Bebek ve Çocuk

Bebeklerin yüzünde çıkan beyaz sivilceler, bebeklerde sivilce gibi kızarıklık

Bebeklerde sivilce neden olur, bebeklerde sivilce nasıl geçer

Bebeklerde sivilce olur mu diyorsanız evet, bebeklerde sivilce olur. Bu sivilceler bebeğe zarar vermez. Bebeğin doğumundan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 aylık bebeklik dönemlerinde de sıkça görülür.

Küçük kırmızı tonlarda ve beyaz yumru şeklinde görülür. Doğumun gerçekleşmesi ile yani 1 haftalık bebek, 2 haftalık bebeklerde bile hazır sivilce olarak görülebilir. Erkek bebeklerde kızlardan daha fazla çıkar. Bebek sivilceleri için evde bitkisel çözümler yapılabilir.

Bebek sivilcesi nasıl olur?

Ergenlik sivilcelerine benzeyen bu sivilceler bebeklerde daha minik olur. Ciltte tahriş olan bölgelerde beyaz veya kırmızı olarak yumrular şeklinde olur. Bebeklerde sırtta sivilce, bebeklerde alında sivilce ve bebeklerde yanaklarda sivilce olarak görülebilir.

Zararsız olan bu sivilcelerin ateş yapması, bebeğin salyanlanması, sütü reddetmesi, detarjanla yıkanan elbiseler ve sert kumaş türü kıyafetler sivilcelerin azmasına neden olabilir.

Bebeklerde sivilce ile isilik arasındaki fark

Bebeğin cildinde zor görülen beyaz minik yumrular olur. Görülmesi zor olan küçük ve beyaz yumrular isiliktir. Bebeklerde isilik yaygın görülür. Bu isilikler kendiliğinden 10-15 gün içinde geçer.

Bebeklerdeki kızaran kabarıklar pullanıyorsa sivilden farklı bir durumlar karşı karşıya olabilirsiniz. Bebeğin cildine etki eden bir hastalık veya beşik kap, egzama gibi rahatsızlıkların olması demektir.

Bebeklerde sivilce ne zaman geçer

Bebeklerin cildinde oluşan sivilcelerin ömrü ortalama 1-2 haftadır. Nadir durumlarda bu sivilceler 1-2 ay sonra geçer. Neye dikkat etmelisiniz? Sivilceler 3 ay sonra geçmediyse doktora gidilmelidir. Bu sivilceye neden olan ve iyileşmesini engelleyen fakrtörlerin bulunması gerekmektedir.

Bebeklerde sivilce neden çıkar

Şu sebepten dolayı bebekte sivilce çıkar demek zordur. Bazı nedenler sivilcelenme yapabilir ve şunları sıralayabiliriz;

 1. Anneden bebeğe geçen hormonlar,
 2. İlaçlar, emziren annelerinde kulladığı ilaçlar,
 3. Cilt bakım ürünleri (bebek yağı, şampuan, sabun, krem gibi…),

Annenin aldığı besinler de sebep olabileceği gibi sivilce çıkma nedeni bazı durumlarda belirsiz kalabilir.

Bebeklerde sivilce nasıl geçer

İşin içine bebek girdiğinde bazen tedavi yöntemleri kısıtlı hale gelebiliyor. Yetişkinler için uygulanan bitkisel tedaviler veya doğal yöntemler hassas olan bebek cildine alerji gibi yan etkiler yaparak durumun daha karmaşık ve sorunlu hale gelmesine neden olabilir.

Bebeklerde sivilcelenme olduğunda şunları yapabilirsiniz;

 1. Kullanılan sabunlar bebekte cilt kuruluğu yapabilir. Cildini temizlemekte olduğunuz sabunun süt sabunları olmasını sağlayın. Doğal ve kuruma yapmayan sabunlar kullanın.
 2. Bebeklerde ıslak cilt dokusu sivilcelenmeye hız kazandırır. Yüzünü yıkadığınızda kurulayın. Süt veya mama bulaştığında kurulamakla geçiştirmeyin. Ciltte kalan artıklar sivilcenin önünü açar. Islak temiz bezlerle silip kurulayın.
 3. Sivilcelenme olan bebeğin kaşınmasını önleyin. Eldiven kullanabilirsiniz. Sivilcelerini patlatan bebek sivilce çoğalması yapabilir. Diğer taraflara kolayca sivilceler geçmiş olur.
 4. Eğer bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa anne yediklerini gözden geçirmelidir. Katı gıda alan bebeklerde ise bebeğe verilen besinler incelenmelidir. Neyin sivilce yaptığı böyleyece tesbit edilebilir.

Bebeklerde sivilceler için şunları yapmayın

 1. Bebeklerde sivilceli bölgeler ovalanmaz,
 2. Bebeklerde sivilcelere yağlı losyon kullanılmaz.
 3. Bebeklerde sivilceleri patlatmayın. (Çoğu annenin sivilce patlatmak hoşuna gidebilir ama patlatmayın),
 4. Sivlceler için bilindik sivilce ilaçları bebeğe vermeyin. Bebek ciltleri daha hassas olur.

Bebeklerde sivilce tehlikeli mi, bebeklere sivilcenin zararı var mı?

Çoğu bebek sivilcesi tehlikeli değildir bebeğe zarar vermez. Bebekte sivilce farklı farklı bölgelerde oluşuyorsa kızarmış şekilde yaygınlaştığında doktora gösterilmelidir. Oluşan sivilceler üzerinden 3 ay geçtiği halde sürekli kuruyup yeniden oluşuyor ama geçmiyorsa doktora gidilmelidir.

Bunlarıda öğrenmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu