Bebek ve Çocuk

Bebeklere verilen antibiyotik isimleri, bebekler için antibiyotik şuruplar

Bebeklerde antibiyotik kullanımı, bebeğe antibiyotik verilir mi?

Antibiyotik kullanarak bebeğinizin daha fazla ağrılar yaşamadan iyileşmesini düşünüyor olabilirsiniz ama bu karar annenin kendi başına alabileceği bir karar değildir. Bebekler için antibiyotikler hızlı şekilde bakterileri etkisiz bırakabilir ancak doktorun onayı olmalıdır. Özellikle bebekler için antibiyotik şuruplar annelerin kendi başına uygulayacağı bir karar değildir.

Buna göre;

  • Anne ve baba çocuk hastalandığında bu kararı doktora bırakmalıdır.
  • Bebeklerde antibiyotik ateş düşürücü/ağrı kesici olarak kullanılmamalı.
  • Rica ile doktora antibiyotik yazdırılmaz, ısrar edilmemeli,
  • Doktorun izni ve onayı olmadan eczaneden antibiyotik alınmamalı,
  • Bebekler için en iyi antibiyotik anne sütüdür.

Bebeklere antibiyotik ne zaman verilir?

Bebeklerde yüksek ateş için antibiyotik

Ateşlenen bebeğin vücudunda mikroplara karşı savaş var demektir. Vücudun ısı seviyesinde yükselme bir tepkidir ancak ateş 3 aylıktan daha küçük bebeklerde 38, 3 ay ile 12 aylık bebeklerde 38.9 derece olması demek ciddi enfeksiyon belirtisi olabilir. Böyle durumlarda ampisilin veya sefotaksim gibi antibiyotikler doktor tarafından verilebilir.

Bebeklerde zatürre için ilaç

Akciğer kaynaklı rahatsızlıkların bakteri veya viral oluşunu anlamak güçtür. Ateşle başlayan, öküsürük, nefes alma güçlüğü gibi belirtiler gösteren zatürre ciddi sonuçlar doğurabileceğinden doktor tarafından amoksisilin, ampisilin ve penisilin benzeri antibiyotikler verilebilir.

Bebeklerde boğmaca için antibiyotik

Boğmaca bir solunum yolu rahatsızlığıdır ve antibiyotik kullanımı etkilidir. Hafif öksürük ve ateşle başlayan belirtileri bulunur. Doktor tarafından bu hastalık için azitromisindir, klaritromisin ve eritromisin gibi ilaçlar verilebilir.

Bebeklerde kulak enfeksiyonu ilaçları

Kulaklarda oluşan enfeksiyonlarda 7 ile 14 saat arasında büyük çocuk için geçmesini bekleyebilir ama küçük çocuklarda antibiyotik verilebilir. Kendini ifade edemeyen bebek sürekli ağlayacaktır ve bu süreyi bekleme oldukça güçtür. Çocukta kulağı ile oynama, çekme, yüksek ateş gibi belirtiler kulak efeksiyonunu işaret edebilir ve doktor onayı ile ilaç verilir.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ilaçları

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları bakterilerin idrar torbası veya böbreklere sızması ile meydana gelir ve en yaygın belirtileri arasında yüksek ateş bulunur. Kusma, hassaslık, ishal olarak da kendini belli edebilir. İdrar tahlili gerekecektir ve antibiyotik kullanımı tavsiye edilebilir.

Bebeklere antibiyotik vermenin zararları

  • Bebekler üzerinde antibiyotiklerin yan etkileri görülebilir. Çocukların antibiyotiklere alerji oranı ise %5’tir.
  • İshal ve karın ağrısı yapabilir,
  • Zararlı bakteriler yerine bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin ölmesine sebep olabilir,
  • Çocuklarda entibiyorik kısa süreler içerisinde etkisini gösterir. Önerilen süreden önce ilacı bırakmak enfeksiyonun tekrar etmesine ve daha etkili olmasına neden olabilir. Daha güçlü ilaç yazılmak zorunda kalınabilir.

Not: Doktorunuzdan onay almadan reçete edilmeyen hiçbir ilacı bebeğinize vermeyiniz.

Bunları da bilin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu