Hastalıklar

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Böbreklerin ana işlevi, kandan atık maddeleri süzerek dışarı atılmasını sağlamaktır. Böbrekler bu işlev sayesinde kandaki belli maddelerin seviyesinin belli düzeyde tutulmasını sağlayarak vücutta toksisite oluşmasını engellemektedirler.

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bu işlevi yerine getiren böbrek hücrelerinin fonksiyonlarını kaybederek anormal derecede büyümesi ve şekillerini yitirmesi böbrek kanseri olarak adlandırılmaktadır. Böbrek kanseri genetik faktörlere bağlı olarak gelişebiliyor olmakla birlikte, sigara kullanımının en önemli böbrek kanseri nedenleri arasında yer aldığı bilinmektedir.

Böbrek kanserinin en riskli yanlarından biri erken evrede hiçbir belirti vermiyor olmasıdır. Kanser % 25-30 oranında gelişene kadar belirti vermeksizin ilerleme gösterilebilir. Düzenli sağlık kontrolleri bu açıdan önemli olmaktadır. Erken teşhiste böbrek kanserinin tedavisinde büyük oranda başarı sağlanabildiği bilinmektedir.

Özellikle 40 yaşın üzerindeki kişiler risk grubunda yer aldığından bu kişilere düzenli sağlık kontrolleri tavsiye edilmektedir. Böbrek kanseri açısından risk taşıyan grupta yer alan kişiler, özellikle yoğun katkı maddesi içeren gıdalar ile beslenen, sigara tüketim alışkanlığı bulunan, kanserojen kimyasallara maruz kalan ya da yağca zengin besinleri yoğun tüketen kişiler olmaktadır.

En Yaygın Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri teşhisi genellikle erken evrede belirti vermediğinden, kişiler farklı bir nedenden dolayı sağlık kontrolüne gittiklerinde, bu kontrol sırasında yapılan ultrason ve MR ile kanserin varlığı tesadüfen tespit edilmektedir.

Kanser ileri seviyede olduğunda ise semptomlar ortaya çıkmaktadır. Böbrek kanseri belirtileri arasında, şiddetli karın ve yan bölge ağrısı, karın ağrısı, böbreklerin bulunduğu kısımlarda şişlik ve ele gelen kitle, idrarda kan, istemsiz kilo kaybı yer almaktadır.

Bu belirtilerden bir ya da birkaçı ile karşılaştığınızda gerekli tetkikleri yaptırmak üzere doktora başvurmanız gerekmektedir.

Böbrek Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek tümörü tedavisinde öncelikle, tümörün böbrek içindeki konumu ve büyüklüğü tespit edilmektedir. Buna göre hastalığın tıbbi özellikleri ve aşaması, ilerleme derecesi tespit edilmektedir.

Bunun yanı sıra kanserin farklı organlara yayılıp yayılmadığı da uygulanacak tedavinin niteliği bakımından belirleyici olmaktadır. Bu yüzden böbrek kanseri tedavisi, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Böbrek kanseri tedavisinde ilk tercih tümörün cerrahi müdahale ile çıkarılmasıdır.

Cerrahi müdahale için uygun olmayan hastalara ışın tedavisi uygulamaktadır. Kanser vücudun farklı bölgelerine yayılmış ise kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu