Doğal Tedaviler

Böbrek taşı düşürmek için avokado, avokado böbrek taşı düşürür mü?

Böbrek taşı düşürmek için avokado, böbreklerde kum dökmek için avokado yaprağı

Böbreklerde taş ve kumlar; idrar içindeki mineraller ve tuzların katılaşması ile kum gibi, taş gibi hal almasına denir. Minik kütleler şekline bürünür. Böbrek kan, su ve atık ayrımı yapan bir filtre görevi görür. Eğer böbrekte oluşan bu kum, taş gibi kütleler dışarıya atılırken küçük olanlar hafif yangılı, büyük olanlarda ise sancılı hatta inanılmaz ağrılar ve yanmalar olur.

Kişide böbrek taşı varsa, ağrının olduğu anlarda (genelde bu sancılar alt karın ve sağ-sol yanlarda olur) tüm konsantrasyonunu kaybettiren sancılar yaşanır. Kişinin idrarında kalsiyum ve ürik asit fazlaysa böbrek taşımı oluşumu artar. İşin kötü tarafı tekrarlaması da mümkündür. Taşlar idrar kanalından aşağıya doğru inerek atılması esnasında tıkanma yapabilir idrarın akışını etkileyebilir, kanamaya sebep ve aynı zamanda sancılı idrar gökme ile karşılaştırabilir.

Böbreklerde kum/taş nasıl belli olur, nasıl anlaşılır?

Böbreklerde taş veya kum varlığı; idrar testi, ultrason ve tomografi yapılarak görülebilir. Belirtileri ise şunlardır;

 1. Sırtta ağrılar, böbrek sancıları
 2. İdrarda dökülen pıhtılar, kumlar görülebilir.
 3. İdrara çok sık çıkma isteği, azar azar idrar gelmesi,
 4. İdrardan kan gelmesi
 5. Mesane yangısı, karın ağrısı, yan bölge ağrıları
 6. Kasık ağrıları

gibi belirtiler olur. Ancak bazı durumlar acil doktorluktur ve bunlar;

 • İdrardan kötü kokular gelmesi,
 • Ağrıların geçmemesi
 • İdrarda kanın fazla akması
 • Ateş ve titreme oluşması
 • Kusma, çok acı çekme

doktora gidildiğinde iğne ile bu ağrılar durdurulur.

Böbkreklerde taş dökmek için böbreklerin bol çalışması metabolizmanın hızlandırılması gerekmektedir. Yine doğal yöntemler, bitkisel tedaviler kullanılarak taş düşürme, kum dökme hızlandırılabilir. Bu yöntemlerden biri de avokadodur. Avokado ile bu işlemleri hızlandırabilirsiniz.

Böbrek taşı düşürmek için avokado yaprağı suyu

Böbreklerde taşı düşürmek için karışım içerisine sadece avokado yaprağı ve su karışımı gereklidir. Kür’ün hazırlığında ise

 • Avokado yaprağı: 3 gram
 • Su: 1 bardak

Hazırlanışı:

1 bardak suyu cezvede kaynatıp avokado yapraklarını içerisine atın ve 7-8 dakika kadar kaynatın. Süre dolduktan sonra ocaktan alın ve ılmadan süzün. Akşam yemekleri ardından 2 saat sonu yani uykuya yakın içilir. 5 gün boyunca devam edilir. 5 gün bitince 3 gün ara verilir ve toplamda 30 günde 20 sefer içilir.

5 gün iç 3 gün içme, 5 gün iç 3 gün içme, 5 gün iç 3 gün içme, 5 gün iç 3 gün içme şeklinde uygulayın.

Not: Bu dönemlerde en yakın arkadaşınız su olmalıdır. Hatta su şişesini elinizden bırakmayarak günde 3 LT su için. Ne kadar çok su o kadar hızlı iyileşme gösterir. Avakado yaprağı böbrek taşı yorumlarına bakılarak işlem yapmak pek faydalı olmayabilir. Sıcak veya soğuk içecekler tamamen böbrekleri çalıştırmak adınadır. Çoğu sıvı içecekler bu dönemin kısa sürmesine yarar sağlar.

Avokado yaprağı satın almak için manavlarda belki bulabilirsiniz ama çoğu yerde meyveyle birlikte yaprağını bulamayabilirsiniz. Aktarlar veya internet üzerinden bulabilirsiniz.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu