Bebek ve Çocuk

Bebeklere ne zaman su verilir, kaç aylık bebek su içebilir, bebeklerde sarılık için şekerli su

Bebeklere şekerli su verilir mi, yeni doğan bebeğe su verilir mi, bebeklere su ne zaman verilir?

Yeni doğan bebeğiniz varsa ve ilk defa annelik duygusu yaşıyorsanız bebeğinizin su ihtiyacı konusunda endişeleriniz olabilir. Örneğin; bebeklere su ne zaman verilir, kaç aylık bebek su içer, yeni doğan bebeklere su veya şekerli su verilebilir mi gibi sorular aklınıza gelebilir. Bebeğinizin sıcak havalarda veya terlemesi suya ihtiyaç duyduğu hissi verebilir ama bebekler için suya başlanma zamanı ve suyun verilme aylarının gelmiş olması gerekmektedir.

Aklınızda yer etmesi açısından bebeklere ilk 6 ay su verilmez. Su ihtiyacı sade emerek yani anne sütü ile karşılanır. Bebek ek gıdaya başladıktan sonra ise su verilir ama öyle doyumluk sular değil 2 kaşık gibi küçük miktarlarda verilir.

Bebekler ne zaman su içer, bebeklere kaçıncı ayda su verilebilir?

İnsan vücudu için su önemli bir bileşendir. Uzmanlar bebek doğduktan sonra 6 ay sadece anne sütü verilmesi gerektiği ve su verilmemesi gerektiğini üzerine basa basa belirtmektedir. Süt veya mama bebeğin su ihtiyacını bu dönemde karşılamaya yeter. Havaların sıcak oluşunda bile aynı şekilde süt yeterli gelmektedir. Ek gıdaya başlayan bebeklerde ise küçük yudumlar halinde verilecek suyun zararı dokunmayabilir ama bu dönemlerde suya başlamak için doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Eğer suyu fazla verirseniz bebeğin midesinde ekşime veya karnının ağrımasına sebep olarak yemesini engelleyebilirsiniz.

Bebekler hangi aylarda su içebilir?

Bebeklere ilk 3 ay yeni doğanlar için şekerli su veya normal su asla verilmez. Su verirseniz bebeğin midesi hemen dolar süt içemez. Suyun fazlalığı ile bebekteki elektrolit dengesini bozarak kalp ve beyinde olumsuzluklar yatarabilirsiniz.

4, 5 ve 6 aylık bebeklere su verilir mi?

Bebeklere bu aylarda suyun zararı olmayabilir ama bebeğe su ihtiyaç değildir. Havalar çok sıcak olsa bile bebek normal su içme ihtiyacı duymayacağı için anne sütü yetecektir. Bebek eğer mama ile besleniyorsa küçük miktarlarda doktor onayı alınarak verilebilir. Mamayı su ile hazırlamayın ve su ile bebeğin süt ihtiyacını karşılamayın.

7 aylık bebeğe su verilir mi?

Bebeklere bu aylarda yudumluk sular kendi özel kabları ile verilebilir. Bardak dolusu su veya şekerli sular vermeyin. Bebeğe su fazla gelebilir ayrıca şekerli su içirmeyin. Doktorunuzun vereceği miktarlarda azıcık sular içirilebilmektedir.

Bebek mamasına su katılabilir mi?

Bebek mamasını su ile seyreltmek istiyor olabilirsiniz. Paketin hazırlama talimatında yazanlara dikkat ederek su katılabilir. Fazla su katarsanız bebeğin ihtiyacı olan gıdalar yerine su vermş olursunuz ve beslenme düzenine etki edersiniz.

Bebek susuz kalır mı, susuz kalan bebeğe ne verilir?

Nadir oluyor olsa bile bebekte mide gribi olabilir ve susuz kalmaması önemlidir. Böyle durumlarda doktor bebeğin susuz kalmaması adına Pedialyte veya Infalyte türü elektrolit sıvı vermenizi tavsiye edebilir.

Not: Bebeklerde sarılık için şekerli su, şekerli su sarılığı geçirir mi, şekerli su sarılığa iyi gelirmi düşünceleri ile şekerli sular vemeye kalkışmayın. Doktorunuza sormadan erken dönemde uygulanacak buna benzer yöntemler bebeğe zarar verebilir.

Buradaki bilgileride gözden geçirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu