Faydalı Bilgiler

Bel Fıtığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Bel fıtığı, belde bulunan omur kemikleri arasındaki disklerin fıtıklaşmasından dolayı olan bir hastalıktır. Hastalıktan dolayı olan bu bel ağrısı hissedilmektedir. Ama her bel ağrısı da bel fıtığı olduğunuz anlamına gelmemektedir. Hareketsiz olan yaşantınız, masa başında geçirdiğiniz uzun süreler, spor yaparken ya da herhangi bir ani hareketten dolayı yaptığınız yanlış hareketten dolayı bel fıtığı olabilirsiniz. Bel fıtığı ile ilgili piyasada çok fazla derecede yanlış bilgi dönmektedir. Bu bilgi kirliliğinden dolayı çoğu zaman kalıcı hasarlara bile yol açılabilmektedir. Nedir bu doğru bilinen yanlışlar birlikte inceleyelim.

Bel Fıtığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Faydalı Bilgiler

Soğuk Yapılan Uygulama Omurgaya İyi Gelmektedir Yanlış Bilgisi

Omuz, kalça ve dizde oluşan ağrılarda soğuk uygulama iyi gelmektedir, ama bu durum omurga için asla ve asla geçerli değildir. Bel fıtığı olan kişiler soğuk duş alarak geçeceğini düşünmektedirler, ama bu yanlış bir bilgidir. Tam tersine omurga, sıcak su ile rahatlamaktadır. Soğuk su omurgada spazmı ciddi derecede artırmaktadır.

Spor Yapmak Bel Ağrısına İyi Gelir Yanlış Bilgisi

Spor yapmak, bel ağrısı çekilen dönem için değil de, omurgada bulunan sorunun tedavisinden sonra yapılmalıdır. Çünkü spor yapmak, akut ağrılı omurga spazmını, tutulmayı ve kas ağrılarını ciddi derecede artırmaktadır. Bel ağrınızın daha da kötü hale gelmesine yol açabilmektedir.

Tahtanın Üzerinde Yatmak İyi Gelir Yanlış Bilgisi

Tahtanın üzerinde 15 dakika gibi bir süre yatmak bele iyi gelmektedir. Ama sonrasında yerden doğrulamayacak şekle gelebilmektesiniz. Bundan dolayı omurga sağlığı için tahta yerine, piyasada özel olarak satılan yataklar tercih edilmelidir.

Bel Fıtığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Faydalı Bilgiler

Bel Fıtığı Sadece Ameliyat İle Geçer Yanlış Bilgisi

Toplum arasında yayılan bir diğer yanlış bilgi ise, bel fıtığının sadece ameliyat ile geçmesidir. Birçok bel fıtığı için ameliyata gerek yoktur. Hatta ve hatta bel fıtıklarının büyük bir çoğunluğu koruyucu konservatif tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

Stres Bel Fıtığını Ortaya Çıkarır Yanlış Bilgisi

Stresli olduğunuz zamanlarda huzursuzluk artmakta ve beden gerginliği de bu oranda yükselmektedir. Ama stres bel fıtığına asla yol açmamaktadır. Stres sadece, mevcut olan gerginliği ve olan huzursuzluğu daha fazla hissetmeye yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu