Bebek ve Çocuk

Bebeklere limon, limon suyu ve limonata verilir mi, kaç aylık bebeğe içirilir?

Bebeklere limon ne zaman verilir, limon bebeği zayıflatır mı, limon suyu bebeğe zararlı mı?

Bebeklere limon, limon suyu vermek için bebeğin 7-8 aylık olmasını bekleyin. Limon bebekte gaz yapabilir, mide rahatsızlığı yapabilir ayrıca limon alerji yapabilir. Belirtilen aylara geldiğinde bebek için limon C vitamin deposudur ve çok faydalıdır. Tabi birde zayıflamak için kullanılan limonun bebek üzerindeki etkisi ne olur yani bebeğe limon veya limonlu su zayıflama yapar mı?

Kaç aylık bebeğe limon, limonlu su verilir?

Mandalina, greyfurt ve portakalda olduğu gibi limon bebekte gaz sorunu yaşatabilir ve ayrıca alerjik özelliği olduğundan 7. ayını doldurmadan başlamayın. Çoğu anne limona bebek 7 aylık olduğunda başlamaktadır.

Bebeklere limonun faydaları

Limon yüksek oranda C vitamini ve askorbik asit barındırır. Bu özellikler karaciğer gelişimi ve toksinleri atmak açısından faydalıdır.

Kilo verme düşüncesi ise limonun orta seviyedeki idrar sökücü özelliğinden gelir. Yetişkinlerde özellikle su, ödem yüzünden oluşan kilo fazlalıklarından bu tür kilolar için egzersiz ve limonla fayda sağlanabilir.

Bazı araştırmalar limonun iltihap önleyici özelliği olduğunu duyurmaktadır.  Serbest zararlı radikallerin çoğalmasını önler.

Bebeklere limon kilo verdirir mi, limon bebeği zayıflatır mı?

Bebeklerde limonun zayıflamaya etkisi zararlı kiloya sebep olan oksidatif stresin önüne geçer. Limonun zayıflama özelliğine dayalı yapılan bazı araştırmalar “The Journal of the American College of Nutrition” egzersizle birlikte alınan C vitaminin daha fazla yağ yaktığını ortaya koyuyor. Yapılan araştırma C vitamini üzerinde yoğunlaşır ama doğal olarak limonda da fazla bulunuyor olması limonla bağlantı kurar.

Limon, kan şekerini düzene koyup tokluk hissini uzatarak, kalsiyumun daha fazla emilimini sağlar. Hücrelerdeki yap bu sayede daha kolay atılır. Tabi kilo verme konusunda kesinliği yoktur.

Özetlemek gerekirse; Limon C vitamin takviyesi sağlar, fazla suyun vücuttan çıkarılması, metabolizmadaki toksin atılımı sağlar. Limon tek başına bebeğe yedirilip, çayına veya tatlandırıcı olarak yemeklere katıldığında bebeği zayıflatmaz.

Limonun ve limon suyunun bebeğe zararları

  1. Bebekte bu besin kaynağını fazla verirseniz mide yanması, ekşimesi yaşanabilir.
  2. Asitli yapısı ile eğer mide sorunu yaşayanlara daha fazla zarar verebilir. (Müde ülseri, reflü gibi)
  3. Limon direkt sıkılarak içirilmez. Su ilavesi yapılarak limonlu su yapılır.
  4. Hazır limon suyu içirilmez. Raf ömrünün uzatılması için içeriğine güçlendiricili maddeler katılır.

Bebeğe limonata vermeyin. Limonata şeker yüklüdür ve bol kalori demektir. 1 bardak limonata 100 kaloriyken, 1 adet limon suyu 15 kaloridir.

Ayrıca şunlarıda bilin;

  1. Limona bebeklerde 7. aydan sonra başlanması, alerjik, gaz ve mide sorunlarına dikkat edilerek verilmesi, alerji belirtilerinin gözlemlenerek içirilmesi gereken bir besin maddesidir.
  2. Limono 8-9 aylık gibi bebeklerde eline tutuşturup yedirmeyin. Midesine dokunabilir.
  3. Gazdan kaynaklanan hıçkırıklarda 1 kaşık limon suyu bebeğe içirilerek hıçkırığı gidermekte kullanılmasında sakınca yoktur.
  4. Limon suyu veya limon tek başına bebeği grip gibi hastalıklardan korumaz.
  5. Ek gıdaya başlayan bebeklerde limon parçaları ile bebek yemeklerine tat verilebilir. İçecekler içerisine limon damlatılabilir.

Not: Bebeklere vereceğiniz ve yedireceğiniz her yeni başlangıç ve denenecek besin kaynaklarında şüphede kaldığınızda mutlaka doktorunuzdan onay alın. Morarma ve nefes güçlüğü gibi sorunlar yaşanıyorsa hemen acile gidin.

Bebeklere diğer faydalı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu