Bebek ve ÇocukHamilelik - Gebelik

Bebeklere melisa çayı verilir mi, melisa çayı bebeğe ne zaman verilir?

Melisa çayı bebeklere ne zaman içirilir, hamileler melisa çayı içebilir mi?

Melisa çayının özellikle uyku sorunlarında faydalı olduğu hemen herkes tarafından bilinir. Hamilelik haftaları süresince içilebilir bitki çayları arasındadır ancak sınırları aşmamak koşulu ile günde 2 bardak üzerine çıkılmadan gergin olduğunuzda, stres yaptığınızda gebelik haftalarında tüketebilirsiniz.

Bebeklere melisa çayı ne zaman verilir, bebeklere melisa çayının faydaları

Melisa çayı aynı zamanda oğul otu ismiyle de bilinir ve nane familyasından olan bitki yüzlerce yıldır uyku sorunları, gaz, şişkinlik, stres, gerginlik gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olsun diye içirilir. Emziren annelerinde aşırıya kaçmadan içmelerinde sakınca yoktur.

Emziren annelerin melisa çayı içmeleri ile sütten bebeğe geçerek tıpkı annede olduğu gibi bebekte gaz sorunları ve şişkinlik gibi mide kaynaklı problemlerede faydalıdır.

Yapılan bir araştırma “Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi” melisa çayının hazımsızlık, bağırsak sorunları gibi durumlarda rahatlatıcı etkilerine yer vermiştir. Yine bir başka araştırma ise melisanın mide yatıştırıcı özelliğinden bahsetmektedir.

Örneğin 1 yaş üzeri bebeklerde uyku sorunları yaşanıyorsa bebeğe verilerek fayda sağlanabilir. “Humana iyi geceler” bitki çayında da melisa bulunmaktadır.

2 yaşına gelen bir çocuğa eğer uyku sorunları için verecekseniz yatmadan önce 1 ölçek ataraks içirmek uyku düzeni yerine gelinceye kadar fayda sağlar.

10 aylık bebeklerde ise eğer ihtiyaç duyarsanız ıhlamur, nane, papatya, adaçayı gibi karışımlara melisa eklenerek ıyıce kaynatılır. Soğuyunca bebeğe süzülerek içirilebilir. Yine aynı ihtiyacı gören hazır olarak satılan rezene çayları bulunur.

Eğer emziren bir anneyseniz şu çayları ve bitkileri tüketiseniz göreceğinz faydalar;

  • Melisa çayı
  • Zencefil
  • Dereotu
  • Kimyon
  • Isırgan
  • Adaçayı
  • Rezene
  • Ihlamur
  • Papatya

bu bitkilerle sütün çoğalması, gaz sancıları, uykusuz, huzursuzluk gibi problemleri giderebilirsiniz.

Melisa çayı nasıl demlenir?

Melisa çayı hazırlamak için; suyunuzu cezvede kaynatın ve içine yarım kaşık melisa otu koyup (melisayı su kaynadıktan sonra koyacaksınız) 10 dakika demlenmeye bırakın. Doktorunuz size bebekte sorun yoktur içirebilirsiniz derse yeteri kadar bebeğe içirin. Şunu unutmayın; 6. ayından önce bebeğe ek besin kaynakları verilmez.

Not: Doktorunuza sormadan bu yazıda geçen bilgilerden faydalanmayın. Eğer hemilelik, emziren veya bebek için bir karışım, çay, kür, ilaç gibi yöntemler tercih edecekseniz doktordan onay almalısınız.

Bebekler için diğer faydalı makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu