Bebek ve Çocuk

Bebeklere çilek dokunur mu, bebeklere çilek alerji yapar mı, bebeklere çilek ne zaman verilir?

Bebekler çilek ne zaman verilir, bebeklerde çilek alerjisi belirtileri, bebeklere çileğin faydaları

Çileği sevmeyen yoktur sanırız. Hem rengi hem de tadı hemen her öğün yenilebine besin yüklü bir meyvedir çilek. Bebekler çileğin bu faydalarından ne zaman yararlanabilir yani kısaca bebeklere çilek ne zaman verilir? Meyvenin besin değerini bebeğe sunmak açısından bu iyi yarafı. Birde çileğin kötü tarafı var o da bebeklerde çilek alerjisi.

Bebekler için çileğin hem sağlı hem de alerjik reaksiyonları bu sebeplerden dolayı bilmek önemlidir.

Bebeklerde çilek gaz yapar mı? Çilek kaşıntı yapar mı?

Evet, çilek bebeklerde alerjik durumlarda gaz yapabilir. Alerjik etki gösteriyorsa kaşıntı olabilir.

Bebeklere çilek ne zaman verilir? Bebeğe çilek ne zaman yedirilir?

Çileğin hemen bebeklere sunulmamasının altında yatan neden ise alerjik reaksiyon yaratan bir meyve oluşudur. Bazı uzmanlara göre bu yemişin 1 yaşına kadar bebeğe verilmemesi/yedirilmemesi önerilirken çoğu uzmanlar ise 6. aydan sonra verilebileceği yönündedir.

Bebeğe çilek yedirdiğinizde boğaz şişmesi gibi durumlarla karşılaşırsanız bu şiddetli reaksiyon anlamına gelir. Eğer çilek bebeğin ağzına değdiğinde bebekte kaşıntı, döküntü gibi ağız etrafında garip durumlar varsa alerji yapıyor demektir.

Eğer bebeğinizde gelişimlerin aşaması şu durumdaysa bebeğe çilek verin;

 • Başının dengesini sağlayabiliyorsa
 • Destekli olarak oturabiliyorsa
 • Yiyecekleri çiğnemeye uğraşıyorsa
 • Kilo almaya başladıysa
 • İştahı açıksa
 • Annenin yediklerinden istiyorsa

bebeğinize çilek verebilirsiniz.

Bebeklerde çilek alerjisi nasıl belli olur, çilek alerjisi belirtileri

Çoğu anne bebeklere çileğin dokunabileceğini yani alerji yapabileceğini bilmeyebilir. Çünkü çilek içeriği ve tadı ile cezbedici bir meyvedir. Çileğin bebeğe dokunabileceğini bilmelisiniz. Sonra ne oldu da bebekte ağız burun kaşıntısı oldu demeyin. Acaba fazla mı yedirdim yanılgısına düşmeyin. Bebeğinizi ilk çilekle tanıştırdığınız gözlemleyin ve aşağıdaki belirtilerin olup olmadığına bakın.

 • Bebeklerde çilek gaz yapabilir.
 • Çileğin değidiği yerlerde deri döküntüsü olabilir.
 • Yüzde, dilde, dudakta, boğazda şişlik yapabilir.
 • Mide kasılması (kramp) yapabilir.
 • İshal, kusma, bulantı olabilir

Bebeklere çilek nasıl yedirilir? Bebeğe çilek nasıl verilir?

Bebeğiniz pütürlü gıdaların alımına başladıysa parçalamak yerine ezerek yedirin. Bir kab içerisinde çilek ve avakado karışımını ezerek verebilirsiniz. Püre şeklinde de verebilirsiniz.

Bebek artık çiğnemeye başladıysa öinil parçalara ayırarak yedirebilirsiniz. Çilek kaygan bir yapıdadır. Bebek ağzına aldığında çiğnemeye fırsat bulamadan boğazına kaçırabilir. Bu yüzden küçük parçalar yapmalısınız. 3 yaşından sonra bırakın nasıl yiyorsa yesin.

Çilek bebeğe ilk defa verildiyse 3 gün başka meyve vermeyin. Alerjik durumlarını gözlemlemek için en iyi yoldur. Diğer meyvelerde de aynı şeyleri yaparak bebeğin herhangi bir gıdaya alerjisi olup olmadığı böylece anlaşılabilir.

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 aylık bebeklere günlük ne kadar çilek verilebilir?

Bebeklere 6 ile 12 ay arasında günlük olarak dilerseniz yarım bardak çilek verebilirsiniz.

Peki çilek bebeğe neden verilmeli, çileğin bebeğe faydaları nedir?

Çilekte B, C, K vitaminleri, folar, lif (diyet), potasyumi bakır, manganez, magnezyum, omega 3, foneller bulunur. Bebeğe çilek yedirdiğinizde bu besin öğelerinden bebeğe katkı sağlamış olursunuz.

Not: Bebekler için doktorlar 6 aylık ve 12 aylık arası değişen aylarda çilek VERİLEBİLİR tavsiyeleri yapmaktadır. Çilek vermeye başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.

Bu bilgileri de öğrenmenizde fayda var

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu