Doğal Tedaviler

Bitkisel tedavi

Btikisel tedavi ne anlama gelir?

Bitkisel tedavi nedir? Sağlıklı bir kişinin veya doğuştan gelen bir neden dolayı, sağlığını tehlikeye sokan, şekil bozukluğu veya durum bozukluğu yapan, ruhi veya fiziki sorunların meydana geldiği hastalıklar ile rahtsızlıkların giderilmesi amacı ile, yabani ortamlarda yetişen, tarımsal faaliyetçiler tarafından yetiştirilen veya kişinin kendi imkanları ile yetiştirdiği bitkileri, çiğ, pişirerek, karışım yaparak veya sorunlu bölgeye sürerek uyguladığı tedavi etme biçimine bitkisel tedavi denir.

Bitkisel tedavi Doğal Tedaviler
Bitkisel tedavi, tıbbın yetersiz kaldığı durumlarda hastalığı tedavi edebileceği gibi, hatalı kullanımlarda kişiye zarar verebilir.

Alternatif tedavi olarak nitelendirilen bitkisel tedavi, teknolojik tıbbın olmadığı dönemlerden günümüze kadar gelerek hatta günümüzde bile popüler olan bu yöntem, aslında hak ettiği yerini tam olarak alamamıştır.

Modern tıbbın yetersiz kaldığı birçok hastalık için tercih edilen bu tedavi yöntemlerinde günümüze kadar gelen yöntemler çocukluktan başlayarak yetişkinlik döneminden sonra geriden gelin nesillere aktarılarak gelir. Örneğin; grip hastası olan bir kişiye nane limon kaynatmak gibi basit çözümler kulaktan kulağa ve uygularak öğretilir.

Bitkisel tedavi için hangi bitkiler kullanılır?

Yeryüzünde mevcut olan bitkiler içeriğindeki katkı maddelerine göre bitkisel tedaviler için değerlendirilerek kullanılmaktadır. Hangi hastalığına iyi geldiği bileşenlerinden yola çıkılarak saptanır ve kanıtlanarak tedavi için uygun olan türlerine şifalı bitkiler denir.

Bitkilerin kendi yapısı ile hastalıklara iyi geldiği veya bitki birleşimlerinden (bitkisel karışım) elde edilen verilere göre tedavi amaçlı olarak tercih edilirler.

Bitkiler hangi hastalıklarda kullanılır?

Hemen her hastalıta kullanılan şifalı bitkiler, kullanım amacı olarak önceliği kişiye zarar vermemesidir. Bu kriter yerine getirildiği takdirde hastalıkların tümünde kullanılmaktadır. Genel olarak kullanım alanlarına bakıldığında şunları söyleyebiliriz;

 • kanser,
 • diyabet,
 • hepatit,
 • kolit,
 • ülser,
 • kalp damar tıkanıklığı,
 • romatizma,
 • felç,
 • siroz
 • soğuk algınlıkları,
 • yaralar,
 • cilt sorunları vb.

Yukarıdaki maddelerin haricinde çoğu hastalıklar için kullanılır. Kullanım alanı hastalık olan bitkilerin ayrıca, kişinin vitamin değerlerini ve besin dengelerini tutmak amacı ile birçok farklı değerleri korumak adına kullanıldığı da ayrıca bilinmektedir.

Nelere dikkat edilmelidir?

Çoğu medya ve sosyal ortamlarda paylaşılan bitkinin faydası olmadığı halde faydalı gibi gösterilerek yankı uyandıran durumlardan kaçınmalısınız. Sadece tek bitki ile şifa bulunamayabilir. Denge kurulmak yerine yetersiz beslenme ile karşılaşılabilir veya kişinin almaması gereken değerler bitki sayesinde alınarak farklı sonuçlar gözlenebileceğinden hastalık tedavilerinde kullanılacak bitkiler uzmanlardan bilgi alınarak veya doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Bitkileri araştırmadan, size fayda sağlayacak özelliğinin yanında farklı yan etki yapabilecek değerlerine bakılmalıdır. Başka bir hastalığın nüksetmemesi için vücudunuzu iyi tanımalı özellikle alerjik yapınızı gözden geçirmelisiniz.

Bitkisel tedavi için kime gidilir?

Araştırmalar yapılmadan uygulanacak bir tedavinin sağlığınızı tehlikeye atacağını belirterek, bitkisel tedavi için alternatif tıp alanında eğitim almış, sertifikası bulunan ve uzman olan kişilerin haricinde alınacak bilgiler yanlış olabilir. Bizim yanlışlarımızdan biri de, aktarlar aracılığı ile sanki aktarı bir doktor gibi görerek yaptığı iş gereği tecrübelerinden faydalanmak isteyişimizdir. Aktarlar sattıkları ürünlerin verdiği etkileri diğer müşterilerini gözlemleyerek size iletebilir ama sizin başka hastalılık veya almamanız gereken değerleri bilemez. Öncelikle doktor kontrolü yapılarak vücut tanınmalıdır.

Yüksek tansiyon hastası olabilirsiniz ve siz alerjik yapınız için bitkisel bir ilaç kullanmak istediğinizde bu karışımın veya ilacın tansiyonunuzu yükseltmesine ve ciddi rahatsızlıklar geçirmenize neden olabileceğini unutmayın. Bu örnek başka örneklerle çoğaltılarak düşünmenizi sağlayacaktır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu