Sağlık

Beyni geliştirmek için egzersizler, beyin geliştirme teknikleri

Beyni geliştirmek için yapılabilir aktiviteler

Bir çoğumuz bu makalede yazılanları sıkıcı bulabilir daha kestirme yoldan aşı ve yiyeceklerle beyni geliştirmek isteyebilir. Beynin sağlıklı gelişimi için yiyecek veya ilaç kullansanız bile çalışmasına güç kazandırmak için beyne egzersiz yaptırmanız gerekecektir. Bu egzersizler fiziki spor hareketleri ile yapılmaz. Uygulamalar beynin çalışmasını güçlendirmek için yapılır.

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak beynin daha fazla aktifleşmesine, kabiliyetinin ve düşünce gücünün yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

Beyni geliştirmek için egzersizler

1-Kitap okumak

Bu size sıkıcı gelebilir, zaman ayıramıyor olabilirsiniz ancak beyin gelişimi için okunan kitaplar en iyi yöntemlerden biridir. Alıştığınızda okumak size daha büyük kefi verir, okudukça zihniniz daha fazla açılır. Bir bütün kitap bitirmek zorunda değilsiniz bir gazete, bir dergi veya sabahları bir haber okumak bile beyni zenginleştirir. Zihin sağlığı için çok önemlidir. Aksi durumda beyin monotonlaşır. Alışkanlık haline geldiğinde zihnin dinlenmesinin yanında sakinleşmeniz için en iyi yöntem arasına girer.

2-Egzersizler

Egzersiz aynı zamanda vücut sağlığı açısından da önemlidir. Özellikle sabahları işe veya okula gitmeden önce yapılan egzersizler salgıların artmasına ve beyin gücünün toparlanmasında çok etkilidir. Egzersiz yaparken beyne kan ve oksijen gönderimini sağlamlaştırırsınız. Hafızam güçlü değil diyorsanız en iyi doğal yöntemler sabahları uygulayacağınız egzersizlerdir.


3-Düşünmek

Özellikle depreyonda olduğunuz veya bunalımda olduğunuz dönemlerde konsantrasyon kaybı yaşarsınız.Meditasyon yapmaya başladığınızda zihninizin güçlendiğini ve daha kolay hatırladığınızı farkedeceksiniz.

4-Müzik

Benim şimdi hiç işim yok oturup müzik mi dinleyeceğim.. Maalesef özellikle Mozart ve Beethoven müzikleri beyne üretim kabiliyeti kazandırıyor. Klasik müzik dinlemeye başladığınızda uzun vadede düşünme gücü ve soyut düşünme ve yorum yapabilme kabiliyeti veriyor. Güne pop, arabesk yerine klasik müzikle başlayın.

5-Oyun

İnternet’e girip çocuk oyunları, araba yarışı, subway surf 2 indir diyerek bilgisayardan oyna demiyoruz. Bu oyunlar size zaman harcatmaktan başka gelişim sağlamaz. Bunun yerine sudoku, satranç, dama gibi beyni geliştirecek, beyin gücünü arttıracak, zeka seviyesini sağlamlaştıracak strateji oyunlarından bahsediyoruz. Günlük 3-5 dakika ayırarak beynin belki farkında olmadığınız çalışmayan alanlarını çalıştırmaya başlayacaksınız.

6-Uyku

Her şey iyi güzelde uyku olmadan beyin çalışmazki. Dolar, dinlemez ve bilgi yükleyemez. Uykusuzluk beyni aşırı yük bindirir ve konstrasyon kaybı yaşarsınız. Aklınızda şu her zaman olsun; uykusuzluk, alkollü araç kullanmaktan daha tehlikelidir. Çünkü uykusuz beyin konsantrasyonunu kaybeder, hızlı aksiyon alamaz, düşünemez, algı kapasitesini yitirir. Aklımda tutamıyorum, düşünemiyorum, algılayamıyorum gibi benzer sorunlar yaşıyorsanız bu sorumluluk uykusuzluktadır.

Ne işinizde ne de okulunuzda, derslerinizde başarılı olabilirsiniz. Uyku uyuma düzeni ve yeterince saat uyumak şarttır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu