Faydalı Bilgiler

Bencillikten Kurtulmak

Bencillikten Kurtulmak

Bencillik kişiliğin bir parçası olarak görülse de doğuştan gelen bir özellik olmayıp sonradan edinilen ve kişilikte kendini gösteren bir olgudur. Bencillik ya da egoistlik psikolojik sorunlara yol açabilecek boyutlarda olabilir ve mutlak tedavi gerektirebilir.

Aslında bencillik kişiye özel bir nitelik değildir. Her insanda mutlaka bencillik bulunmaktadır. Ancak kişilerdeki bencilliğin dışa vurum miktarları farklıdır. Bencillik nedir kısaca özetleyecek olursak, kişinin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesidir olarak tanımlayabiliriz.

Bencillikten Kurtulmak

Bencilliğin Sınırları Nasıl Belirlenir?

Özel hayatta veya iş hayatında, kişilerin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeleri elbetteki belli sınırlar çerçevesinde normaldir. Ancak karşısındaki kişinin haklarını hiçe sayarak kendi çıkarlarını ön planda tutanlar tedavi boyutunda bencillik özelliğine sahip kişilerdir.

Bencilliğin sınırları, kişinin kendisi dışındaki herkesin haklarına kadar ulaşmalı, daha ileriye taşınmamalıdır. Herkesin kişilik hakları bulunmakta olup, kişi kendi çıkarları doğrultusunda diğer insanları hiçe saymamalıdır. Bu durum kişisel hak ve özgürlüklere saldırı olarak tanımlanabilir.


Bencil Kişilerin Davranışları

İnsanlar üzerinde gereksiz ve yersiz baskılar kurup kendi istediğini yaptırmak, kendi dışındaki kimseyi saymamak, saygı göstermemek ve hatta yok saymak, kendi dışındaki hiçbir düşünce ve öneriye kulak asmadan kendi bildiğini okumak gibi özellikler bencil veya egoist olarak tanımlanan bireylerin genel davranışlarıdır.

Herkes her zaman kendi çıkarlarını ön planda tutarak davranır ve yaşar, buna aslında bebekler bile dahildir. Bencillik olarak tanımlanmamış olsa da bir bebeğin ağlayarak her ihtiyacınız anne babasına yaptırması da kendi çıkarları doğrultusunda olmaktadır.

Egodan Kurtulmak Mümkün Mü?

Ego ya da bencillikten kurtulmak tam anlamıyla mümkün olmamakla birlikte kontrol altına alınabilir bir durumdur. Hep ben ve hep önde olma duygunuzu topluma faydalı işler yaparken de kullanabilir ve çok başarılar elde edebilirsiniz.

Egonuz sizi esir almadan siz egoyu kontrol altına almak konusunda özverili bir şekilde çalışmalısınız. Karşınızdaki kim olursa olsun dinlemeyi öğrenmeli ve kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koymayı yani empati kurmayı başarabilmelisiniz.

 

Vicdan ve Ego

Bencillik merhamet ve vicdanla çatışan bir duygudur. Ego üst seviyelere ulaştıkça merhamet ve vicdan geri planda kalır ve bencil insanlar vicdansız diye görülmeye başlarlar. Egodan kurtulmak ya da egoyu kontrol altına almak aslında çok da zor değildir. Empati kurmayı öğrenip bunu uygulamada da yapmaya başladığınız anda egonuzu da kontrol altına almaya başlarsınız.

Karşınızdaki insanları dinleyip anlamaya başladıkça onların da duygu ve düşüncelerine zamanla önem vermeye başlar ve egoistlikten kurtulmak için büyük bir adım atmış olursunuz. Vicdan ve ego aynı seviyelerde olması gereken iki çatışan duygudur. Birinin artması diğerini azaltacaktır.

Çok merhamet veya çok vicdanlı olmak da kişinin kendisini reddetmesine ve kendisini hiç düşünmemesine yol açacağı için kendi varlığını korumak adına kişiye zarar verebilecektir. Bu nedenle ego ve vicdan duygularının eşit seviyede olması duygularda dengeyi ve kişilikte başarıyı getirecektir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu