Bebek ve Çocuk

Bebeklere siyah çay veya bitki çayı verilebilir mi, siyah çayın bebeklere zararları

Bebeklere siyah çayın zararı var mı, siyah çay kansızlık yapar mı, siyah çayın bebeğe zararları

Asıl soru şu olmalı; bebekler çaya ihtiyaç duyar mı? Bebeğe siyah çay dahil diğer çaylar verilmeli mi? Açık ve net bir cavap; bebek 6 aylık olduktan sonra sıvı ihtiyacını sudan karşılar. Bebeğin su haricinde siyah çay gibi çaylar içmesine gerek yoktur. 6 ay normal süt ile besleyeceğiz sonrasında ise bebeğe ek gıdayla birlikte su vereceğiz.

Bebeklerde siyah çay kansızlık yapar mı?

Normalde vermemeniz bir içecektir ama hadi diyelimki verdiniz! Böyle durumda bebek diğer gıdalardan aldığı demirin emilimini tam sağlayamadan dışkıyla demirin dışarı atılmasına neden olur. Bebek yeteri seviyede demir alamazsa kansızlık oluşur ve doğal olarak bebeğin cildi solgunlaşır.

Bebeklere çaylar ne zaman verilmeli?

Yenidoğan bir bebek ilk 6 ay sadece anne sütü almalıdır. 6 aydan sonra ek gıdalarla tanışma vakti gelir. Çaylar ise bebeğe katkı sağlamaz yani katkılı besinler içermez. Siyah çay içirilen bebekte demir emilimini engelleme oluşur. Yeteri demiri alamayan bebekte büyüme, gelişim geriler. Çünkü demir vücudun hemoglobin yağmak için kullandığı kaynaktır ve bu sayede hücrelere oksijen kaynağı oluşur. Eksik demirle anemi olur ve bebeğin yüzü beyazlar yani soluk renge bürünür.

6. aydan sonra su yeterlidir. Çayda bebek için kafein ve şer vardır. Çay içen bebeğin bu yüzden su ihtiyacı artar.

Bebeklere çayın zararları

Bebeklere çok çay kansızlık yapar en önemli etkeni demir emilimindeki zaiyattır.

Bebek çaydan kafein alır. Eğer siz bebeğe 2 yaşından önce fazla kafein yüklerseniz kalp hızında artış yaparsınız, uykusuzluğuna ve hiperaktivite gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilirsiniz.

Çaylarda sıkça şeker fazlalığına rastlanır. Bebeğe yüklenen bu şeker, diş çürümesi ve kilo alımına olumsuzluk yapar. Çok şeker alan bebekte normalde diğer besin kaynaklarından ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden faydalanması gerekirken emilim azalır ve bebek yeteri takviyeyi alamaz. Şeker boş kalori demektir ve sağlığa hiç faydası bulunmaz.

Not: Çayı tatmasını istiyorsanız bebeğe çok açık az miktarda paşa çayı ismi verilen türden içirebilirsiniz tabi bunu 6 aydan sonra doktorunuza danışarak yapın.

Bebekler için diğer faydalı makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu