Faydalı Bilgiler

Beden Dili Mesajları

Sözcüklerin kendimizi ifade etmek için yeterli olmadığı yerlerde devreye beden dili, jest ve mimikler girer. İstemli ya da istemsiz olarak yaptığımız bazı hareketler, bazı duruşlar, el kol hareketlerimiz, vücudumuzun duruşu, olaylar karşısında yüzümüzün aldığı tepki, sandığımızdan çok daha fazla anlam ifade eder. Yaptığımız anda fark etmesek de bu alanda bilgili kişiler; beden dilimizle neyi söylemek istediğimizi, el ve kol hareketlerimizin ne anlama geldiğini bilir. Peki, günlük hayatta en çok karşılaştığımız beden dili hareketleri ve anlamları neler?

Beden Dili Mesajları Faydalı Bilgiler

Eller, sözlü iletişimde önemli bir yer kaplıyor. Karşınızdaki kişi sizi dinlerse ellerini kenetleyip göğüslerinin üzerinde tutuyorsa, bu bir şeylerden rahatsızlık duyduğuna işaret eder. Kişinin bir sıkıntısı ya da gerginliği olabilir. Kişinin üzerindeki stres artıyorsa, eller de daha aşağıya, göbek hizasına doğru kayabilir.

Beden Dili Mesajları Faydalı Bilgiler

Bu hareket, karşınızdaki kişinin sizi dinlemeye hazır olduğunu ve düşüncelerinize değer verdiğini gösterir. Bu hareket aynı zamanda birlik ve beraberliğin de beden diline yansımış halidir. Psikologların hastalarını genellikle bu pozisyonda dinlediklerini görebilirsiniz.

Beden Dili Mesajları Faydalı Bilgiler

Bir kişinin bacak bacak üstüne atarak oturması, bir şeylerden rahatsız olduğuna işaret ediyor olabilir. Yapılan birçok araştırma, bir ortamda bacak bacak üstüne atıldığında o ortamda bir şeylerin ters gittiğini ve ortamdaki kişilerin anlaşma ihtimalinin düşük olduğuna işaret ediyor.

Beden Dili Mesajları Faydalı Bilgiler

Konuşma sırasında bu şekilde el hareketleri yapan bir kişi, liderlik bende mesajı vermektedir. Özellikle siyasilerin konuşma yaparken sık sık ellerini kullandıklarını gözlemleyebilirsiniz. Büyük el hareketleri yaparak konuşan kişiler, kontrolün kendisinde olmasını istiyordur.

Beden Dili Mesajları Faydalı Bilgiler

Bu hareket ile kişi bir fırsat yakalamış olabileceği gibi, ellerin bu şekilde üst üste getirilmesi endişeli olduğunun da habercisidir. Beden dili hareketleri ve anlamları hakkında daha fazla bilgi için bu konuda eğitim alabileceğiniz bir kursa gidebilirsiniz. Böylece insanların konuşmadan aslında ne söylemek istediğini, sizinle iletişim halindeyken doğru söyleyip söylemediğini daha kolay anlayabilir, daha gerçekçi kanılara varabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu