Ana sayfa » Sağlık » Bende alerji mi var, alerjik olduğumu nasıl anlarım?

Bende alerji mi var, alerjik olduğumu nasıl anlarım?

Alerjim mi var, nasıl anlarım?

Alerji, bir temas veya vücuda giren bir maddeye karşı bağışıklık sisteminde verilen tepki sonucu oluşur. Kaşıntı, kızarma, öksürme ve hırıltılı nefes alıp verme gibi çeşitli şekillerde kendini belli eder. Bu bir yiyecek olabilir veya nefes yoluyla çekilen bir maddeden de kaynaklanabilir. Örneğin hayvanlardaki kepeklerden ve doğadaki polenlerden de alınabilir. Aldığınız bu cisimler sonucu vücut buna bir tepki gösteriyorsa alerjiniz var demektir.

Alerji hemen belli olur mu?

Cisme veya yiyecek içecekler temas eder etmez alerji ortaya çıkmayabilir. Bunun nedeni bu maddenin vücuda girerek bağışıklık sisteminde bir hassaslık gösterip göstermeyeceği vücut tarafından algılanmasıdır. Buradaki süreç ise bağışıklık sisteminin bu maddeyi algılaması ve hatırlaması ile ona antikör üretim sürecidir. Bu sürece sensitizasyon denir.

Bu süreç 1 günü bulabilirken aylarda sürebilir. Alerjinin gelişimini kişi zamanla yavaş yavaş farkedebilir. Alerji gelişirken solunum yollarındaki sinüslerde, genizde, deri ve sindirim sisteminde gelişme gösterebilir. Bazen çok düşük belirtiler verirken bazense tüm vücudu etkileyen reaksiyon gösterebilir. Örneğin sadece kolların kaşınması olabilirken tüm vücudunda kaşınması meydana gelebilir.

Alerji nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Alerji çocuklarda 100 çocuktan 10-20 tanesinde meydana gelebilir ve görülür. Bunlar kaşıntı, kaşınan yerlerde deri döküntüleri kırmızı ve kuru şekildedir. Bazen kabarcık ve pullu olabilir. Sıklıkla yüz, göğüs, ense, kol ve bacaklarda görülür. Yayılmasının nedeni ise çocuğun bu bölgelere rahatça uzanıp kaşımasından kaynaklanır.

Besin alerjileri:

Örneğin yumurtaya alerjim oldugunu nasil anlarim? Besinlerden kaynaklı alerjinin yaşı yoktur ve hemen her yaş grubunda görülür. Ciltte kurdeşen, şişme, kaşınma ve kızarma olarak kendini belli eder. Yumurta gibi alerjik besinleri yedikten hemen sonra belirtiler görülür. Bazen bu durum saatler sonra oluşabilir ancak çok nadirdir. Sıklıkla besinin yenmesinin hemen ardından olur.

Bunlara ek olarak;

  • Kusma, mide bölglesi yanma, ağrı
  • Nefes darlığı, hapşırma, baş dönmesi
  • İshal

gibi belirtilerde ortaya çıkarabilir. Tamamen bağışıklık sisteminin verdiği tepkinin şiddetine bağlıdır.

Çocuklarda ciddi duruma gelirse “anafilaksi” kan basıncının düşmesi, nefeste daralma, kızarma ve döküntüler şeklinde ciddi boyuta çıkabilir.
Nezle

Alerjik nezle; 100 çocuktan 40 tanesinde, 100 yetişkininse 30 tanelsinde rinit ortaya çıkar. Basit belirtlerle hapşırma, burunda akıntı, burun ve göz kaşıntısı ile burunda tıkanma şeklinde kendini belli eder. Gözlerde ve burunda akıntı en çok görülür şeklidir.

Astım

Astımın en büyük nedeni alerjidir. 100 kişiden 8 tanesinde görülen bu durum her yaş grubunu kapsar. Erkeklerde ergenlik öncesinde çıkarken kandınlarda ergenlikle beraber görülür. Yaygın bir kronik durumdur. Teşhisi koymak zor olduğundan doktora gitmekte fayda var.

Astım belirtileri ve neye alerjim var testi

Başlıca belirtileri öğrenirseniz kendi kendinize veya evde alerji testinizi yapabilirsiniz.

Öksürük: Kuru öksürük olarak kendini gösteren durum tetikleyici ve egzersiz yüzünden daha fenalaşabilir. Geceleri öksürme ve soğuk havalar daha fazla oluşmasına neden olur.

Solunum: Hırıltılı solunum belirtiler arasındadır. Astım belirtileriyle beraber daha fazla görülür. Egzersiz gibi durumlarda kötüleşebilir.

Nefeste daralma: Havasız kaldığını ve nefes alamadığını hissetmekte oluşur. Yorulunca veya sporda daha çok olur. İlerlediğinde ise normal dinlenme anlarında bile yaşanabilir.

Göğüs sıkışması: Sıkıldığınızı (birinin sıkması gibi) hissedersiniz. Çocuklar ise göğsüm ağrıyor şikayeti olur.

Genelde astım egzersiz sonrası daha iyi anlaşılabilir. Kontrol edilebilir durumlardır.

  1. Arı ve böcek ısırmalarıyla sokulma veya ısırılma alanlarında sızıntılar, hapşırma, kandaki basınç düşüşü, kaşınma, nefeste daralma, halsizleşme, baş dönmesi, öksürme ve göğüs daralmaları oluştuysa hayvana karşı alerji olduğu anlaşılır.
  2. Penisilin ve ve diğer ilaçları aldıktan sonra dilde ve dudakta şişme, deride döküntüler, kaşınma, yüzün şişmesi ise ilaca karşı alerji olduğunu gösterir.

Alerji için ne yapılır?

3 seçenek var;

  1. Duruma katlanacaksınız
  2. Alerjik besinlerden uzak duracaksınız
  3. Doktora gideceksiniz

Bu seçeneklerden birini tercih edeceksiniz.

Eğer doktora giderseniz belirti ve hangi durumlarda ortaya çıktığını gibi soruların ardından size kan testi, prik testi ve yama testi yapılır. Testler sonucunda bağışıklık sisteminin salmakta olduğu antikor değeri ölçülür. Doktorun yönlendirme ve tedavi şekliye kontrol altına alınacaktır.

] }
Henüz Yorum Yok