Hastalıklar

Behçet Hastalığı Tedavisinde Seçenekler

 

Behçet Hastalığı Tedavisinde Seçenekler

 

Behçet hastalığı cildiye, romatolog, jinekolog ve ilgili yan dallarla ortaklaşa tedavi edilen bir hastalıktır. Genelde yapılacak tedavi yöntemleri;

  • İlaçla tedavi,
  • Rehabilitasyon,
  • Fizik tedavi,
  • Cerrahi tedavi,
  • Psikolojik tedavi.

Behçet Hastalığı Tedavisinde Seçenekler

Psikolojik tedavi oldukça önemlidir. Çünkü kişide cildindeki ve genital bölgesindeki lekeler nedeniyle öz güven sorunları görülebilir. Bu durum çok normaldir. Çünkü karşı tarafın tiksineceğini düşünen kişi, kendini sosyal hayattan uzak tutabilir ve bu da psikolojik sorunlara yol açabilir.

 

Behçet hastalığı için kullanılan ilaçlar ve diğer yöntemler devam ederken kişinin ruh sağlığına da hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Behçet hastalığı bulaşıcı değildir ve gebeliği ya da cinsel ilişkiyi etkilemez.

 

Behçet Hastalığı Bitkisel Kürleri

 

Toplumumuzda çok sık rastlanan Behçet hastalığı bitkisel kürleri birçok kişinin tatmin olduğu sonuçlar almasına yardım etmiştir. Bunların başında kişniş yemek, arı sütü ve polen içmek, çeşitli bitkileri karıştırıp içmek, havuç kereviz gibi besinleri sıklıkla tüketmek çok sık rastlanan bitkisel tedavi yöntemleri arasındadır. Sağlıklı beslenmenin hastalık üzerine çok olumlu etkilerinin olduğu söylenir. Özellikle düzenli beslenme ve düzenli kontrollerin hastanın sosyal yaşamı için önemli olduğu ifade edilmektedir.

 

Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir?

 

Behçet hastalığına iyi gelen şeylerin başında hastanın kendisiyle barışık olmasının sağlanması gelir. İlk bakışta birçok insan için itici olan bu hastalığın belirtileri, herkes için kötü değildir. Herkesin dış güzelliği değil iç güzelliği önemlidir ve günümüzde birçok insan artık bunun farkına varmıştır. Bu yüzden psikolojik olarak rahat olmak oldukça önemlidir.

Hastanın sağlığı için kontrollerini ihmal etmemesi, Behçet hastası için bitkisel kürleri de bilinçsizce kullanmaması gerekir.

 

Kişniş Kürü

 

Behçet hastalığında ortaya çıkan ağız aftları için kişnişin toz haline getirilmesi ve kaynar duyun içine dökülüp 15 dakika bekletilmesi sağlanır. Daha sonra sabah ve akşam birer çay bardağı tüketilerek içilir. 3 gün içinde ağızdaki aftları giderdiği bilinmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu