayacağını belirtmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu