Tedaviler (Tıp)

Ben aldırmak tehlikeli mi, ben aldırmak kanser yapar mı, ben aldırmanın zararı var mı?

Ben aldırmak tehlikeli mi, ben aldırmanın zararı var mı, yüzdeki benler alınmalı mı?

Benler, yüzde, yanaklarda, çenede, dudak üzerinde, dudak kenarları, boyunda, ensede, sırtta, göğüslerde, kol, bacak, karın gibi hemen her yerde olabilir. Dilden dile yayılan ve merak edilen ben aldırmak tehlikelimidir, ben aldırmak kanser yapar mı, veya ben aldırmak iz bırakır mı gibi sorularınıza bu yazımızda yanıtlar bulabilirsiniz.

Benler neden olur? Ben nasıl çıkar?

Beni olmayan insan vücudu yok gibidir. Kişiye göre az, çok, büyük, küçük gibi irili ufaklı bekler olabilir. Özellikle yüzde bulunan benler ise estetik konusunda sizi rahatsız edebilir.

Benlerin oluşması kişinin bedebinde bulunan ve cildin rengini meydana getiren melanosit hücrelerinin toplanması ile oluşan doku parçalarına bende denir. İyi huylu tümör olarakta tabir edilebilir. Benler hem doğuştan gelebilir hem de ilerleyen yaş evrelerinde görülebilen bir yapıdır. Kırmızı ben, kahverengi ben, mavi ben, siyah ben gibi koyu tonlarda da olabilirler. 1-2 mm boyunda olabileceği gibi daha büyük boyutlarda da ben çıkabilir.

Yüzdeki benler tehlikeli mi, ciltteki benler tehlikeli mi?

Benlere; üzerinde kıl olan ben, koyu renklerde kahverengi-siyah renk doğuştan gelen ve içinde hemojen bir renk dağılımı olmayan büyük benlere doğumsal kıllı ben denir. Benlerin ne zaman ve nasıl oluştuğundan ziyade önemli olan benlerin erken yaşlarda giderilmesidir.

Benler çoğu zaman zararsız gibi duruyor olsa da bazen hayati tehlike yaratabilecek kötü huylu ve hızlı şekilde yayılabilen malin melanom isimli deri kanseri olmasına sebep olabiliyor.

Sonradan çıkan benlerde ise cilt kanseri yapma riski vardır. Benlerdeki şu belirtiler tehlikeli sayılabilir;

 1. Ten rengi açık olanlar, renkli gözlü olan kişilerden çıkan benler,
 2. Anormal boyutta, tuhaf renkte olan ve kanayan benler,
 3. Kahverengi-siyah renkte ve 6 mm’den büyük olan benler,
 4. Normalde ben renginin hahverengi-siyahken sonradan renginin açılması
 5. Benin sıklıkla müdahale edilebilen bir yerde olması ile temasın çok olduğu yerlerdeki benler. Örneğin boyunda olan bir benin kaşıntı esnasında tırnakla çok temas edilen bir alanda olması,
 6. Mavi-siyah renkteki benler
 7. Beni olanların ailesinde cilt kanseri gibi daha önce kanser yaşayanların olması.

Eğer benlerinizde bu bulgular varsa doktora gitmelisiniz.

Yüzdeki benleri aldırmak için hangi doktora gidilir?

Benler için plastik cerrahi veya dermatoloji uzmanına gidilerek muayene edilmeli, gerektiğinde beni olan kişi takip edilmeli veya bu benler plastik cerrahi tarafından alınmalıdır.

Ben aldırmak kanser yapar mı, benleri aldırmanın kanser riski var mı?

Çoğu insan ben aldırmanın kanser yapacağı düşüncesi taşır. Bu inanış günümüze kadar gelmiştir ancak yanlış bilgidir. Ben aldırmanın kanser yapmakla ilişiği yoktur. Kanser yapması söz konusu olmadığı gibi kanser riskine karşı önlem olmaktadır. Tehlikeli benlerin kansere çevirme ihtimaline karşı alınması kanser olma riskini azaltır. Bu korku yüzünden çoğu kişi kanser olduktan veya kanser belirtilerinin ortaya çıkmasıyla doktora gider.  Bu gibi söylentilere inanmadan doktora giderek benlerin kontrol edilmesi faydalı olacaktır.

Ben nasıl alınır, ben alınırken acır mı, lazerle ben aldırmak sakıncalı mı?

Ben aldırmak acı veren bir işlem olmadığı gibi 5 ile 10 dakika arasında değişen kolay bir işlemdir. Benin büyüklüğüne göre değişen ben aldırma yöntemi lokal anestezi altında ağrısız ve acısız olarak yapılabilir.

Lazerle ben yaktırmak tehlikeli mi, ben dondurmak zararlı mı?

Cerrahi operasyonlar dışında lazer yöntemleri kullanılara ben yakma veya ben dondurma gibi yöntemler de bulunmaktadır. Eğer benler bu yöntemler için uygunsa yapılabilir ancak uygun olmayan benler için bu yöntemler tavsiye edilen yöntem değildir.

Ben aldırırken yapılan hata!

Lazer yöntemi ile ben alınan merkezlere giderek ben aldırmayın. Ben aldırmadan önce benin mutlaka patolojik tahlili yapılmalıdır. Benin alındıktan sonra iyileşme süresi ve süreci için tavsiye edilen yöntem cerrahi yöntemlerdir.

Ben aldırmak iz bırakırmı, yüzdeki benleri aldırınca iz kalır mı

Eğer ben cerrahi operasyonla alınırsa kolay kolay farkedilemeyecek kadar ince çizgi olur. Benin büyüklüğü ve yerleşim yerine göre iz büyüklüğü değişir.

Ben aldırıldıktan sonra;

 1. güneşten korunmalı,
 2. silikonlu iz pormadleri kullanılmalı,
 3. el teması bir süre olmamalıdır.

Bu öneriler ve doktorun tavsiyeleri ile iz belli olmayacak derecede azalır.

Minicik iz endişesi taşımak yerine, öncesinde benin zaten farkedildiğini, risk taşıdığını ve estetik yapınıza zarar verdiğini düşünürseniz incecik çizgiler pekte önemsemeyeceğiniz düzeyde olacaktır.

Benin sorunsuz şekilde tedavisini yapacak kişininin; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olması şarttır.

Benler için estetik

Rahsızlık belirtisi göstermeyen, tehlike yaratmayan benler ise estetik açısından operasyonla alınabilir. Bu tür benlerin lokal anestezi ile alınmasının ardından neredeyse hiç kalmaz. Operasyonu yapan cerrahın talimatlalrına uyulması ve uzmanın yeterliliği önemlidir.

Ben aldırma fiyatları

Yukarıdaki edineceğiniz bilgiler doğrultusunda karar verdiyseniz benlerinizi tekli veya çoklu olarak kampanyalar sunan kurumlardan aldırabilirsiniz. Ben fiyatları operasyonun yapılacağı hastane veya sağlık kurumuna göre değişim gösterecektir.

Fiyatlar ve indirimler şu şekilde uygulanabiliyor;

Genelde ben aldırmak isteyen hastalar için muayene ücreti alınmıyor. SGK’sı olan hastalar için ayrıca ben aldırma fiyatlarında indirim yapılmaktadır.

Ben aldırma fiyatları ortalaması şu şekildedir:

Ben fiyatları boyutu, konumu, sayısı ve uygulanacak ben aldırma yöntemlerine göre değişim gösterir. Buna göre;

 1. Yarım santim boyuna kadar olan benlerde 200 TL fiyat, adet artıyorsa sonraki bendelerde %50 indirim yapılabiliyor.
 2. Yarım santimle 1 cm arasında olan belerde ise 300 TL fiyat sonraki benler için %50 indirim gibi fiyatlar bulunuyor.

Not: Bu fiyatlar ortalama fiyatlardır. Hastanenin kalitesi, uzmanların yeterlilik düzeylerine göre fiyatlarda artış olabilir.

Ben aldırma fiyatları 2018 yılında da aynı düzeylerde olabilir. İlk ben aldırma fiyatından sonraki benlerinizin her biri için indirimler yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu