Hastalıklar

Behçet Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Vücudun bütün sistemlerini etkileyen Behçet hastalığı nedir derseniz, Türk bir hekim olan Hulusi Behçet tarafından tanımlanmış bir hastalık olduğu ilk öğrenmeniz şey olacaktır.

1937 yılında tanımlanan bu hastalık, genital ülser, oral aft ve hipopyonluüveitten oluşan bir üçlü semptom ile kendini gösterir. Akdeniz ve Uzakdoğu insanlarında sık görüldüğü tespit edilen bu hastalık 20-40 yaş arasında sıkça görülmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan behçet hastalığı, kalıtsal da değildir.

Behçet Hastalığı Belirtileri

Bu hastalığın belirtileri dermatolojik şekillerde olmaktadır. Genelde;

  • Ağızda aft,
  • Genital bölgede yaralar,
  • Göz ve eklem tutulumu gibi tekrarlayıcı semptomlarla kendini belli eden Behçet hastalığı bu belirtilerle teşhis edilmektedir.

Ağız Yaraları: çok sık rastlanan bu bulgu, ortası sarı beyaz ve oval şekillerdeki yaralar şeklinde görülür. Tekrarladıkları için yemek yemek ve konuşma güçlüklerine neden olabilirler. Ancak aftlar tek başına Behçet hastalığı teşhisi konması için yeterli değildir.

Genital Bölge Yaraları: Cinsel bölgedeki ülserler de sık rastlanan belirtiler arasında yer alır. Cinsel bölgede kalıcı izler bırakırlar ve bazen rahim içine de yerleşip cinsel ilişkide ağrıya neden olabilirler. Ancak bulaşıcı değillerdir.

Deri Bulguları: En sık gözlenen belirtiler arasında yer alan deri lezyonları, 10 ila 15 gün içinde yok olurlar. Ancak yeniden çıktıkları için iltihaplı yara olmadan çıkarlar. Bazen aknelerle karıştırılabilmektedir.

Göz Tutulumu: gözde ağrı, bulanık görme, kızarma ve uçuşmalar göz tutulumu bulgusunu tanılamaktadır. Bu olgu erkeklerde daha sıktır ve ciddi görme sorunlarına neden olabilmektedir.

Hangi Durumlarda Üveit Atakları Artar?

Şiddetli stres, yorgunluk ya da ateşli hastalıklar nedeniyle ataklar uyarılabilir. Bu tür durumlardan korunmak için tedavi edilmesi gereken diş absesi ve sinüzit gibi durumların da dikkatli bir şekilde gözlenmesi gerekmektedir.

Ayrıca eklemlerde ağrılar da görülebilir ve üşütmek çok sıcağa maruz kalmak gibi durumlar bu atakların tetiklenmesine neden olabilir.

Paterji Testi

Behçet hastalıklarında paterji testi tanıda yardımcı olan önemli bir testtir. Hastanın ön kol derisine bir iğne batırılır ve iğnenin girip çıktığı bölgede  24-48 saat içinde kabarık ve iltihaplı bir sivilcenin gelişip gelişmediği kontrol edilir. Eğer kızarma olursa kişide Behçet hastalığı var demektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu