Faydalı Bilgiler

Beyaz ayakkabıları yeni alınmış gibi pırıl pırıl yapan en etkili 6 yöntem

Beyaz ayakkabıları yeni alınmış gibi pırıl pırıl yapan en etkili 6 yöntem, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Beyaz ayakkabıları yeni alınmış gibi pırıl pırıl yapan en etkili 6 yöntem ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Beyaz ayakkabıları yeni alınmış gibi pırıl pırıl yapan en etkili 6 yöntem ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Beyaz ayakkabıları yeni alınmış gibi pırıl pırıl yapan en etkili 6 yöntem

Beyaz ayakkabılar ilk alındığı zaman göz alıcı ve bembeyaz görünürler. Lakin o tertemiz gözüken sevdiğimiz ayakkabılar zaman geçtikçe sararır ve kirlenir. Bizde doğal olarak ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak istedik. Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak doğru bilinen bir yanlıştır. Evet, ayakkabı temiz çıkar ama makinenin yüksek sıcaklık ve devir ayakkabılara zarar verebilir. Sonuç olarak ayakkabınız yamulmuş yahut yırtık bir biçimde çıkabilir.

Yazımızın devamında beyaz spor ve bez ayakkabılarını tertemiz yapmak için en etkili 6 yöntemi bir araya getirdik.

Beyaz Ayakkabıları Tertemiz Yapan En Etkili 6 Yöntem

Beyaz Sirke;

Bez ayakkabıları sarılıktan kurtarmak ve bembeyaz yapmak için beyaz sirke çok mühimdir. Bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı beyaz sirke ilave edin. Ardından diş fırçası yardımıyla ayakkabılarınızı güzelce fırçalayın. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra, ıslak bir bezle ayakkabılarınızı tekrardan silin. Kuruması için güneş alan bir yerde beklettikten sonra tertemiz ayakkabılarınıza kavuşabilirsiniz.

Karbonat;

Öncelikle bir kabın içerisine 2 su bardağı su, 1 yemek kaşığı karbonatı ve 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ilave edin ve karıştırın. Ardından ayakkabının dış yüzeyini diş fırçası yardımıyla iyice köpürterek ovalayın. Islattığınız bez ile beyaz ayakkabılarınızı çok ıslatmadan temizleyin ve kuruması için güneş gören bir yerde beklemede bırakın.

Spor ayakkabınızın bağcıklarını bir çorabın içerisine koyun ve çamaşır makinanıza atabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı su macun kıvama gelene kadar bir kapta karıştırılır. Daha sonra diş fırçası yardımıyla sararan ayakkabılar fırçalanır. Vaktiniz yoksa yarım saat, varsa 1 saat kadar ayakkabılarınızı bir kenarda bekletilir. Ardından temiz bir bez ile ayakkabılarınızı silinir ve temiz ayakkabılarınıza merhaba deme vakti.

Aseton;

Beyaz ayakkabıları temizlemenin bir diğer yöntemi de asetondur. Ayakkabı süngeri yahut eski bir diş fırçası yardımıyla ayakkabılarınızı asetonla fırçalanır. Ardından 15- 20 dakika kadar beklenir. Daha sonra temiz bir bez yardımıyla ayakkabılarını silinir.

Sıvı Şampuan;

Sıvı şampuan ile beyaz ayakkabılarını pırıl pırıl uygulayabilirsiniz. Bunun için evinizde bulunan şampuan ve diş fırçasıyla ayakkabılarınızın dış yüzeyini güzelce ovalayın ve köpürtülür. Ardından bir kapta sıcak su hazırlanır ve bez yardımıyla ayakkabılar iyice temizlenir.

Diş macunu;

Diş macununu beyaz ayakkabılarınızı ilk gün ki gibi yapacağından emin olabilirsiniz. Öncelikle eski bir diş fırçasına biraz diş macunu sürün ve ayakkabınızdaki özellikle sarı olan bölgelerin üzerini iyice ovalayın. Ardından yarım saat bu biçimde beklemede bırakın ve sıcak su ile ıslattığınız bezle ayakkabılarınızı silin.

Bulaşık deterjanı ve ılık su;

Beyaz ayakkabıları temiz ve bembeyaz yapmanın bir diğer yöntemi de bulaşık deterjanıdır. Bir kabın içerisine 2 su bardağı su eklenir ve üzerine 1 çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı koyulur. Ardından ayakkabıların dış yüzeyi diş fırçası yardımıyla güzelce ovulur. Yaklaşık 20-30 dakika beklettikten sonra ıslak bir bez yardımıyla ayakkabılar iyice silinir. Ayakkabıları güneş alan bir yerde kuruttuktan sonra giyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu