Bebek ve Çocuk

Bebekleri araba tutar mı, bebeklerde araba tutması için şurup, ilaçlar

Bebeklerde araba tutmasına çözüm, bebeklerde araba tutmasına ne iyi gelir, araba tutması nasıl geçer

Bebeğiniz arabaya binip giderken yolda mide bulantısı, kusma, renginin solması, başının dönmesi ve ağrıması oluyor mu? Evet bebenim bebeğimde arabaya binince bu belirtiler var diyorsanız bebeğinizi araba tutuyor demektir. Bu sadece taksi değil, vapur, gemi, uçak, otobüs, midibüs gibi havada denizde veya karada yapan ulaşım araçlarında da meydana gelebilir.

Bebeklerde araba tutması için şuruparaba tutması için ilaç isimleri

Bebek yolculuk yaparken iç kulağındaki sıvının beyne gönderdiği hareket hali sinyalleri, gözleri ise hareketsiz oluşunun sinyalini verir. Beyin doğal olarak iki farklı durum için alınan komutu bazı değişik belirtiler olarak çocuğa yansıtır. Bu belirtiler sonucu “araba tutması” diye adlandırdığımız taşıt tutması gerçekleşir.

Bebeklere araba tutması için ilaç isimleri arıyorsanız en fazla tavsiye edin araba tutması şurupları arasında metpamid ve matilyum şuruptur. Bu şurupları doktorunuza sorarak alabilirsiniz.

Bebeği araba tuttuğu nasıl anlaşılır, bebeklerde araba tuttuğu nasıl belli olur?

Yolculuk yapan bebeklerde araba tuttuğuna dair bazı belirtiler orataya çıkar. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bebeğim arabaya binince midesi bulanıyor
 • Bebek arabaya bindiğinde benzi soluyor
 • Bebek arabada sürekli esniyor
 • Yolculuk yaparken terleme oluyor
 • Arabada baş ağrısı oluyor
 • Yolculukta baş dönmesi
 • Arabaya binince kusuyor

benzeri belirtiler araba tuttuğunu gösterir.

Araba tutan bebekler için ne yapılır?

 1. Yolculuğunuzu bebeğin uyku saatlerine denk getirecek şekilde ayarlayın. Uyuyan bebeği araba pek tutmaz. Uyutup kucağınıza alarak arabaya götürebilirsiniz.
 2. Araba tutan bebeğe ne yedirilir diyorsanız (ek gıdaya başlayanlar için); kraker, galeta, ekmek gibi gıdalardan verebilirsiniz. Mide asidini emen bu besinler bebeğin kusmasını önler.
 3. Yolculuğa çıkarken bebek iyi doyurulursa kusma daha fazla olur. Aynı şey aç bebek yolcuğunda da geçerlidir. Ne tok ne aç olmalı.
 4. Kitap veya oyuncak eline tutuşturup kusmayı kolaylaştırmayın.
 5. Araç camları güneşlikle kapatılabilir.
 6. Naneli şeker veya sakız verebilirsiniz.
 7. Bebek arabasını ters koymayın veya bebeği arabanın gittiği yönün tersinde oturtmayın. Araba ne tarafa gidiyorsa bebeğin yüzü o tarafa bakmalıdır.
 8. Araba içinde koku bırakmayın, sigara içmeyin, parfüm sıkmayın. Mide bulantısına yardım edersiniz.
 9. Bebeğe şarkı söyletebilirsiniz veya dinletebilirsiniz. Camını hafif açarak hava akımını sağlayın.

Not: Bebeğinizi araba tutuyorsa yolculuk esnasında üzerine kusabileceğini hesap ederek yedek elbise ve yolculuk kıyafatleri bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bebekler için şunları da öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu