Bebek ve Çocuk

Bıngıldak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bıngıldak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni doğan bebeğin kafatasının birleşme noktalarındaki bağ doku, bıngıldak olarak adlandırılmaktadır ve bu bölge halk arasında hassas bir bölge olarak biliniz. Yıkama esnasında bıngıldağın zarar görmemesi için dokunmaktan çekinilir.

Bıngıldak ise bilinenin aksine oldukça sağlama, dayanıklı ve kafatasının birleşim yerini dış etmenlerden koruyucu özelliklere sahip güçlü bir bölgedir. Tam olarak bıngıldak nerede sorusuna, kafa kemiklerinin birleşme noktaları olarak cevap verilebilir.

Bıngıldak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fontanel olarak adlandırılan bıngıldak, bağ dokudan oluşan bir yapı olmakla birlikte, kafatasının ek yerlerini güçlü dokusuyla kask gibi koruma altına almaktadır. Hafif darbeler bıngıldak dokusuna zarar veremeyeceği gibi kafatası bıngıldak sayesinde korunmaktadır.

Bıngıldağın Yeri ve Görevi

Bıngıldak, yeni doğanın kafatasındaki eklem yerlerinde baklava şeklindeki yumuşak bağ dokulardır. On ve arka tarafta kolaylıkla elle muayenede tespit edilebilen bıngıldak, anne-babalar tarafından da kolaylıkla tespit edilebilecek bir yapıya sahiptir.

Kemikleri oldukça hassas olan yeni doğanın kafatası kemiklerinin eklem yerleri sağlam bir bağ doku ile sağlamlaştırılmıştır. Yumuşak dokulu bu yapı yani bıngıldak sayesinde beyin ve kemikler hem korunur hem de büyüme ve gelişmelerine uygun ortam oluşturmaktadır.

Bıngıldak olmasaydı beyin büyümesi, kafatası kemiği büyümesi ve gelişmesi için gerekli ortam oluşamazdı. Yumuşak yapıdaki bu bağ doku, hem kemiklerin hem de beynin gelişimine ve büyümesine olanak sağlamaktadır. Bıngıldak ne zaman kapanır sorusunun cevabı, bebeklerin gelişim dönemlerinin farklı olmasından dolayı değişiklik göstermektedir.

Bıngıldak Kapanana Kadar Takip Altında Olmalıdır

Bıngıldak her ne kadar sağlam ve darbelere karşı dayanıklı bir yapıya sahip olsa da takip altında tutulmalı ve normal zaman aralığında kapanması gerektiği bilinmelidir. Bu nedenle takip altında tutulmalıdır. Ön ve arka kısımlardaki bıngıldak yapı elle kolaylıkla hissedilir durumda olduğundan takibi kolay olacaktır.

Bebeğin kafatasında altı bölgede bıngıldak yapı bulunmaktadır. Bunlardan ön ve arka kısımlardaki belirgin olanların haricindekiler profesyonel ve uzman doktor muayenesi ile takip edilebilir. Bıngıldak yapının kontrolü, uzman doktor tarafından düzenli olarak yapılan kontrollerde takip edilmelidir.

Bıngıldak, bebek 9 aylıkken kapanmaya başlayabilir. Bıngıldak en geç ne zaman kapanır diye bakacak olursak, 9 aylıkken başlayan sürecin 18 aya kadar sürdüğü bilinmektedir. Bazı durumlarda 24 aya kadarki bebeklerde bıngıldağın hala kapanma sürecinde olabildiği gözlemlenmiştir.

Bıngıldak Takibi ile Hastalıklarda Erken Teşhis Mümkündür

Bıngıldak, beynin ve kafatası kemiklerinin gelişimini ve korumasını sağlarken, aynı zamanda bıngıldakla ilgili yapılacak rutin kontroller hem bebeğin beyin gelişiminin yeterliliği hem de genel vücut sağlığının ve gelişiminin durumu hakkında önemli ipuçları verebilmektedir.

Bıngıldağın erken kapanması, beyin gelişimini tamamlayamamış olan bebeklerde, beyin fonksiyonlarında aksama olmasına, duyma, görme gibi fonksiyonların zarar görmesine yol açabilmektedir.

Bıngıldağın çökük olması, vücudun su kaybına, vitaminsizliğe işarettir. Bıngıldağın olması gerekenden daha şiş bir yapıda olması ise menenjit gibi bebek sağlığı ve gelişimi üzerinde oldukça belirgin olumsuz etkileri olan rahatsızlıkların öncelikli belirtisi olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu