Bebek ve Çocuk

Bebeklerin saçını sıfıra vurdurmak, bebeğin saçını kazıtmak bilimsel, saçını kesmenin faydalari

Bebeklerde saç kazıtmak saçı gürleştirir mi, bebek saçı nasıl gürleşir, seyrek bebek saçına ne yapılır?

Kızımın saçları çok seyrek tedavisi veya oğlumun saçını nasıl gürleştiririm gibi soruların yanıtını arıyor olabilirsiniz. Bebeğinizin doğumdan sonra saçının seyrekleşmesi veya dökülmesiyse endişeniz; bebeklerde doğumdan sonraki 6 aylık süre içerisinde saçının dökülmesi ve gözünüze az görünmesi doğal bir durumdur. Zamanla bebek kendini toparlar ve saçları yeniden yerini alacaktır.

Aşağıda bebeklerin saçlarını gürleştirmek için doğal ve bitkisel yöntemlere yer verdik. Bu yöntemler bebeğinizin saçının uzamasına gürleşmesine fayda sağlayabilir;

Bebeklerin saçını sıfıra vurdurmak, bebeğin saçını kazıtmak saçı gürleştirir mi?

Bebek saçı kazıtmak tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi düşündürücüdür. Acaba bebeğimin saçını kazıtırsam bebeğin saçı gürleşir mi veya daha sık çıkar mı? Saçı kazıtmak veya sıfıra vurdurmak kırılmaların ve kopmaların önüne geçebilir. Saçı kazınan bebeğin saçı gür çıkmaz! Saçın gür çıkması bebeğin kendi özelliklerinden kaynaklanır.

Bebek saçı gürleştirme yöntemleri, seyrek saç nasıl gürleşir, saçın çabuk uzaması için ne yapılır?

Not: Aşağıdaki saç uzatma ve gürleştirmek için kullanılan doğal ve bitkisel yöntemlerin saçı çabuk uzatma veya gürleştirme garantisi yoktur. Bu yöntemler an fazla tercih edilen doğal yöntemler arasındadır. Biz, bu yazımızda memnun kalınan seyrek saça faydalı yöntemler arasından derleme yaparak bilginize sunuyoruz. İşte en fazla uygulanan teknikler;

Bebek saçına badem yağı sürülür mü?

Bebeğin saçına badem yağı sürmek en fazla tercih edilen yöntemler arasındadır. Badem yağındaki A vitamini, B1, B2, B6 vitamini ve E vitaminlerinin yanında tekli ve çoklu doymamış yağları bakımından tercih edilir. Saf ve doğal oluşu hem bebek cildine masak hem de saçı uzatmak, gürleştirmek için en iyi bitkisel yöntemlerdendir.

Bebeğin saçına badem yağı nasıl sürülür?

Badem yağı avuç içine alınarak saçın diplerine sürülür. Yağı masaj yaparak kafa derisine yedirin. Bilimsel olarak bir kanıtı yoktur ancak kullananların çoğu bu yöntemden memnun kalarak saç tellerinin kalınlaştığı ve saçın gürleştiğini söylemektedirler.

Bebek saçına aloe vera sürülür mü?

Bebek saçı uzatmak için yine en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Aktarlar veya online sitelerden satın alınabilir.

Bebek saçına aloe vera nasıl sürülür?

Aloe veranın yaprakları uzunlamasına kesilerek içerisindeki jel kaşık yardımı ile alınarak suya karıştırılır. Bu karışım çok sıvımsı olmamalıdır biraz kalınca halde olmalıdır. Bebeğe banyodan sonra bu karışımlı su ile saçı yıkayın. Saçın gürleşmesine fayda sağlayacaktır.

Bebeklerde saçı gürleştirmek ve sıklaştırmak için bitkisel karışım

Saç gürleştirme karışımı için malzemeler;

  • Saf bal (yarım fincan)
  • Saf zeytinyağı (yarım fincan)

Şu şekilde uygulayın;

İki maddeyi bir kab içerisinde iyice bir çatalla karıştırın. Tam karışmasını sağladıktan sonra parmak ucu kullanılarak bebeğin saç diplerine ve saçına iyice yedirin. Yaklaşık 15 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın. Saçın gürleşmesine, uzamasına ve sıklaşmasına fayda sağlar.

Bebeklerde saç gürleşmesi için şunları da bilin

  1. Bebeğin kafası yani saç dipleri temiz tutulmalıdır. Haftada 1 defa gözünü yakmayan bebe şampuanı ile saç yıkamak yeterlidir. Şampuanda doğal yağ barınmasına dikkat edin.
  2. Bebeklerin saçı yıkanırken parmak uçlarınızla saç diplerindeki kiri ve yağı sökebilirsiniz. Parmak ucu ile bebek saç diplerine yapılan bu uygulama saç foliküllerinde uyarılar yapark uzamasına fayda sağlar.
  3. Bebeklerin saçı havlu ile kurutulmalıdır.
  4. Bebeklerin besin kaynakları içerisinde saçlara ve cilde fayda sağlayacak olan Tiamin, ya da B1 ve A vitaminleri almasına özen gösterin. Bu sayeda bebek saçının hızlı ve çabuk büyümesine yarımcı olacak hormonların artmasına katkı sağlarsınız.

Bebekler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu