Faydalı Bilgiler

Bilgi Arşivi-Sözlük

Bilgi arşivi, sitede birbirinden farklı alanlarda verilen bilgilerden biri olan sözlük kategorisi, aslında günlük hayatta çok da kullanılmayan kelimelerin anlamlarını, eş anlamlılarını vermiştir. 10 alt segmentten oluşmuştur. Bu da kelime haznesinin oldukça fazla olduğunu belirtmiştir. Örneğin imansız peynir nedir? Bölümünde, sıklıkla kullanılmayan bir kelimeden bahsetmiştir. Halk arasında yağı alınmış peynire denilmektedir, gibi bir cümle ile anlatmıştır. Tezene kelimesinin anlamı mızraktır, gibi bilgiler verilmiştir. Mürdüm kelimesini, akla ilk gelen mürdüm eriğinden bahsetmiştir, aynı zamanda bit anlamına geldiğini anlatmıştır. Daha sonra, eriğin vitamin içeriğinden bahsetmiştir. Altını şer incisi ker gibi farklı atasözü ve deyimlerinin de anlamları verilmiştir. Altını şer incisi ker anlamının, değer verilmesi gerekenlere değer verilmediğini, değer verilmemesi gerekenlere değer verildiğini anlatmıştır. İvedi kelimesinin anlamını, tez, aceleci olarak vermiştir. Bu tip farklı kelimelerin yanında sıklıkla kullandığımız dans, cirit, çadır, skandal, zaman, şir, mizah gibi kelimelere de yer vermiştir. *Bilgi arşivi sözlük için http://bilgi-arsivi.com/sozluk sayfasından ulaşabilirsiniz.

İstediğiniz Her Şeye Ulaşın

Sitenin bir sözlüğünün olması, aynı zamanda bilgi arşivinin diline verdiği önemi göstermektedir. Arşivdeki kelimler, gün geçtikçe artmaktadır. Bu gelişme yakın zamanda, genel kültür, bilgi tarih sitesinin adını daha yaygın bir şekilde duyulmasını sağlayacaktır. Sağ taraftaki yazılar ise, sözlüğe eklenen, ya da yeni yazılan bir makalenin, Osmanlı devleti bölümüne eklenen bir tarih bilgisinin veya sağlık bölümüne eklenen makaleleri haberdar eder. Oradan yeni eklenen tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, bu bilgileri görsel olarak da algılayabilirsiniz. Sözlük içerisinde her kelimenin, anlamının altında resimler bulunmamaktadır. İleri zamanlarda bu bölümün de gelişeceğinden şüphemiz yoktur. Bilgi kaynağının, böyle sanal ortamlarda bulunmasına öncülük etmiş veya öncülük edecek olan bilgi arşivi bu sayede topluma yön verecektir. Sözlük kısmının içerisindeki kelimeler, alfabetik sıraya göre gitmiyor, rastgele eklenmiş durumdadır. Bu durum da zaten ilerde düzene girecektir. Bitki çayı nedir? Hangi bitki çayı neye iyi gelir öğrenmek isteyenler bu siteyi ziyaret edip bilgi alabilirler.

Her Konuda Güncel Bilgiler

Bilgi arşivinin, alt grubu olan sözlük kısmında sadece kelimelerin olmaması aynı zamanda deyimlerin ve ata sözlerinin de olması, aynı zamanda atasözleri ve deyimler sözlüğü görevi de görüyor. Bir sayfada her birinin bulunması, hem bizler için hem de sitenin geleceği açısından önemlidir. Kolaylıkla kullanılan bu sitede, tek bir anda farklı öğeleri bulabilir, aynı anda aynı zamanda farklı türdeki uğraşlarınız ile ilgilenebilirsiniz. Sözlük kısmının alt bölmesinde yine önceki ve sonraki bölümü bulunmaktadır. Tek gitmek yerine bu şekilde daha rahatça kelimelere ulaşabilirsiniz. Kelimelerin, atasözlerinin ve deyimlerin sadece kendi anlamlarını belirtmemesi aynı zamanda eş anlamlarını da aktarmıştır. Bu sayede Türk Dilinin, önemini ve özelliklerini tek bir anda önümüze sunmuştur. Dini terimler, iş terimleri, sokak ağzı terimleri, ailevi terimler, meyve terimleri, ayrılık, ufuk kelimelerinden bahsedilmiştir. Yani sadece tek bir ilgi alanından değil türlü türlü halka hitaben tüm konularda kelimeler bulunmaktadır.

Kaynak: http://bilgi-arsivi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir