Bebek ve Çocuk

Bebekte su çiçeği, kaşıntılı küçük kırmızı ve kahverengi kabuklu sulu kabarcık yaralar

Bebeklerde su çiçeği ne zaman çıkar, bebekte su çiçeği nasıl anlaşılır, tedavisi, aşıları

Bebeklerde su çiçeği hastalığı sıkça görülür. Bulaşıcı olan bu hastalık herpes virüsünden kaynaklanarak gribe benzeyen belirtiler göstererek anlaşılır. Anlaşılması ciltte bulunan kaşıntılı küçük kabarcılar veya kırmızı döküntülerden kolayca teşhis edilebilir. Çoğu bebekte su çiçeği hafif geçer kolayca çocuk atlatır. 1 yaş altına ve 1 yaş üzerind çocuklarda görülebilir.

“Herpes ailesinden olan herpes zoster virüsü suçiçeği etkenleri arasındadır. Suçiçeği bulaştığında virüslerin bir kısmı sinir ganglionlarında (hücrelerinde) inaktif olarak kalır, sonraki herhangi bir dönemde, özellikle yaşlılık veya bağışıklığın düştüğü durumlarda, aktive olarak bir sinir dağılımı bölgesinde enfeksiyonu oluşturur. Herpes zoster döküntü öncesi ağrılı olabilir, 1-10 gün sonrasında vücudun tek tarafında kızarık bir zeminde kabartı ve su toplamaları ile ortaya çıkar. Bazı hastalarda halsizlik, ateş, lenf bezlerinde şişme gibi sistemik belirtiler de gözlenebilir. Lezyonlar kabuklanana dek virüs içerir, temas veya ortak kullanılan eşyalardan suçiçeği bulaştırılabilir”

Bebeklerde su çiçeği belirtileri, su çiçeği nasıl anlaşılır?

Bebeklerde su çiçeği olduğunda gözle görülebilen belirtiler olduğundan anlamak kolaydır. Dokunulduğunda içerisinde su olan kabarcıklar ve iyileşirken kabuklanmalarından su çiçeğini anlarsınız.

Su çieği kaşıntılı küçük kırmızı deri döküntüleri yapar. Zamanla döküntüler içerisine su biriktirip pembe tonlarda bir şekle girer. Son olarak kahverengi kabulu yaralar olur. Bebeğin kafasında, saç diplerinde, yüzünde, cildinde hemen her bölgesinde görülebilir. Bazen sadece 3-5 tane yaradan ibaret olurken bazense bol miktarda olur. Bebeğe bulaşan bu virüs 10-15 günde kendini gösterir. Bebekte deri döküntüsü başlamadan önceki 2 gün ile döküntünün kaybolmasına kadarki zaman içerisinde bulaşma özelliği vardır.

Su çiçeği başlangıcı belirtileri:

  • Bebekte iştah kesilir
  • Ağrılar ve sızılar başlar
  • Bebekte mide bulantısı olur
  • Baş ağrısı ve ateş olabilir.

Bebeklerde su çiçeği kaç gün sürer, kaç günde geçer?

Bebeklere bulaşan su çiçeği ortalama süresi 1 hafta kadardır. 5 gün kadar süren bu hastalık okul çocukları veya toplu alanlarda eğitim alanları kalabalık ortama sokmamak önemlidir. Başkalarına bulaşmasının önüne geçilebilir.

Bebeklerde su çiçeği aşısı ne zaman yapılır, kaç aylık bebeğe aşı yapılır?

Bebeklerde su çiçeği olmasın diyorsanız aşı yaptırın. Bebeklerde su çiçeği aşısı 1 ya ile 15 aylık arasında, ikinci aşı ise çocuk 4 ile 6 yaş arasındayken yapılır.Aşı bu oluşumu büyük oranda önler.

Su çiçeği neden çıkar, su çiçeği neden olur?

Eğer birinde su çiçeği virüsü varsa o kabarcıklara dokunun veya hasta size dokunsun su çiçeği kaparsınız. Yani varicella zoster isimli bu virüs çok kolay bulaşır. Virüslünün öksürmesi, hapşırması veya nefes yoluyla bile virüs ortalığa saçılır. Zona hastalığı da aynı virüsten olur ve hastadan diğer kişilere bulabilir.

Bebeklerde su çiçeği ölümcül mü, su çiçeği tehlikeli mi?

Çocuklar bu yaralarla dolu rahatsızlığı görüldüğü gibi zor atlatmaz. Aksine çocuklarda rahat geçen bir hastalıktır. Deri enfeksiyonları veya ensefalit adı verilen beyinde şişme durumları meydana getirdiğinde ciddi sorunlar çıkarabilir.

Su çiçeği nasıl geçer, su çiçeği evde nasıl tedavi edilir?

  1. Su çiçeği kendini göstermeden 2 gün önce bulaşmaya başlar. Okula göndermeyin, çocuklarla dışarıda oynamasına izi vermeyin. Kısaca evden dışarı çıkarmayın.
  2. Kaşınmasını önlemeniz önemlidir. Bu yaralar hem kaşıntı yapar hem de cilt üzerinde pütürlü oluşu bebeğin dokunmasına tırnaklamasına sebep olur. Tırnakları kesin ve eldivenle kaşınmayı önleyin. Kaşıntı önlenmezse geçmesi/iyileşmesi zaman alabilir veya enfeskiyona bile sebep olabilir.
  3. Su çiçeği hastalarında ateş varsa ateş düşürücü doktor onayı ile kullanılabilir bunlar asetaminofen veya ibuprofen ilaçlardır.
  4. Su çiçeği ilacı olarak Asikloviri iyi gelir. Çocuğun bağışıklık sistemi zayıfsa daha kolay geçirmesini sağlar. Ancak çoğu doktorun tavsiye etmediği bir ilaçtır.

Su çiçeği banyo yapabilir mi, su çiçeği geçirenler banyo yapabilir mi, kaşıntısı nasıl geçer?

Su çiçeğini geçirirken önemli olan bebeğin kaşıntısını azaltmaktır. Böylece çocuk rahat bir dönem atlatabilir. Bebekte su çiçeği varsa onu 3 ile 4 saar arasında ılık veya biraz serin suda banyo yaptırın. Banyoda küvete yulaf ezmesi veya karnonat atabilirsiniz. Evde bitkisel tedavi için kullanacağınız bu malzemelerin katıldığı suda bebek bir süre bekletilir. Kalamin losyonda kullanabilirsiniz.

Bebekler için diğer yardımcı bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu