Bebek ve Çocuk

Bebeklere muzun faydaları, bebeklere muz ne zaman verilir, muz püresi kaç aylık bebeğe yedirilir?

Bebeklere muz kaçıncı ayda verilirbebeklere muz püresi nasıl yapılır, ishal mi yapar kabız mı?

Kararan muz bebeğe verilir mi? Muz kararırsa fazla beklediğindendir ve vitamin değeri azalmış olur. Daha ilerisinde ise bebeğin midesini bozar bebek ishal olur. Muzu ihtiyaç kadar alarak fazla bekletmeden bebeğe veya kendiniz tüketin. Aksi durumda bekleyen ve rengi değişen muzun vitaminsel değerleri gider.

Muz kaç aylık bebeğe yedirilir, kaçıncı ayda bebeğe muz verilir?

Bebeklerin ek gıdaya başlama ayı olan 6. aydan sonra diğer besinler gibi ek gıda olarak muza başlayabilirsiniz. Muzun içindeki potasyum miktarı ile bebeğin 7-8-9 aylık olmasını bekleyin diyenler karşınıza çıkabilir ancak potasyım fazlalıkları idrarla birlikte atılır. Muzu bebeğe 6. aydan sonra yedirebilirsiniz.

Muz ishali keser mi, ishal bebeğe muz verilir mi?

İshal olan bebeğe muz verilerek ishal kesilebilir. Muzun yapısı gereği içerikleri kakanın katılaşmasına kısaca “kabız” olmasına neden olur. İshal olan bebeklerde ise sıvı olan dışkının katılaşmasını sağlar. İshali kesmek için bitkisel yöntem olarak muzu tercih edebilirsiniz.

Muz kabız yapar mı, kabız olan bebeğe muz yedirilir mi?

Muz kabızlık yapan bir besin kaynağı olduğundan bu meyve bebeğinizi kabız yapabilir. Kabız bebeklere ayrıca muz vermeyin. Muzdan dolayı kabızlık yaşıyorsanız muzu haftalık 1-2 adet olarak verebilirsiniz.

Muz yerine ne yenir?

Eğer potasyum açısından muz tercih ediyor ve kabızlık sorunundan dolayı yiyemiyorsanız; patates, kavun, bulgur, tarhana, pekmez tüketerek potasyum için muz yerine yiyebilirsiniz.

Bebeklere günde ne kadar muz verilir, bebek günlük ne kadar muz yemeli?

Bebeklere günlük verilmesi normal sayılan muz miktarı 1 adettir. 2 adet vereyim daha fazla fayda görsün derseniz bebeği kabız yaparsınız ve gereksiz yere yedirmiş olursunuz. 1 adet muzdan gereken bütün ihtiyacını karşılar. İlk yedirirken azar azar gözlemleyerek verin.

Bebeklere muzun faydaları, muzda hangi vitaminler var?

Muzun içeriğinde bulunan ana besin kaynakları şunlardır;

 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Kükürt
 • Demir
 • Bakır

oldukça zengin mineralleri olan meyvenin bebeğin gelişimindeki faydaları oldukça fazladır ve temel ihtiyaçları için gereklidir.

 1. Kas fonksiyonunu korur
 2. Kalp ritmini korur
 3. Hemoglobin düzeyine faydalı bir kaynaktır.
 4. Kemik gelişimine faydalıdır.
 5. İdrar yolları sorunlarına fayda sağlar.
 6. Toksinlerden vücudu temizler

Bebeklere muz püresi nasıl yapılır? Bebeğe muz nasıl yedirilir?

Olgunlaşmış muz almaya özen gösterin. Kabuğundaki kararmalar olgunluğu gösterir. Bu seviyedeki bir muzu alarak püre dediğimiz ezme işlemini bir kase içerisinde çatalla basitçe veya rendeleyerek yapabilirsiniz. Bekletmeyin. Kabuğu gibi muzun içi de kararırsa besin değeri gider.

Bebekler için diğer faydalı makaleler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu